aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmawialiśmy z panem dr Januszem Bednarskim - Kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Przemyślu

14 stycznia 2004

Proszę wyjaśnić naszym czytelnikom, czym zajmują się ośrodki doradztwa rolniczego, jakie są cele Waszej działalności, a także, jaka jest struktura organizacyjna Ośrodka Doradztwa Rolniczego, kto jest jego założycielem ?

Ośrodki doradztwa rolniczego (w tym Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale) realizują politykę państwa wobec rolnictwa i obszarów wiejskich, pozostającą w ścisłym związku zarówno z regułami gospodarki rynkowej, jak tez dążeniem Polski do uzyskania statusu członkowskiego w strukturach Unii Europejskiej. Jednocześnie doradztwo rolnicze przyjęło misję polegającą na podnoszeniu rolnictwa na coraz wyższy poziom i poprawie jakości życia mieszkańców terenów wiejskich. Doradcy rolni spełniają swoją misję, tj. skłanianie rolnika do myślenia strategicznego, o dłuższym horyzoncie czasowym, w tym także do myślenia o sytuacji gospodarstwa rolnego po okresie integracji z Unią Europejską i przygotowania rolników do samodzielnego rozwiązywania problemów oraz udzielania pomocy w opracowaniu wniosków aplikacyjnych, umożliwiających korzystanie z finansowych środków pomocowych. Do realizacji tak określonego zadania przyjęto, że świadczone doradztwo wiejskie obejmować będzie zarówno doradztwo związane z produkcją rolną, jak i doradztwo na rzecz wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, jako jednostka podległa Wojewodzie Podkarpackiemu, został utworzony Zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego nr 65/02 z dnia 23.04.2002 r. przez połączenie: WODR w Boguchwale, ODR w Korytnikach i ODR w Iwoniczu. Z dniem 1 maja 2002 roku Ośrodek w Boguchwale przyjął i realizuje zadania w zakresie doradztwa rolniczego na terenie województwa podkarpackiego. Swoim zasięgiem działania obejmuje 21 powiatów ziemskich oraz miasta: Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg działające na prawach powiatu. WODR w Boguchwale wstępując w prawa i obowiązki łączonych Ośrodków przejął 385 0sób pracujących w doradztwie rolniczym w województwie podkarpackim i wprowadził trójstopniową strukturę organizacyjną: WODR w Boguchwale, 21 Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego i 147 Gminnych Punktów Doradztwa Rolniczego.

O jakie porady najczęściej zwracają się do Was rolnicy z Podkarpacia?

W ostatnim okresie gross rolników zwraca się o porady dotyczące integracji naszego sektora rolnego z UE. Dominują tu pytania dotyczące przede wszystkim wypełniania wniosków o uzyskanie indywidualnych kwot mlecznych, wysokość i sposób naliczania płatności bezpośrednich dla gospodarstw rolniczych. Wiedza na ten temat na wsi podkarpackiej nie jest jeszcze pełna. Pracownicy WODR starają się te kwestie w sposób szczegółowy wyjaśniać rolnikom i służą pomocą w wypełnianiu wniosków do ARiMR o kwoty mleczne. Na wniosek rolników opracowywane są tzw. biznes plany pod potrzeby kredytowe bądź w celu uzyskania pomocy z programu SAPARD. Rolnicy zwracają się również z pytaniami z zakresu technologii produkcji roślinnej, zwierzęcej i ogrodnictwa. Pytania dotyczą głównie nowych odmian roślin uprawnych, nowych technologii żywienia zwierząt, nawożenia i ochrony roślin itp.

Nowe wymogi stawiane polskiemu rolnictwu na początku XXI wieku stwarzają konieczność dostosowania działalności doradztwa rolniczego do oczekiwań i potrzeb naszego rolnictwa. Trwające przemiany społeczno-gospodarcze na terenach wiejskich, zewnętrzne uwarunkowania oraz problemy związane z przygotowaniem i przystosowaniem polskiego sektora rolnego do struktur europejskich zmuszają do poszukiwania przez ośrodki doradztwa rolniczego nowych form działania bardziej efektywnych i profesjonalnych a jednocześnie elastycznie dostosowujących się do potrzeb i oczekiwań ludności obszarów wiejskich. Czy w związku z tym wprowadzacie Państwo jakieś nowatorskie formy działań doradczych?

W związku z dokonana reorganizacja struktur organizacyjnych doradztwa rolniczego w województwie podkarpackim, jak tez nowymi wyzwaniami dotyczącymi sprawnego wdrażania instrumentów pomocowych, tj. specjalnego akcesyjnego programu na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich SAPARD, wprowadzono nowa strategię pracy doradczej uwzględniającą specyfikę grup docelowych, jako potencjalnych beneficjentów usług doradczych. Ponadto ze szczególna uwagą w roku przedakcesyjnym są realizowane zadania doradcze związane z wdrożeniem zasad WSP i instrumentów towarzyszących, takich jak programy: rolnośrodowiskowe, zalesiania, rent strukturalnych, gospodarowania w trudnych warunkach i wsparcia gospodarstw niskotowarowych. Przygotowanie podkarpackiego rolnictwa do członkostwa w Unii Europejskiej jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej złożonych kwestii. Kluczowym zadaniem jest z jednej strony przygotowanie rolników do inicjowania zmian, z drugiej zaś przystosowanie się mieszkańców obszarów wiejskich do nowych czy zmieniających się warunków ich otoczenia. Działania doradcze i informacyjne skierowane do środowiska wiejskiego uwzględniają zróżnicowane potrzeby w tym zakresie. Rolnikom wyjaśniane są wysokości i warunki przyznawania dopłat powierzchniowych, możliwości zbytu produktów rolnych, skutki integracji dla małych gospodarstw, przepisy i normy unijne dotyczące rolnictwa. Dotychczasowa oferta informacyjno-edukacyjna jest udoskonalana i większą rolę w procesie informowania o integracji odgrywają bezpośrednie sposoby przekazywania wiedzy. W zdecydowanie większym zakresie gminni specjaliści doradztwa rolniczego na wszystkich formach szkoleń i debat lokalnych wykorzystują ulotki, broszury i informatory dotyczące zagadnień związanych z integracją. Do pomocy mają również specjalistów z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego oraz pracowników Działu Integracji Europejskiej i Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi w WODR w Boguchwale.

Jak przekonałby Pan rolnika, który dotąd nie korzystał z Waszej pomocy i porad, do tego, że jednak warto z Wami współpracować?

Nic tak nie przekonuje rolnika jak siła przykładu. Na terenie powiatu przemyskiego i województwa podkarpackiego nie brakuje gospodarstw, które dzięki współpracy z WODR osiągnęły znaczne efekty produkcyjne i ekonomiczne. Właśnie te gospodarstwa i ich właściciele są najbardziej przekonywującymi argumentami, że jednak warto korzystać z pomocy specjalistów WODR. W tych gospodarstwach lokalizujemy demonstracje rolnicze, które są jedną z dróg upowszechniania nowości. Na demonstrację rolniczą składa się wiele czynności i zabiegów. Mają one na celu osiągnięcie konkretnego efektu dzięki zastosowaniu nowości najpierw w jednym gospodarstwie, a potem upowszechnieniu jej, jeśli dobrze zda egzamin, w innych gospodarstwach. Wśród wymagań dotyczących demonstracji rolniczych ważne miejsce zajmuje porównywalność upowszechnianego elementu z technologią tradycyjną. Porównywalność przedmiotu demonstracji ogromnie podnosi walory dydaktyczne i zwiększa siłę oddziaływania tej formy. W tych gospodarstwach przeprowadzane są szkolenia praktyczne, jak też organizuje się do nich wycieczki innych rolników, zaciekawionych konkretną tematyką. Zwiedzanie nowoczesnych gospodarstw rolnych ma służyć pokazaniu w praktyce możliwości innego, nowocześniejszego gospodarowania w podobnych warunkach przyrodniczych i ekonomicznych.

Jak realizujecie swoje zadania, czy Wasi doradcy docierają w teren do rolników, czy tez raczej rolnicy do Was przyjeżdżają ?

W praktyce mamy do czynienia z obydwoma formami kontaktów rolników z doradcami i specjalistami WODR. Bezpośrednio do gospodarstw rolnych docierają doradcy gminni, którzy prowadza doradztwo ogólne - upowszechniają nowe przepisy prawne dotyczące wsi i rolnictwa oraz informują mieszkańców obszarów wiejskich o możliwościach dofinansowania przedsięwzięć gospodarczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Prowadzą również podstawowe doradztwo produkcyjno-technologiczne oraz doradztwo na rzecz wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Bardziej szczegółowe doradztwo technologiczne, czy też ekonomiczne wymaga kontaktu rolnika z pracownikiem biura powiatowego WODR specjalizującego się w konkretnej problematyce. Kontakty te realizowane są zarówno w gospodarstwach rolnych, jak również w siedzibie PZDR. Specjaliści powiatowi w siedzibie biura udzielają także rolnikom, zakładom przetwórczym, małym i średnim przedsiębiorstwom pomocy przy opracowaniu planów przedsięwzięć gospodarczych pod potrzeby kredytowe oraz wniosków o dofinansowanie z programu SAPARD.

Czy wiedza na temat oferowanych przez Was porad i pomocy jest powszechna wśród rolników z naszego regionu?

Myślę, że zakres prowadzonego przez nas doradztwa, jak też prowadzonych prac wdrożeniowych i upowszechnieniowych jest w naszym regionie powszechnie znany wśród rolników i mieszkańców wsi. Wynika to z widocznych efektów naszej pracy, a także szeroko zakrojonej informacji dotyczącej prac doradczo-upowszechnieniowych w postaci wydawanego co miesiąc "Biuletynu Informacyjno - Handlowego" i wystaw organizowanych przez WODR na wszystkich imprezach o charakterze rolniczym na terenie powiatu i województwa.

Czy spotykacie się w swojej działalności z jakimiś problemami, które z nich najtrudniej Wam rozwiązać?

Z diagnozy obszarów wiejskich na terenie Podkarpacia wynikają bariery, na które napotykają one w swoim rozwoju: 

  • wiejskie bezrobocie i bariera zatrudnienia,
  • brak kapitału, który może być zainwestowany w jakąkolwiek działalność gospodarczą na liczącą się skalę i brak widoków na szybkie zdobycie takiego kapitału,
  • brak wyraźnych grup zawodowo czynnych, posiadających faktyczne kwalifikacje umożliwiające podjęcie na szerszą skalę przedsiębiorczości w określonym kierunku,
  • wyraźny niedorozwój infrastruktury, która w znacznej mierze jest zachętą do inwestowania, obniża koszty przedsięwzięcia, decyduje o jego efektywności, rentowności i możliwościach sprostania nowoczesnym wymogom,
  • brak systemu nowoczesnych instytucji wiejskich, które nie mogły się wytworzyć w minionym okresie ze względu na brak takich potrzeb w środowisku lokalnym,
  • anachroniczna struktura społeczno-zawodowa, której trzon stanowią rolnicy oraz ludność zajmująca się prostymi zawodami nierolniczymi, najczęściej związanymi z rolnictwem,
  • znaczna przewaga postaw tradycyjnych, inercyjnych, polegających na braku inicjatywy, postaw nacechowanych brakiem wiary we własne siły i nieufnością do wszystkiego co "nowe", w tym do Unii Europejskiej i jej polityki rolnej.

Dla rozwoju wsi i rolnictwa kluczowe znaczenie ma tempo pokonywania tych barier. Najtrudniejszym do pokonania, a jednocześnie rzutującym na przezwyciężenie pozostałych, wydaje się być ostatni z wymienionych problemów. Największe bariery w rozwoju obszarów wiejskich tkwią w ludziach, a nie w dostępności do środków finansowych i rzeczowych. Wieś potrzebuje przede wszystkim wiedzy, motywacji, skłonności i umiejętności współdziałania oraz samorządności.


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...

Posłowie przyjęli zmiany we wspólnej polityce rolnej (WPR), aby zmniejszyć obcią...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę