Holland Genetics jest organizacją hodowców, realizującą program doskonalenia genetycznego bydła holsztńsko-fryzyjskiego w Holandii. Organizacja ta jest odpowiednikiem działających w Polsce stacji unasieniania, lecz jej status jest diametralnie różny – właścicielami Holland Genetics w 100% są holenderscy farmerzy. Holland Genetics obejmuje swoim zasięgiem całą Holandię, a program hodowlany realizuje na 1,2 miliona krów holsztyńsko-fryzyjskich, będących pod oceną mleczności. Buhaje holenderskie, pochodzące z oferty Holland Genetisc, używane są w Polsce od kilkunastu lat. Stałe przedstawicielstwo tej firmy, tj. Genetyka Holenderska Sp. z o.o. rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 1999 roku.
Czy pomagają Państwo rolnikom w rozwiązywaniu problemów związanych z wyborem kierunku hodowlanego poprzez, np. szkolenia, porady itp.
Doradcy hodowlani, oferujący nasienie buhajów holenderskich za pośrednictwem firmy Genetyka Holenderska Sp. z o.o., zajmują się kompleksowo całością problematyki związanej z chowem i hodowlą bydła. Wybór buhajów, odpowiednich dla danego stada poprzedzony jest oceną krów pod kątem cech, które należy poprawić, a także analizą rodowodów wszystkich zwierząt przeznaczonych do krycia. Dotyczy to nie tylko cech produkcyjnych (wydajność, procentowa zawartość białka i tłuszczu w mleku), ale także eksterierowych (przede wszystkim budowa nóg i wymienia) i funkcjonalnych (zdrowotność wymienia, łatwość wycieleń, temperament).
Na jakie cechy wpływa korzystnie dolew krwi hf?
Bydło holsztyńsko-fryzyjskie jest rasą ukierunkowaną na wysoką produkcję mleka. Dolew krwi tej rasy za pośrednictwem buhajów do pogłowia krów w starym, dwukierunkowo użytkowanym typie powoduje:
Wzrost wydajności krów może wiązać się z pogorszeniem składy mleka. Dlatego wybierając buhaje do kojarzeń należy zwrócić szczególną uwagę na ich zdolność do przekazywania prawidłowego składu mleka, a zwłaszcza wysokiego procentu białka. Ten ostatni parametr jest parametrem przyszłości, nie ograniczonym żadnymi limitami w krajach Unii Europejskiej, a jego wartość w tych krajach – w porównaniu do jednostki tłuszczu – jest nawet 6-krotnie wyższa. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, nawet w przypadku, gdy mleczarnia aktualnie odbierająca mleko nie ocenia tego składnika.
W swojej ofercie maja Państwo 40 rozpłodników z czego 33 odmiany rasy czarno-białej i 7 odmian czerwono-białej. Które odmiany najlepiej sprzedają się w Polsce i jak Pan sadzi dlaczego?
Istnieją dwie odmiany barwne w obrębie rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, tj. czarno-biała i czerwono-biała. Oferowane przez Holland Genetics buhaje obu tych odmian przekazują nieco różne cechy użytkowe. Generalnie bydło czarno-białe posiada większy (liczony w kg mleka) potencjał produkcyjny, natomiast bydło czerwono-białe charakteryzuje się nieco wyższą zawartością białka i tłuszczu. Bydło czerwono-białe hf jest nieznacznie lepiej umięśnione, jest też bardziej odporne i wytrzymałe.
W Polsce dominuje bydło czarno-białe, bydło czerwono-białe stanowi zaledwie kilka procent populacji i skupione jest głównie na południu kraju. Z tego faktu wynikają również proporcje w zapotrzebowaniu na nasienie buhajów hf obu odmian barwnych, będące w dużej mierze odzwierciedleniem tych proporcji w populacji krajowej. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by używać nasienie buhajów czarno-białych do krycia krów czerwono-białych i odwrotnie – zależy to od wartości stada i od celu hodowlanego, jaki wyznacza sobie jego właściciel. Krowy pochodzące ze stad ocenianych, urodzone z takiego kojarzenia dwóch odmian barwnych w obrębie rasy hf, są wpisywane do ksiąg zwierząt hodowlanych tak samo jak te, których rodzice umaszczeni byli jednakowo.
Czy indywidualni rolnicy, mający 5-10 krów widzą potrzebę ciągłego doskonalenia swoich zwierząt poprzez dolew krwi rasy holsztyńsko-fryzyjskiej?
Rolnicy mający do 10 krów stanowią grupę, której przyszłość rysuje się dość niepewnie. Można sądzić, że efektem tej niepewności jest ich małe zainteresowanie doskonaleniem genetycznym stad. Jednak dolew krwi bydła holsztyńsko-fryzyjskiego odbywa się w sposób ciągły niezależnie od ich woli – buhaje dostępne obecnie na polskim rynku, zarówno pochodzące z polskich stacji unasieniania jak z ofert firm zagranicznych, posiadają udział krwi hf 100% lub bliski tej wartości.
Bardzo duże zainteresowanie nasieniem dobrych buhajów obserwuje się wśród hodowców, posiadających większe, profesjonalnie zarządzane stada. Dostrzegają oni potrzebę korzystania z osiągnięć najlepszych hodowli, wśród których na pierwszym miejscu od wielu lat plasuje się hodowla holenderska. Posiada ona bydło mleczne doskonale dostosowane do europejskich warunków klimatycznych i ekonomicznych, charakteryzujące się doskonałym składem mleka, bardzo dużym potencjałem produkcyjnym, wysoką zdrowotnością wymion, doskonałym pokrojem i najdłuższym przeciętnym okresem użytkowania krów. Wszystkie te cechy, mające bezpośredni wpływ na ekonomikę produkcji, decydują o dominującej roli hodowli i buhajów holenderskich na rynku europejskim.