Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmawialiśmy z Mirosławem Kretem , dyrektorem Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu

7 stycznia 2007


Jak dużym zainteresowaniem cieszył się kurs zorganizowany przez Pierwszy Portal Rolny wspólnie z ZSP nr 2 RCKU w Łowiczu – Blichu ?

Mirosław Kret: - W ZSP nr 2 RCKU w Łowiczu są przeprowadzane egzaminy kwalifikacyjne na tytuł rolnika oraz egzaminy eksternistyczne szkoły policealnej w zawodzie technik rolnik. Kursy przygotowawcze na odległość prowadzi Pierwszy Portal Rolny. Chęć przystąpienia do powyższych egzaminów, poprzez złożenie podań, wyraziło 65 osób. Były to osoby dosłownie z całej Polski od województwa podkarpackiego aż po województwo zachodniepomorskie. Zatem przeglądając podania można stwierdzić , że zarówno kurs zorganizowany przez Pierwszy Portal Rolny jak i same egzaminy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i na pewno będą edycje następne na, które serdecznie zapraszamy.



Ile osób i jakich stron Polski wykorzystało szansę zdobycia wykształcenia rolniczego poprzez internet ?

Mirosław Kret: - Do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł rolnika w okresie 29.09.- 29.10.2006 r. przystąpiło 35 osób, które pomyślnie zdały egzaminy. Natomiast do egzaminu eksternistycznego przystąpiło 32 osoby i w okresie listopada 2006r 29 osób pomyślnie zdało wszystkie egzaminy i uzyskało tytuł technik rolnik. Osoby te pochodziły z miejscowości takich jak: Poznań, Chojnice dwie osoby, Dmosin, Krzanowice, Ożarów, Białystok dwie osoby, Olesno, Ozorków, Biskupie WLKP. Głowienka, Warszawa, Sanok, Miastko, Łomianki, Lidzbark, Milejczyce, Kielce, Suchowola, Józefów, Chąśno, Wołomin, Włocławek, Łęczyca, Baligród, Choczewo, Ryki dwie osoby, Kamień Krajeński, Jabłonna, Zwierzyn, Gily, Mała Wieś, Studzionka, Kobiele Wielkie, Niechlów, Łódź. Wielką zasługą było dobre przygotowanie kursantów przez Pierwszy Portal Rolny oraz dużą fachowość i życzliwość Państwowych Komisji Eksternistycznej i Kwalifikacyjnej działających przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKU w Łowiczu.



Na czym polegała nauka ?

Mirosław Kret: - Według informacji uzyskanych od zdających, otrzymywali oni materiał wykładowy poprzez Internet w częściach wykładowych co tydzień i przyswajali go korzystając dodatkowo z książek danej dziedziny. Możliwość pozyskiwania materiałów wykładowych pozwoliły na dobre przygotowanie się kursantów , mając do dyspozycji niezbędne wytyczne i zakres materiałów z danego przedmiotu podany przez komisje działające przy szkole. Kursanci musieli w oparciu o przekazane materiały sami przygotować się do egzaminów w domu.



Co kursantom sprawiało najwięcej trudności ?

Mirosław Kret: - Po analizie przeprowadzonych egzaminów kwalifikacyjnych z części teoretycznej można stwierdzić, że największe trudności zdający mieli z zadaniami dotyczącymi podstaw i technologii produkcji zwierzęcej oraz z ekonomiki rolnictwa. Natomiast część praktyczna polegała na przygotowaniu narzędzia uprawowego do pracy i zadanie to dla większości nie sprawiało większych trudności w wykonaniu. Natomiast analizując egzaminy eksternistyczne największe trudności mieli eksterni z technologii produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa i gospodarstwa domowego.



Jakie kwalifikacje można było po zdaniu egzaminu ?

Mirosław Kret: - Po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy: rolnik uzyskuje się kwalifikacje robotnika wykwalifikowanego w zawodzie rolnik. Natomiast zdanie egzaminów eksternistycznych dawało eksternom świadectwo ukończenia szkoły policealnej w zawodzie technik rolnik. Oba typy egzaminów nadawały kwalifikacje rolnicze.



Czy dalej będą kontynuowane kursy kwalifikacyjne dla rolników?

Mirosław Kret: - Myślę, że tak. Na pewno będą chętni do kształcenia internetowego w tym zawodzie. Komisja kwalifikacyjna i Eksternistyczna przy ZSP nr 2 RCKU w Łowiczu oczekuje na chętnych do uzyskania tytułu rolnika w czasie ferii zimowych tj. na początku lutego 2007 r a do ukończenia szkoły policealnej w zawodzie rolnik w formie eksternistycznej zapraszamy na początku marca 2007r.



Jak ważne jest teraz posiadanie wykształcenia rolniczego aby żyć i pracować na wsi ?

Mirosław Kret: - Polska wieś w okresie transformacji ustrojowej państwa ponosiła największy ciężar przemian w gospodarce narodowej. Niedoinwestowanie gałęzi rolnictwa przez okres około piętnastu lat pozostawiło ślad w postaci zastoju gospodarczego gospodarstw rolnych. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej sytuacja na naszej wsi może zmienić się na korzyść poprzez wykorzystanie pomocy w postaci programów pomocowych i strukturalnych. Aby nasza wieś umiała tą szansę wykorzystać potrzeba dobrze wykształconej kadry rolniczej, która mogłaby poprowadzić nasze gospodarstwa rolne w kierunku rozwoju zgodnie z programem Polityki Rolnej kraju i Unii Europejskiej. Wprowadzanie do gospodarstwa wiejskiego nowych technologii, nowych inwestycji wymaga bardzo dużej wiedzy i umiejętności z zakresu rolnictwa, ekonomiki i zarządzania gospodarstwem. Program kształcenia przez Internet daje możliwość uzupełnienia tej wiedzy.


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, otrzy...

Największy polski ubezpieczyciel jest już przygotowany do szybkiej obsługi szkód...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę