Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z ministrem Jackiem Piechotą

6 listopada 2002

W poniedziałek, 4 listopada rozmawialiśmy w Warszawie z Ministrem Gospodarki, Jackiem Piechotą o regulacji rynku biopaliw oraz sytuacji producentów energii ze źródeł odnawialnych.

Panie ministrze, rolnicy, producenci rzepaku – surowca do produkcji biopaliw, w tym roku stracili szansę na zakontraktowanie swoich upraw. Firmy planujące produkcję bioetanolu i estrów także pozostają w niewyjaśnionej sytuacji. Czy potrafiłby Pan podać przybliżony termin uregulowania tego rynku?

Jesteśmy w określonym miejscu jeśli chodzi o proces legislacyjny. Rząd przygotował projekt ustawy regulującej kwestię produkcji biopaliw i jest on w parlamencie. Myślę, że w niedługim czasie zostanie przedstawiony w drugim czytaniu i powinien w nowym roku wejść w życie. Naturalne, że w cyklu produkcji roślinnej musi być określone wyprzedzenie, ale tutaj niczego nie przyspieszymy. Dopiero wejście w życie ustawy określi producentom rolnym warunki działania. Nie może tego regulować decyzja niższej rangi, bo tylko ustawa może zagwarantować stabilne, nie zmieniające się z roku na rok warunki działania.

Jak przedstawia się sprawa regulacji w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Do 2010 roku Polska jest zobligowana produkować jej 7,5%, a jej wytwarzaniem będą się zajmowały także małe i średnie firmy. Czy przygotowano już rozwiązania pozwalające tym firmom zaistnieć?

Rozporządzenie Ministra gospodarki określa tą zwiększająca się przestrzeń dla energii odnawialnej. Dzisiaj tak naprawdę wymuszamy odbiór energii odnawialnej przez zakłady energetyczne, by energetyka, głównie wiatrowa, się rozwijała. Jest to energia droga, o znacznie wyższych kosztach niż energetyka profesjonalna, szczególnie oparta na węglu brunatnym. Bardziej ze względów ekologicznych wymuszamy przestrzeń odbioru energii ze źródeł odnawialnych. Jeśli w perspektywie rozwijać się będzie coraz więcej małych źródeł energii opartych na różnych paliwach, nośnikach energetycznych i ten proces spotka się z przyspieszonym procesem budowy rynku energetycznego, to coraz większe będą w tym zakresie możliwości. Kluczem do rozstrzygnięcia tych kwestii jest sytuacja w sektorze energetyki profesjonalnej. Program konsolidacji źródeł wytwarzania w sektorze energetyki profesjonalnej, który wkrótce skierujemy na posiedzenie rządu, służyć ma przyspieszeniu procesu zwiększania obszaru rynków w energetyce, rozwiązaniu problemu kontraktów długoterminowych. Jeżeli energetyka będzie związana kontraktami długoterminowymi, a odbierać będzie w coraz większym zakresie energię od tych, którzy mogą ją dostarczać najtaniej, czy najkorzystniej, to przyszłość przed energetyką odnawialną będzie korzystniejsza.

Wytwarzanie surowców do produkcji "czystej energii", czy też produkcji jej samej mogą stać się alternatywą dla tych,  którzy z rolnictwa będą musieli odejść Liczba tych osób będzie rosła. Czy Ministerstwo Gospodarki pracuje nad tym, by zapewnić pozarolnicze miejsca pracy na wsi  w małych i średnich firmach?

Popieramy wszystko co wiąże się ze wspieraniem małych firm Temu służy cały program działań w ramach pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość" obniżających koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej i jej prowadzenia. Służy temu także budowa systemu usług dla rozpoczynających działalność w postaci sieci ośrodków krajowego systemu usług dla małych i średnich przedsiębiorców. Chcemy przyśpieszyć ich budowę tak, aby w każdym powiecie był ośrodek doradczy dla tego kto nosi się z myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Chcemy zwiększyć dostęp do kapitału. Jego brak jest poważną barierą dla rozwijających działalność. Służy temu rządowy program przyjęty w sierpniu br. "Kapitał dla przedsiębiorczych" – program rozbudowy funduszy poręczeniowych, ale również pożyczkowych. szczególnie dla małych przedsiębiorców. Zamierzenie uda się wszędzie tam gdzie będziemy mieli do czynienia z partnerstwem publiczno-prywatnym z jednej strony, a mądrymi samorządami lokalnymi z drugiej strony. Wszystkie programy tworzone dzisiaj w Ministerstwie Gospodarki są oparte na zasadzie wspierania aktywnych. Ci, którzy na szczeblu lokalnym – samorządu, gminy, zorganizują instytucje wsparcia finansowego i zasilą je również jakimiś skromnymi środkami, uzyskają prawo do wsparcia np. ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu rządu będzie dysponował kapitałem w tym zakresie, czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, mającej być operatorem tego systemu. Warunkiem jest aktywność lokalna, wspólne działanie przedsiębiorców i tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, poparcie samorządu lokalnego, który dzisiaj już nie tylko odpowiada za wydatkowanie środków z własnego budżetu, ale również za wspieranie przedsiębiorczości. Do jego zadań należy stwarzanie warunków rozwoju gospodarczego na swoim terenie. Działania te wsparte swego rodzaju  nagrodą dla aktywnych ze strony centralnego budżetu, czy tez instytucji centralnych, to jest kierunek na tworzenie pewnego systemu, który w przypadku efektu skali – im więcej tym lepiej, powinien dać efekt globalny.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę