Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmawialiśmy z Mariuszem Michalskim z BASF

3 grudnia 2015


Na rynku środków ochrony roślin i preparatów, które mają zagwarantować wyższe plony pojawia się coraz więcej nowości. Firmy prześcigają się w opisywaniu skomplikowanych reakcji chemicznych i biologicznych, powodowanych przez te środki. A rolnik czyta, czyta i myśli: o co chodzi?.. Czy mógłby pan w prostych słowach wyjaśnić rolnikom, czym są regulatory wzrostu i dlaczego warto je stosować?

Mariusz Michalski: -Regulatory wzrostu najprościej mówiąc to substancje, które mają za zadanie poprzez skrócenie oraz pogrubienie w odpowiednich miejscach źdźbła zapobiec wyleganiu roślin. Inaczej, to syntetyczne substancje hamujące działanie określonych naturalnych fitohormonów odpowiadających za wzrost i rozwój rośliny. Prawidłowo zastosowane we właściwych fazach rozwojowych (np. podstawowy zabieg „skracania” w fazie pierwszego kolanka) mogą i wpływają istotnie na skrócenie pierwszego i drugiego międzywęźla czy zastosowane w późniejszym terminie dokłosia oraz pogrubienie tych części rośliny. Wraz z prawidłowo rozwiniętym systemem korzeniowym skrócone i pogrubione źdźbło jest zdecydowanie bardziej odporne na przełamanie się w tym miejscu.



Gdy już wiemy, czym są regulatory wzrostu poprosimy o kilka wskazówek jak je stosować? Czy ich skuteczność uzależniona jest od pogody, czy też zadziałają bez względu na aurę - jeśli tylko są podane w odpowiedniej dawce? Czy znaczenie ma klimat, a może rodzaj gleby?

Mariusz Michalski: - Na skuteczność działania regulatorów wzrostu mają wpływ praktycznie wszystkie wymienione w pytaniu czynniki. Zacząć należy od właściwego określenia fazy rozwojowej a co za tym idzie terminu zastosowania. Każde opóźnienie zabiegu, niestety będzie obniżało skuteczność. Idąc dalej, temperatura w momencie i przez kilka - kilkanaście godzin po zastosowaniu będzie miała bardzo istotne znaczenie, praktycznie każda z substancji ma trochę inny zakres temperatur, w których zadziała skutecznie. Są substancje, które lubią a wręcz potrzebują do skutecznego działania słońca, są takie, które lepiej się sprawdzają przy zachmurzonym niebie oraz takie, dla których obecność chmur lub ich brak nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Jak się okazuje różne odmiany inaczej trochę reagują na regulatory, na pewno np. ustalając dawkę regulatora wzrostu warto wziąć pod uwagę wysokość odmiany i jej odporność na wyleganie. Polecam tabelę opisową COBORU, gdzie mamy zebrane wszystkie odmiany badane przez tę instytucję, jeśli odmiana jest z listy europejskiej należy zapytać hodowcy lub sprzedawcy jak te dwa parametry wyglądają dla warunków klimatycznych Polski.



Słyszeliśmy o zasadzie ,,7 kroków''. Na czym ona polega? Gdzie można znaleźć jej pełen opis?

Mariusz Michalski: - Wychodząc naprzeciw pytaniom, które co roku do nas trafiają w oparciu o doświadczenia nasze oraz wiedzę praktyczną i dostępne opracowania naukowe zebraliśmy w jednym miejscu podstawowe informacje mające pomóc podjąć możliwie jak najlepsza decyzję dotyczącą stosowania regulatorów. Zasadę 7 kroków umieściliśmy w naszym przewodniku po Prawidłowym skracaniu zbóż. To nic innego jak 7 podstawowych zasad stosowania regulatorów wzrostu. Przewodnik powinien być dostępny w firmach z nami współpracującymi czy u Przedstawicieli Handlowych BASF. Można też się z nim zapoznać stronie medaxtop.pl



Jest Pan przedstawicielem firmy BASF, będącej potentatem w produkcji preparatów służących ochronie i dobrej kondycji roślin uprawnych. Jakie regulatory wzrostu zbóż produkuje firma BASF?

Mariusz Michalski: - W Polsce mamy w tej chwili w sprzedaży jeden zarejestrowany regulator Medax Top. W innych krajach dostępne są produkty takie jak Cycocel czy Terpal w różnych formulacjach.



Przed wiosną prosimy o kilka porad szczegółowych. Który z regulatorów będzie odpowiedni w przypadku chłodnej wiosny, a który najlepiej zadziała gdy szybko zrobi się ciepło?

Mariusz Michalski: - Wiosna jest bardzo nietypowa, mamy dość duże opóźnienie wegetacji. Rodzi to wiele pytań i pojawia się też wiele opinii o tym jak podejść do skracania. Moim zdaniem nie powinno się zakładać rezygnacji z zabiegów regulujących wzrost. Po dużych opadach śniegu na przedwiośniu gleby będą zasobne w wodę, rolnicy zastosują pierwsze dawki azotu co w połączeniu z rosnącymi temperaturami stworzy, mam nadzieję bardzo dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Fazy rozwojowe będą przychodziły po sobie tak jak co roku, tyle tylko, że może to się odbywać znacznie szybciej, stąd większą uwagę należy skupić na doborze silniej i skuteczniej działających produktów, które w możliwie najmniejszym stopniu uzależnione są od temperatury czy nasłonecznienia. Takim regulatorem jest Medax Top.



Czy jest wśród produktów BASF regulator uniwersalny?

Mariusz Michalski: - Myślę, że o Medax Top z powodzeniem można tak powiedzieć. Uniwersalny pod względem warunków stosowania. Szeroki zakres temperatur, niezależność od obecności słońca, elastyczna dawka. Dodatkowo bardzo silny pozytywny wpływ na rozwój systemu korzeniowego skracanych roślin.



Od lat BASF organizuje Dni Pola, gdzie rolnicy mogą się spotkać z przedstawicielami firmy i porozmawiać o problemach związanych z uprawą roślin. Czy jest możliwość kontaktu z przedstawicielami BASF także przed wyborem najlepszego preparatu do ochrony roślin lub najlepszego regulatora wzrostu zbóż? Czy prowadzicie Państwo porady przez internet? Czy lokalni dystrybutorzy Waszych produktów potrafią doradzić rolnikowi?

Mariusz Michalski: - Jako BASF jesteśmy obecni na forach internetowych kilku portali, tam pod nickiem Expert BASF odpowiadamy na bardzo wiele pytań, uczestniczymy w dyskusjach. Od kilku lat spotykamy się z rolnikami na chatach, gdzie można dyskutować na konkretne tematy. W tym roku np. zorganizowaliśmy kilka prezentacji on-line, cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem, frekwencja podczas tych spotkań przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, co pokazuje jak duża jest potrzeba kontaktu i wymiany doświadczeń, w ich trakcie rolnicy mieli możliwość zadawania pytań a my na bieżąco udzielaliśmy odpowiedzi. Prezentacje te można w każdej chwili obejrzeć np. wchodząc na naszą stronę www.agro.basf.pl . Jeśli chodzi o firmy handlowe, dziś praktycznie każda ma swoich doradców, którzy również korzystają ze spotkań z nami. Organizujemy szkolenia i spotkania w terenie.



To, co najbardziej przemawia za zakupieniem preparatów, to ich skuteczność. Rolnik jest gotów wydać pieniądze, jeśli wie, że zwrócą mu się z nadwyżką w większym plonie zbóż. Czy takie badania są prowadzone przez BASF?

Mariusz Michalski: - Oczywiście, zanim wprowadzimy produkt na rynek zawsze wykonujemy całą masę doświadczeń. Wyniki prezentujemy na spotkaniach z rolnikami czy w naszych publikacjach. Np. plony z naszych pól doświadczalnych umieszczamy na naszej stronie internetowej i przekazujemy zainteresowanym mediom. Natomiast mówiąc o skuteczności i zadowoleniu, warto nadmienić, że jeśli rolnik bardzo dobrze zna i wie jak zastosować produkt uniknie pomyłek, to zawsze w efekcie końcowym przełoży się na skuteczniejsze działanie i zadowolenie.



Jeśli rolnik nie zdecyduje się na użycie regulatora wzrostu zbóż to...

Mariusz Michalski: - Ryzykuje poniesienie strat z tytułu wylegania. Możemy to liczyć na różne sposoby, kalkulując obniżenie jakości, wyższe koszty zbioru i suszenia i oczywiście niższy plon.



Nie chcemy straszyć, ale podpowiedzieć najskuteczniejsze metody. Poprosimy o krótkie podsumowanie: dlaczego warto stosować regulatory wzrostu i jak wybrać ten najlepszy dla naszych upraw.

Mariusz Michalski: - Regulator wzrostu to swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa. Czasem nie unikniemy strat jednak się przed nimi staramy zabezpieczyć i możliwie mocno je ograniczyć. Zboża, które wylegnie nie da się podnieść, w tej sytuacji możemy działać tylko zapobiegawczo. Powinniśmy mieć na uwadze koszt i w zależności od intensywności produkcji odpowiednio dobrać produkty i program skracania. Na mniej intensywnie prowadzonych polach wybierzmy np. CCC, prawidłowo i w terminie zastosowany powinien wystarczyć. Uprawiając np. wysoką odmianę i planując wysokie nawożenie azotem w bardzo dobrym stanowisku decydujmy się na rozwiązania oparte o silniejsze produkty. Takim na przykład regulatorem jest Medax Top. Rekomendacje dotyczące strategii stosowania regulatorów znajdą Państwo na naszej stronie medaxtop.pl.


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, otrzy...

Największy polski ubezpieczyciel jest już przygotowany do szybkiej obsługi szkód...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę