Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rozmawialiśmy z Mariuszem Michalskim, specjalistą ds. uprawy zbóż z firmy BASF

30 maja 2010


Wedle jakich reguł należy stosować systemy ochrony fungicydowej firmy BASF w odniesieniu do warunków klimatycznych panujących na terenach podgórskich, nizinnych i nadmorskich?

Mariusz Michalski: - Nie ma jednej recepty, zawsze należy brać pod uwagę co najmniej kilka czynników, odmianę, poziom nawożenia, przedplon i oczywiście rodzaj gleby z jej potencjałem plonowania, długość okresu wegetacji również będzie miała znaczenie. Uwzględniając długość okresu wegetacji możemy podjąć wstępną decyzję o liczbie zabiegów w programie ochrony. Zawsze staram się podkreślić naszym klientom, że bardzo ważny jest pierwszy zabieg, który będzie podstawą do dalszej ochrony. Wybierając dobry sprawdzony produkt jak na przykład Capalo 337,5 SE mamy pewność długotrwałej kompletnej ochrony przed wszystkimi chorobami atakującymi zboża w początkowych fazach rozwojowych wiosną. I tu niezależnie od regionu decydowałbym się na tego typu produkt, który ma być fundamentem naszego programu. Drugi zabieg będzie odpowiadał za plon, potrzebny jest nam mocny tiazol oraz dobra strobiluryna ze swym dodatkowym działaniem fizjologicznym czyli tzw. „efektem zielonym” np. Opera Max czy Swing Top. Dobroczynny wpływ strobiluryn na fizjologię roślin szczególnie ważny jest w okresach stresowych dla roślin tj. suszy lub nadmiernym nasłonecznieniu. Drugi zabieg, który był poprzedzony mocnym pierwszym, wykonany na kłos powinien nam ochronić plantację do żniw. Taki plan możemy założyć dla rejonów z krótszym okresem wegetacji, w rejonach o dłuższym okresie wegetacji lub wtedy kiedy wykonamy bardzo wcześnie pierwszy zabieg czasem może być potrzebny jeszcze jeden wjazd w pole.



Jakie rodzaje promocji przygotowała na ten sezon firma BASF dla plantatorów zbóż?

Mariusz Michalski: - W tym roku przygotowaliśmy promocję dla dwóch naszych produktów stanowiących system ochrony o nazwie Standard Plus (T1 – 1,5l/ha Capalo 337,3 SE, T2/T3 – 1,2l/ha Swing Top 183 SE). Premiujemy zakup tzw. Pakietów 25l Capalo 337,5 SE i 20l Swing Top 183 SE voucherem o wartości 200 zł lub wielokrotności tej kwoty za zakup proporcjonalnie wyższych ilości tych dwóch produktów. Promocja trwa do 15 maja, i do tego dnia należy zakupić oba produkty. Na kupony zgłoszeniowe od naszych klientów wraz z kopiami dowodów zakupu czekamy do końca maja. Jeżeli ktoś kupił Capalo 337,5 SE oraz Swing Top 183 SE i chciałby skorzystać z promocji może kupon zgłoszeniowy pobrać z naszej strony WWW.agro.basf.pl , może również zadzwonić na naszą infolinię i poprosić o przesłanie takiego kuponu (22 5799990). Otrzymany od BASF voucher należy wymienić na dowolne produkty BASF do 15 września 2010 r.



Jakie znaczenie miało w przypadku takich patogenów, jak pleśń śniegowa (Michrodochium nivale), głownia pyląca (Ustilago nuda) i zgorzele siewek (Fusarium spp.) zaprawianie ziaren zbóż?

Mariusz Michalski: - Po długiej, mroźnej i śnieżnej zimie, która mam wrażenie zaskoczyła niektórych rolników wyraźnie widać było skuteczność zastosowanych zapraw. Dodatkowym aspektem, który przy tej ocenie należy brać pod uwagę to zimotrwałość odmian bo to wpływało na ocenę. Niższa zimotrwałość determinowała zdecydowanie gorsze przezimowanie zwłaszcza w pasie północnym a to z kolei mogło potęgować pojawienie się chorób zwalczanych przy pomocy zabiegu zaprawiania. Zdecydowanie im lepsza zaprawa tym lepsza ocena plantacji pod kątem chorób od nasiennych również w przypadku odmian o niskiej zimotrwałości. Obie nasze zaprawy (Kinto Duo 060 FS i Jockey New 113 FS) dobrze poradziły sobie z patogenami.


POWIĄZANE

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę