Ptak_Waw_CTR_2024

Rozmawialiśmy z Krzysztofem Nosalem, prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej i członkiem KRIR

27 kwietnia 2006

Dlaczego rok 2006 jest szczególny dla izb rolniczych?

Krzysztof Nosal: W tym roku bowiem mija 10 lat od powstania pierwszych izb rolniczych. Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na reaktywację własnego samorządu, po 50-letnim okresie niebytu za rządów PRL. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona w końcu 1995 roku ustawa o izbach rolniczych. W 1996 roku poparcie dla idei przywrócenia izb rolniczych w Polsce, wielkopolscy rolnicy wyrazili poprzez najwyższą w kraju frekwencję w wyborach do izb. Zgodnie z ustawą izby powstały w każdym z 49 ówczesnych województw. Przez ten czas w izbach rolniczych zaszło wiele zmian. Do początku 1999 roku na terenie Wielkopolski działało pięć niezależnych izb rolniczych. Były to: Kaliska, Konińska, Leszczyńska, Pilska i Poznańska Izba Rolnicza. Izby te w wyniku reformy administracyjnej kraju połączyły się na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w dniu 10 lutego 1999 r. i utworzyły Wielkopolską Izbę Rolniczą.


Czym zajmuje się Wielkopolska Izba Rolnicza?

Krzysztof Nosal: - Działalność Izby wynika z zadań ustawowych, statutowych, realizacji uchwał i wniosków przyjętych przez członków Walnego Zgromadzenia WIR. Przy realizacji zadań współpracujemy z organami rządowymi i samorządowymi wszystkich szczebli oraz z wszystkimi jednostkami działającymi w otoczeniu rolnictwa w województwie wielkopolskim. Do najważniejszych zadań Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zgodnie z ustawą i statutem, należy między innymi sporządzanie analiz, ocen, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej oraz rynku rolnego i przedstawianie ich organom administracji rządowej i samorządu terytorialnego, występowanie do organów administracji rządowej w województwie i organów samorządu terytorialnego z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz opiniowanie projektów tych przepisów, prowadzenie działań na rzecz tworzenia rynku rolnego oraz poprawy warunków zbytu płodów rolnych i produktów rolnych, prowadzenie analiz kosztów i opłacalności produkcji rolnej oraz gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji gospodarczych na potrzeby producentów rolnych oraz innych przedsiębiorców i doradztwo w zakresie działalności rolniczej, wiejskiego gospodarstwa domowego oraz uzyskiwania przez rolników dodatkowych dochodów. Ponadto podejmowanie działań na rzecz rozwoju infrastruktury rolnictwa i wsi oraz poprawy struktury agrarnej, podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych w rolnictwie, prowadzenie listy rzeczoznawców oraz przyznawanie tytułów kwalifikacyjnych w zakresie rolnictwa, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki i rzetelnego postępowania w działalności gospodarczej, działanie na rzecz podnoszenia jakości środków i urządzeń stosowanych w działalności rolniczej oraz na rzecz poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa w rolnictwie. Współdziałamy także z jednostkami prowadzącymi szkoły rolnicze i wspieramy ich działalność.
Zajmujemy się również inicjowaniem działań mających na celu powoływanie i wspieranie zrzeszeń i stowarzyszeń producentów rolnych i leśnych. Izby mogą również wykonywać zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, przekazane ustawami lub na podstawie porozumień z właściwymi organami administracji rządowej oraz zadania przekazane w drodze porozumienia przez organy samorządu terytorialnego.

Jakie były najważniejsze dokonania WIR w 2005 roku?

Krzysztof Nosal:Do niewątpliwych sukcesów Wielkopolskiej Izby Rolniczej należy zaliczyć pozyskanie dotacji do zakupu, transportu i wysiewu wapna nawozowego w ramach "Programu rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez nawożenie wapnem pochodzenia naturalnego" ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ciągu 2 lat działania programu WIR pozyskała w sumie 4 mln zł. Z Programu skorzystało 1.232 producentów rolnych, którzy zakupili łącznie 126.848,69 ton wapna nawozowego, w tym 58.159,54 ton czystego składnika, co przy średniej dawce 3 tony CaO/ha wystarczy na odkwaszenie ponad 19 tysięcy hektarów użytków rolnych w Wielkopolsce. Duży udział zakwaszonych gleb w Wielkopolsce oraz długa kolejka oczekujących na dotację, to wystarczające argumenty, że „Program rekultywacji gleb zakwaszonych…” powinien być kontynuowany. Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest również zauważalny w dokumentach programowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2007-13. Te argumenty będę przedstawiał w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako członek rady nadzorczej.
W ramach realizacji programu Wsparcie doradztwa rolniczego – działanie 1.4 Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" w ramach priorytetu I Wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym pracownicy WIR pomagali rolnikom przy wypełnianiu wniosków o pomoc unijną. W sumie wypełniono 3.213 wniosków na różne działania oraz zorganizowano i przeprowadzono 91 spotkań grupowych dla rolników.
Izba przeprowadziła również wiele szkoleń dla rolników. W ramach projektu Szkolenia – działanie 1.3 Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" w ramach priorytetu I Wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym przeprowadzono ponad 100 szkoleń z zakresu Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej dla 3.142 osób. W ramach tego samego działania 1.3 SPO przeprowadzono 32 szkolenia z tematu „Finanse gospodarstwa rolnego, w tym VAT” dla 907 osób. Przy realizacji obu projektów aktywnie uczestniczyli członkowie WIR, a zaangażowani pracownicy doskonalili swoje kwalifikacje.

Kiedy planowane są obchody 10 lecia odrodzenia samorządu rolniczego w Wielkopolsce?

Krzysztof Nosal: Wielkopolska Izba Rolnicza zamierza uczcić swój jubileusz poprzez zorganizowanie okolicznościowych obchodów, które odbędą się w sobotę 3 czerwca br. Uroczystość rozpocznie Msza Św. w kościele p.w. Św. Mateusza w Opalenicy, po czym reszta obchodów zostanie przeniesiona na teren Oddziału Zamiejscowego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku. Podczas uroczystości zostanie rozwinięty nowy sztandar, a najbardziej zasłużeni działacze izbowi zostaną wyróżnieni odznaczeniami. Spodziewamy się, że w uroczystościach weźmie udział ponad 500 osób.


POWIĄZANE

W październiku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Copa-Cogeca, w którym uc...

Stowarzyszenie Polska Izba Miodu przypomina, że od 24 października do 22 listopa...

20 października 2024 roku, w godzinach od 10:00 do 15:30 w Rolniczym Gospodarstw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę