Czy łatwiej być wójtem gminy czy prezesem izby rolniczej ?
Jan Michalski: - Ja myślę , że zarówno jedno jak i drugie stanowisko zobowiązuje do wytężonej pracy. Prezes izby działa na rzecz rolników z terenu całego województwa pomorskiego. Natomiast wójt zna problemy przede wszystkim mieszkańców gminy i stara się jej jak najszybciej rozwiązywać. Działalność zarówno w samorządzie rolniczym jak i terytorialnym daje wiele satysfakcji, ale też nie jest tylko usłana różami. Tu i tu liczy się przede wszystkim człowiek.
W której części województwa pomorskiego położona jest gmina Lichnowy ?
Jan Michalski: - Gmina Lichnowy położona jest w powiecie malborskim w części północno-wschodniej województwa pomorskiego. Teren gminy graniczy z gminami: Ostaszewo, Nowy Staw, Miłoradz, Malbork i Tczew. Gmina leży w bezpośredniej zlewni rzeki Wisły i dorzecza Nogat, w regionie Wielkich Żuław Wiślanych, w związku z czym jest to teren o korzystnych warunkach przyrodniczych, odpowiednich do produkcji rolnej i hodowli bydła. Fragment terenu gminy położony jest w tzw. Międzywału Dolnej Wisły, gdzie znajduje się Środkowo-Żuławski Obszar Chronionego Krajobrazu, pełniący istotną rolę korytarza ekologicznego rangi krajowej. Powierzchnia gminy w granicach administracyjnych wynosi 8 869,5 ha, z czego 90% powierzchni stanowią użytki rolne.
Jak działalność gospodarcza przeważa na terenie gminy ?
Jan Michalski: - Gmina ma charakter przede wszystkim rolniczy. Użytki rolne na terenie gminy stanowią powierzchnię 6 568,00 ha, sady, łąki i pastwiska – 1164 ha, lasy i grunty zadrzewione – 146 ha, wody płynące- 142 ha. Podstawę rolnictwa stanowią indywidualne gospodarstwa, które zajmują prawie 50% całej powierzchni gminy.
Z jakimi problemami do wójta najczęściej przychodzą mieszkańcy gminy ?
Jan Michalski: - Jak już wspomniałem Lichnowy to gmina typowo rolnicza, W latach 70 i 80 minionego wieku znajdowało się na jej terenie kilka dużych państwowych gospodarstwach rolnych. Po przemianach ustrojowych gospodarstwa te upadły i większość mieszkańców pozostała bez pracy . Ci ludzie praktycznie zostali pozostawieniu sami sobie i nikt nie pomógł im w przekwalifikowaniu się i znalezieniu nowego miejsca pracy. Nie jest łatwo osobie , która przez 30 lat tylko doiła krowy znaleźć tak z dnia na dzień nowe zajęcie. Szczególnie, że na terenie gminy nie powstają nowe miejsca pracy i w poszukiwaniu jej najlepiej udać się do Gdańska Dlatego najczęściej przychodzą do mnie z prośba o pomoc w znalezienie właśnie pracy byli pracownicy PGR – u i ich rodziny.
Jakie są w tym roku priorytety samorządu gminy Lichnowy ?
Jan Michalski: - Naszym priorytetem jest kontynuacja działań mających na celu wyposażenie gminy w infrastrukturę techniczną, która wynika z potrzeby wyrównania standardu zamieszkania na wsi. Działania na tej płaszczyźnie wpłyną zdecydowanie korzystnie na wizerunek gminy i pozwolą podwyższyć przeciętny lub nawet niski potencjał rozwojowy gminy. Ważne dla nas są też inwestycje oświatowe i sportowe , które wyrównują szanse edukacyjne dzieci i młodzieży mieszkających na wsi.
Czy gmina korzysta przy prowadzeniu inwestycji również funduszy unijnych ?
Jan Michalski: - Oczywiście , że korzystamy .Bez środków finansowych pozyskanych z Unii Europejskiej nie udałoby się nam zrealizować żadnej większej gminnej inwestycji . Fundusze unijne udało się nam pozyskać miedzy innymi na budowę kompleksu boisk w Lisewie Malborskim( projekt współfinansowany w 50% z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013) .Ponadto gmina Lichnowy uzyskała dofinansowanie na realizację projektu: "Nice English - dodatkowe zajęcia dla uczniów ZS w Lisewie Malborskim" w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji, Działania 9.5 Oddane inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich czy budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Szymankowie , budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Lichnowy czy na powstanie 10 placów zabaw.
Jakie atrakcje turystyczne znajdują się na terenie gminy i czy warto gminę Lichnowy odwiedzić ?
Jan Michalski: - Gmina Lichnowy szczyci się 800-letnią tradycją i bardzo cennym dziedzictwem kulturowym w postaci licznych obiektów architektonicznych o wysokich walorach zabytkowych, zachowanych historycznych układach miejscowości oraz harmonijnego krajobrazu. Przez obszar gminy przebiega znakowany „Nadwiślański” szlak turystyki pieszej biegnący wzdłuż wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły. Z kolei wzdłuż drogi powiatowej na odcinku Lichnowy – Nowy Staw biegnie ścieżka pieszo – rowerowa, która wspaniale wpisuje się w infrastrukturę regionu. Dlatego gmina jest chętnie odwiedzana przez interesujących się turystyka rowerową mieszkańców Malborka czy Gdańska.
Czego życzyłyby sobie w tym roku wójt gminy Lichnowy, a czego wiceprezes Pomorskiej Izby Rolniczej ?
Jan Michalski: - Jestem optymistą i wydaje mi się , że uda się zrealizować w tym roku wszystkie zaplanowane działania inwestycyjne związane nie tylko z poprawą gminnej infrastruktury , ale również oświatą. Jeśli tak się stanie to będzie to dla mnie najlepszy rok w mojej kadencji jako włodarza gminy. Natomiast jeśli chodzi o PIR to chciałbym abyśmy nadal tak mocno stali na straży rolniczych interesów jak dotąd i dobrze reprezentowali pomorskich rolników nie tylko w regionie , ale również na terenie całego kraju.