Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Jackiem Węsierskim, prezesem Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa

10 grudnia 2006


Od kiedy jest Pan członkiem SITR- u ?

Jacek Węsierski: - Jestem członkiem SITR-u od 1975 roku. Tytuł magistra inżyniera uzyskałem na Akademii Rolniczej we Wrocławiu na wydziale Zootechnicznym. Ukończył także w roku 1986 Podyplomowe Studium Administracji oraz uzyskałem certyfikaty z zarządzania, technik szkoleniowych i negocjacji akcesyjnych z UE.



Jakie zadania czekają Pana jako prezesa SITR ?

Jacek Węsierski: Przede wszystkim wprowadzenie Stowarzyszenia w najbliższą przyszłość. Zaufanie delegatów jest skutkiem dużych nadziei na poprawę trudnej sytuacji, w jakiej od kilku lat znajduje się Stowarzyszenie. Wziąwszy jednak pod uwagę, że SITR istnieje już od pięćdziesięciu trzech lat, to przy niewielkim napływie nowych członków z młodszego pokolenia, można było się spodziewać, że nastąpią podobne kryzysy. Istnieje zatem nagląca potrzeba zasilenia szeregów członków SITR-u w młodych i rozumiejących nowe uwarunkowania działaczy, którzy odważnie poprowadziliby Stowarzyszenie w coraz bardziej dynamicznie zmieniającym się świecie. Dlatego konieczne są teraz działania, które pomogą przyciągnąć młodych ludzi. Nowi potencjalni członkowie SITR-u powinni pochodzić młodych grona młodych specjalistów, absolwentów średnich szkół rolniczych i wyższych uczelni różnych specjalności, również nierolniczych, którzy pracują dla środowiska wiejskiego i na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.



Jaka jest misja Stowarzyszenia ?

Jacek Węsierski: - Zgodnie z celem Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa jego misją jest działanie na rzecz postępu naukowo-technicznego oraz gospodarczo-społecznego w rolnictwie i na obszarach wiejskich poprzez integrowanie środowiska specjalistów rolnych i dziedzin pokrewnych oraz reprezentowanie ich interesów zawodowych. Jednak prawdą też jest, że z tak sformułowanego przesłania SITR-u trzeba wyciągnąć bardziej konkretne wnioski.



Jakie działania planowane są w tej kadencji ?

Jacek Węsierski: -W procesie strategicznego planowania rozwoju SITR szczególnie potrzebna jest życzliwa rada i pomoc tych, którym leży na sercu kondycja sektora rolnego oraz zawodu specjalisty rolnego i specjalności około-rolniczych. Stowarzyszenie powinno przyciągać do siebie takie osoby nie tylko od święta i bez względu na zapatrywania i doraźne koniunktury polityczne. Działania Stowarzyszenia muszą być przede wszystkim realizowane przez oddziały terenowe SITR-u i członków tam zrzeszonych. Przecież praca specjalisty pracującego na rzecz rozwoju rolnictwa i wsi to przede wszystkim kontakt z rolnikami, z przyrodą i problemami egzystencji mieszkańców wsi. Również pracownicy administracji publicznej i instytucji około – rolniczych są najbliżej nich w swoich województwa i powiatach. Działalność Stowarzyszenia powinna opierać się właśnie na ich aktywności, a z nią z kolei powinno się kojarzyć nazwę SITR.



Jaka jest rola w tym zarządu SITR ?

Jacek Węsierski: - Rolą Zarządu Głównego jest koordynowanie działalności naszych struktur zrzeszających nieomal 5000 członków w całej Polsce oraz kreowanie i następnie wdrażanie polityki rozwoju Stowarzyszenia.. Nie do wyobrażenia jest sytuacja, w której Zarząd Główny miałby zastępować działania oddziałów i kół terenowych.Zarząd Główny powinien w najbliższych dwóch latach przygotować Stowarzyszenie do Zjazdu Delegatów w statutowym terminie planowanym na 2007 rok i aby móc wzmocnić organizację powinien skoncentrować się przede wszystkim na rozwoju rzeczoznawstwa z wykorzystaniem nowych standardów zawodowych oraz nowych dróg rozwoju, jakimi są np. praca nad utworzeniem arbitrażu gospodarczego dla rolników lub nowe specjalności (np. produkcja i wykorzystanie biomay). Ponadto większej autonomii w działaniu Oddziałów SITR. Chociaż wszystkich członków SITR łączą wspólne cele określone w statucie oraz tożsamość zawodowa i środowiskowa to działamy regionalnie interesów lokalnie. Ważne jest też reprezentowanie interesów grupy zawodowej specjalistów rolnych poprzez udział w pracach ciał opiniodawczych administracji publicznej, reprezentację środowiska rolniczego wspólnie ze związkami rolników i izbami rolniczymi, reprezentację środowiska inżynierskiego w Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych i innych związkach stowarzyszeń oraz przez inicjowanie działań ustawodawczych w resorcie rolnictwa oraz w Sejmie.Warto wspomnieć też o zaangażowaniu w promowanie Stowarzyszenia oraz wszelkich działań informujących społeczeństwo o Stowarzyszeniu i jego działaniach, np. przez kontynuowanie i rozwijanie nagrody Złoty Kłos, która nagradza inicjatywy gospodarcze w rolnictwie i gospodarce żywnościowej, jak również promuje najbardziej aktywnych i zasłużonych członków Stowarzyszenia Ważne jest też skoncentrowanie działań na innowacjach i nowych technologiach w rolnictwie oraz rozwoju struktur produkcyjnych i społecznych na wsi z wykorzystaniem Krajowego Programu Rozwoju Wsi, a w tym zakresie podejmowanie współpracy z agencjami rządowymi, organizacjami i instytucjami partnerskimi oraz instytucjami naukowo – badawczymi. Dlatego ważne jest wykorzystanie dostępnych środków strukturalnych głównie przez nasze oddziały terenowe (wiele funduszy w województwach jest realizowane w sposób zdecentralizowany) jak również poprzez programy grantowe z różnych źródeł . Nie można też zapomnieć zwiększeniu wysiłków w przyciągnięcie młodych ludzi do SITR-u z jednoczesnym zachowaniem tradycji i poszanowaniem wysiłku i doświadczenia starszego pokolenia członków Stowarzyszenia. Warto wspomnieć tutaj, że SITR jest prawdopodobnie jedyną organizacją starającą się wspierać średnie szkoły rolnicze w staraniach o rozwój absolwentów poprzez organizowanie praktyk i staży zawodowych w krajach Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę