Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Henrykiem Kursą , rolnikiem ze wsi Wysokie, gmina Czerwieńsk, województwo lubuskie

7 maja 2007
Rozmawialiśmy z Henrykiem Kursą , rolnikiem ze wsi Wysokie, gmina Czerwieńsk, województwo lubuskie. Najlepsza inwestycja to dobry sprzęt i wiedza Henryk Kursa wspólnie z żoną Małgorzatą prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Wysokie gmina Czerwieńsk. Pan Henryk z wykształcenia mechanik - kierowca, zajmuje się produkcją roślinną, pani Natomiast jego żona piastuje funkcje sołtysa i jest zaangażowana w rozwój wsi oraz pomoc dzieciom z rodzin wiejskich, a także rozwój kół gospodyń wiejskich. Mają 3 córki: Joannę, Agnieszkę, Kalinę i syna Mateusza.


Jaka była geneza gospodarstwa?

Henryk Kursa: - W 1980 r. rodzice przekazali mi gospodarstwo ogólnoużytkowe, było to ok. 9ha, znajdowały się tu 3 krowy, konik, brona i wóz konny. I to był cały majątek Z czasem rodzeństwo zaczęło się wycofywać i zostałem tylko z bratem. W 1981 roku sprzedaliśmy konika i rozpoczęliśmy rodzinną gospodarkę. Trzeba było gospodarstwo unowocześniać, mechanizować. Kupiliśmy ciągnik tzw. 40-stke używaną i od tego się zaczęło. Zaczęliśmy dokupywać ziemi i zakupiliśmy drugi ciągnik i kombajn. W roku 1989 mięliśmy już około dwudziestu paru ha na własność. Do 1995 roku powiększaliśmy do 32 ha w tym roku brat zrezygnował definitywnie. Dziś mamy własność ok. 35 ha, z agencji dzierżawy 50 ha, a resztę dzierżawimy prywatnie. Łącznie uprawiamy 120 ha.



Jaka jest specjalizacja gospodarstwa?

Henryk Kursa: - Gleba jest słaba. Najwięcej jest klasy IV . Mamy również około 4ha gleb kl.III. Specjalizujemy się w produkcji roślinnej. Wcześniej były tuczniki, warchlaki, 4 krowy, ale polityka rolna była, jaka była i nie było gdzie tego sprzedać, więc się wycofaliśmy. Mieliśmy już nawet projekt nowoczesnej chlewni, ale koniunktura się skończyła i zostaliśmy tylko przy produkcji roślinnej. Uprawiamy głównie zboże (zboża ozime: żyto, pszenica) i rzepak. Średni plon wynosi ok.4-5 ton z hektara. Rzepak dochodzi do3-4 ton.W latach ekstremalnych mniej. Gdyby była większa opłacalność wtedy częściej nawoziłoby się glebę, stosowało lepsze technologie i plon z pewnością byłby wyższy/większy.



Jakie jest usprzętowienie gospodarstwa?

Henryk Kursa: - Mamy trzy ciągniki rolnicze: Zetor 7211 1986 rok, Ursus, który ma 18 lat (1985) i najnowszy nabytek traktor marki FENDT zakupiony w 2005 roku w ramach SPO (automatyczna skrzynia biegów, komputer pokładowy, klimatyzacja, radio). Najlepsza inwestycja w gospodarstwie to dobry sprzęt. Dzięki temu usprawniło się rolnictwo ponadto zakupiłem agregat uprawowy z siewnikiem i teraz po zaoraniu pola można od razu przejść do siewu, oszczędzając paliwo i czas.



Jak wg pana przedstawia się obecna polityka rolna kiedy już jesteśmy w Unii?

Henryk Kursa: - Z jednej strony mnie to zadowala, są dopłaty, są pewne pieniądze, ale z drugiej strony są ograniczenia. Rolnicy w pewnych kwestiach są przyparci do muru - wymagania unijne, którym czasem ciężko sprostać - zbyt, ceny, nowe standardy, kodeks rolniczy i my musimy temu wszystkiemu sprostać. Wymogi odnośnie ochrony środowiska są zbyt ostre, ale może i dobrze, nie lubię bałaganiarstwa, a ochrona roślin jest bardzo ważna. Byłem w Niemczech widziałem tam rolnictwo, mają dużo większą produkcję, ale za tym stoi bardzo dobry sprzęt. Jak zobaczyłem tam 4 nowiutkie ciągniki i kombajny, podwórko pol-brukiem wyłożone i wiaty nowe pobudowane, a to wszystko tylko na 25 hektarowym gospodarstwie, to byłem zaskoczony. Jeżeli chodzi o wiedzę to uważam, że dałbym sobie radę, powiem więcej, on by był daleko za mną gdybym ja posiadał takie możliwości. Rolnicy w Polsce mają świadomość, wiedzą co trzeba robić tylko nie mają do tego środków.



Jakie inwestycje wykonał pan w gospodarstwie , a jakie są niezbędne w przyszłości?

Henryk Kursa: - Przede wszystkim silosy w 2000 r., baza magazynowa musiała być nowa, lepsze warunki na przechowywanie zboża, dokupiliśmy ziemi. Na podwórku się dużo zmieniło, to był kiedyś las. Zagospodarowaliśmy ten teren na ogród. W przyszłości będziemy chcieli dokupić sprzęt i bazę magazynową oraz wiatę na sprzęt z warsztatem napraw. Zainwestowaliśmy w nowy ciągnik 100 000 euro z SPO na „Inwestycje w gospodarstwach”. Całą inwestycję stanowił ciągnik i 10 ha ziemi, gdyż za 10% wartości inwestycji mogłem dokupić ziemi.



Czy pełni Pan jakieś funkcje społeczne?

Henryk Kursa: - Obecnie jestem delegatem w Lubuskiej Izbie Rolniczej, wcześniej w III kadencji byłem radnym w gm. Czerwieńsk. W IV kadencji byłem członkiem zarządu w gminie, także w radzie sołeckiej. Nie da rady pewnych rzeczy zmieniać, teraz burmistrz decyduje o wszystkim, rada ma mało do powiedzenia. Nie chciałem się angażować dalej w doradztwo, które nie przynosiło skutków.



Jaka jest Pana refleksja, jeżeli chodzi o unijne zasady i przyszłość polityki rolnej, jakie są pana uwagi dla rządzących?

Henryk Kursa: - Rolnictwo powinno być równe dla wszystkich, czy to będzie Niemiec, Polak czy Holender, równe wypłaty w całej Europie. Przede wszystkim nie można gonić za plonami. Niech to będzie mniejszy plon, niech będzie cena opłacalna. Relacja powinna być zachowana, żebym za zboże mógł kupić nawóz, wapno, sprzęt, itd. Niektórzy mówią –„drogi traktor kupił”, a to jest narzędzie pracy. Co ze mnie za rolnik będzie bez traktora? Są ludzie, którzy nie mają pojęcia, że dopłaty są rekompensatą dla rolnika. Inaczej żywność byłaby droższa.



Czy wyobraża Pan sobie pracę w innym zawodzie?

Henryk Kursa: Nie! Aby być rolnikiem trzeba to lubić, jeżeli ktoś nie będzie tego robił z satysfakcją i radością - to nie ma o czym mówić. To musi być człowiek, który cieszy się, z tego co rośnie na polach, a nie liczy co mu się opłaca a co nie. Pochodzę z Lubelszczyzny z rodziny przyrodników (ptaki, zwierzyna) mam to w korzeniach.


POWIĄZANE

ALDI, Carrefour Hipermarket, Dino, TOPAZ, Empik, CCC, Castorama i HEBE to najbar...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę