Czy Internet dostępny jest już na każdej polskiej wsi ?
Bogdan Dombrowski: - Niestety nie jest jeszcze wszędzie dostępny. Obecnie dostęp do sieci internetowych ma już około 60 % Polaków. Jednak dostęp ten nie jest jeszcze o takich parametrach, które byśmy sobie życzyli i które narzuca nam Europejska Agenda Cyfrowa czyli zapewnienie możliwości dostępu do Internetu o prędkości 30Mb/s dla wszystkich gospodarstw domowych do końca 2020 roku i doprowadzenie da faktycznego korzystania z usług dostępu do internetu o prędkości 100 Mb/s przez 50 % gospodarstw domowych do końca 2020 roku. Daleko nam jeszcze do tego.
Jakie działania podejmuje nasz rząd , aby sytuacje tę poprawić ?
Bogdan Dombrowski: - W obecnej perspektywie budowane są sieci szkieletowe. W ramach 14 dużych projektów wojewódzkich buduje się blisko 46 tysięcy światłowodu plus urządzenia dostępowe . Jest to tzw. infostrada czyli szkielet. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na zbudowanie niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej przeznaczono ponad 2 mln euro, w tym 1 mln euro na budowę sieci dostępowej. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na wsparcie dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych , które będą budować tzw. ostatnią milę czyli dostęp Internetu do domu odbiorcy.
Dlaczego tak ważny jest dostęp do internetu na wsi ?
Bogdan Dombrowski: - Nadal utrudniony jest na obszarach wiejskich dostęp do wielu instytucji publicznych.. aby do nich się dostać trzeba dojechać i to często wiele kilometrów. Dzięki dostępowi do Internetu wiele spraw będziemy mogli załatwić w domu i nie będzie trzeba się w tym celu specjalnie udawać do urzędu. Dzięki budowie sieci internetowych w pełni, jak już wspomniałem zostanie wykorzystany potencjał informatyzacji administracji publicznej. To usprawni jego działanie i obniży koszty dla mieszkańców , biznesu i samych urzędów. Dzięki pełnej dostępności szybkich usług wzrośnie konkurencyjność całego kraju i regionów, szybciej będzie rósł PKB, produktywność i zatrudnienie wynikające z szerszego zastosowania Internetu i technik informatycznych.
Jeśli chodzi o rolników to Internet ułatwi im życie , pomoże w pracy ?
Bogdan Dombrowski: - Zdecydowanie tak, jak w każdym innym zawodzie. W tej chwili jest to już duża rewolucja technologiczna w rolnictwie. Dzisiaj już wielu rolników, mając dostęp do szybkiego internetu, z niego efektywnie korzysta
Bardzo ważna jest nie tylko budowa na wsi sieci internetowych , ale również dobrych dróg . Co będzie szybciej – internet czy dobre drogi na wsi ?
Bogdan Dombrowski: - Budowa sieci internetowych jak i dróg powinna przebiegać równolegle. Myślę , że w perspektywie kilkunastu lat powinien być już w każdym miejscu w Polsce dostępny już szybki internet . Jak również nie powinno być problemów z dojazdem do każdej wsi czy pola.