MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Bernardem Palmowskim

28 grudnia 2009
Rolnicy na terenach położonych w województwie łódzkim od kilku lat mocno zdywersyfikują źródła swoich dochodów. Niewielkie gospodarstwa o glebach V i VI klasy nie zapewniają odpowiednich dochodów by utrzymać rodzinę i inwestować w dalszy rozwój czy to hodowli czy upraw roślin gospodarczych. Rolnicy planujący rozpoczęcie działalności w innych sferach bliskich rolnictwu organizują się w stowarzyszenia mające na celu wzajemne wspomaganie oraz planowanie i nadzorowanie wykonania przyjętych założeń. Takiemu celowi służy także zorganizowane w gminie Zgierz Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej założone w roku 2000, które tworzy obecnie 40 gospodarstw nie tylko ze gminy Zgierz ale również z okolic Aleksandrowa, Parzęczewa oraz Strykowa i Głowna.
Stowarzyszenie utrzymuje się jedynie z comiesięcznych wynoszących 5 złotych składek członkowskich. Stowarzyszenie promuje również swoje osiągnięcia na targach turystycznych odbywających się na terenie kraju oraz na wystawach i imprezach wiejskich w województwie łódzkim. Jednym z najaktywniejszych członków stowarzyszenia jest Bernard Palmowski, będący jednocześnie wójtem miejscowości Ciosny Sady położonej w pobliżu biegnącej tutaj autostrady A4. Rozmawiam z nim w jego domu w okresie przedświątecznym gdy większość najważniejszych prac w gospodarstwie została wykonana a gospodarz ma chwilę czasu by usiąść przy ubranej przez dzieci choince i zastanowić się nad mijającym rokiem oraz dotychczasową działalnością agroturystyczną.


Urodził Pan się w Ciosnach. Jaka była Pana droga zawodowa?

Bernard Palmowski: - Moi rodzice mieszkali również w Ciosnach od dziecka. Mój ojciec też był tutaj przez dwa lata wójtem po II Wojnie Światowej. Ja już jako 6-latek pomagałem w gospodarstwie przy żniwach, sianokosach i wykopkach. Uczęszczałem do Szkoły Podstawowej w Dzierżąznem gdzie kiedyś podczas wojny mieściła się filia łódzkiego obozu koncentracyjnego dla dzieci. W szkole byłem przewodniczącym samorządu i ta żyłka do działania społecznego pozostała mi na długie lata.



Ma Pan wykształcenie rolnicze?

Bernard Palmowski: - W 1981 roku ukończyłem Szkołę Zawodową o kierunku rolniczym w Ozorkowie jako mechanik maszyn rolniczych. Później pracowałem do 1992 roku jako traktorzysta w wiejskiej Spółdzielni Srebrna Dąbrówka.



Do tego czasu gospodarował pan wspólnie z rodzicami?

Bernard Palmowski: - Tak. W 1990 roku gospodarstwo zostało przepisane z rodziców na mnie. W drugiej połowie lat 90-tych byłem też przez 6 lat radnym gminy Zgierz.



Jak doszło do tego, że zaczął pan rozważać zaangażowanie się w agroturystykę?

Bernard Palmowski: - W 1999 roku prowadzący gospodarstwa rolnicy z naszej gminy zawiązali Stowarzyszenie Agroturystyczne Gminy Zgierz. Założycielami byli moi koledzy z gminy Zbigniew Hauke, oraz panowie Jarota i Kubiak. Oni dość aktywnie zaczęli działać od początku podczas gdy ja przyglądałem się trochę z boku jak im pójdzie.



Był jakiś specjalny moment gdy zdecydował się pan na agroturystykę?

Bernard Palmowski: - Pewnego razu obok mojego gospodarstwa przejeżdżały dzieci ze szkoły na rowerach i ja zaprosiłem je na podwieczorek. Podałem im wiejski placek drożdżowy, chleb z pieca który służył kiedyś moim dziadkom i rodzicom oraz kawę z mlekiem prosto od krowy. Dzieciom bardzo smakowało i wtedy postanowiłem, że na poważnie zajmę się agroturystyką.



Gdzie się pan tego uczył?

Bernard Palmowski: - Praktycznie doświadczenie zdobywam sam oraz podpatruję kolegów. Byłem też dwa razy w Parzęczewie na szkoleniu dla rozpoczynających działalność agroturystyczną.



Co może zaoferować pana gospodarstwo przyjezdnym gościom?

Bernard Palmowski: - Obecnie remontuję drewniany dom obok na kwatery dla gości. Będzie tam mogło przenocować 12 osób. Poza tym mogę zaoferować wędkowanie w stawach rybnych położonych obok, zbieranie grzybów których jest tutaj pod dostatkiem, przejażdżkę odremontowaną bryczką oraz oczywiście prawdziwy wiejski chleb wypiekany w tradycyjnym piecu, masło i mleko prosto od krowy i tradycyjne pachnące wiejskie kiełbasy wędzone również w starym stylu. Można też przenocować u mnie na świeżym sianie.



Jakie zwierzęta ma pan teraz w gospodarstwie?

Bernard Palmowski: - Mam klacz źrebną i jednego ogiera, 2 krowy, 3 byki, 1 jałówkę, 2 maciory oraz 17 tuczników.



A ziemia uprawna?

Bernard Palmowski: - 10 ha i 20 arów na których jeszcze mam żyto, owies, pszenicę i łąki na siano i zielonkę.



Jakie inne atrakcje będą czekały na turystów?

Bernard Palmowski: - W przyszłym roku planuję zorganizowanie wystawki starego sprzętu rolniczego. Będzie można zobaczyć starą kopaczkę konną, siewnik, pług skibowy, redło, znaczniki do ziemniaków i buraków, przetaki, cepy oraz sieczkarnię którą kiedyś obsługiwały dwie osoby.



Obok domu stoi też pomieszczenie z piecem chlebowym.

Bernard Palmowski: - Wnętrze jest wyremontowane i wygląda tak jak kilkadziesiąt lat temu. Również piec jest sprawny i można będzie spróbować prawdziwego wiejskiego chleba.



Nadal działa pan aktywnie w Stowarzyszeniu Agroturystycznym?

Bernard Palmowski: - Staram się być aktywny na ile czas mi pozwala. Stowarzyszenie bierze udział co roku w dożynkach gminnych, w miejscowych festynach i świętach oraz imprezach rolniczych jak np. w „Święcie Cebuli” która w tym roku odbywało się w Grabowie. Co roku w ośrodku w Dzierżąznej organizujemy Hubertusa wraz z tradycyjną pogonią za lisem. Członkowie Stowarzyszenia obwożą też gości ośrodka po miejscowych atrakcjach takich jak hodowla strusi w Swobodzie, pracownia kowalstwa artystycznego czy stadnina koni w Kotowicach.
Poza tym Stowarzyszenie przygotowało oznakowanie dla gminnej ścieżki rowerowej krajoznawczej oraz kilka tras dla chętnych by pojeździć konno.



Czego można panu życzyć?

Bernard Palmowski: - Na pewno takiego współdziałania w Stowarzyszeniu jak w roku bieżącym oraz nowych pomysłów na dalszy rozwój gospodarstwa.

Dziękujemy za rozmowę

POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Oranżada Hellena Party zachęca do wspólnego celebrowania magicznych chwil i zapr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę