Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rozmawialiśmy z Arturem Ławniczakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

8 października 2008


Czy agroturystyka może rozwiązać problemy dzisiejszej wsi?

Artur Ławniczak: - Agroturystyka jest pierwszą realną alternatywą dla bezrobotnej wsi, na stworzenie nowego rynku pracy i źródła dochodów jej mieszkańców oraz podniesienie ogólnego poziomu życia. Krótko mówiąc, stanowi ona dużą szansę na poprawę warunków życia, nie tylko społeczności wiejskiej, ale i całego kraju. Rozwój agroturystyki stwarza możliwości rozwoju innych działalności, ponieważ przyciąga turystów i generuje popyt. Wymusza konieczność podejmowania i rozszerzania działalności typu handel, gastronomia, usługi transportowe, rekreacyjno-sportowe. Zwiększa popyt na produkty żywnościowe i usługi. Powstają i rozszerzają działalność piekarnie, masarnie, zakłady małej gastronomii. Tworzą się nowe miejsca pracy. Wobec powyższego, agroturystyka prowadzi do tworzenia wielu pozarolniczych źródeł dochodów. Na wsi agroturystyka jest rozumiana jako dodatkowe źródło dochodów i z pewnością jest w stanie przynieść dochód gospodarstwu rolniczemu. To szansa ożywienia gospodarczego obszarów wiejskich.



Zatem Polska posiada korzystne warunki dla rozwoju agroturystyki?

Artur Ławniczak: - Tak, Polska posiada korzystne warunki dla rozwoju usług agroturystycznych. Dotyczy to zwłaszcza rejonów o niskim poziomie uprzemysłowienia i urbanizacji, małym udziale zatrudnienia w zawodach pozarolniczych, słabych rolniczo, o dużym bezrobociu, niewysokich dochodach ludności, posiadających równocześnie wolne zasoby mieszkaniowe, korzystne walory przyrodniczo-krajobrazowe i kulturowe, które w dużym stopniu predysponują do świadczenia usług agroturystycznych.



Większość naszego kraju stanowią obszary względnie czyste lub tylko nieznacznie zanieczyszczone, co stanowi dużą zaletę sprzyjającą rozwojowi agroturystyki, o czym jeszcze wato wspomnieć?

Artur Ławniczak: - - Owszem, Polska ma korzystne przyrodniczo-krajobrazowe warunki do rozwoju agroturystyki. Czynnikami decydującymi o możliwościach rozwoju agroturystyki są obiekty trwałe, tkwiące w terenie i możliwości geograficzne. Wśród czynników wpływających na rozwój agroturystyki można wyróżnić, tzw. czynniki stałe i zmienne. Walory przyrodnicze i kulturowe można uznać jako czynniki stałe. Najważniejsze w rozwoju agroturystyki jest środowisko naturalne. Prawie połowa obszaru Polski to tereny względnie czyste lub tylko nieznacznie skażone. Te obszary są bogate w duże zbiorowiska różnego rodzaju roślinności naturalnej, co ma istotne znaczenia w rozwoju agroturystyki. Poza tym rolnictwo jest nadal rolnictwem rodzinnym. Polska jest bogata krajobrazowo i przyrodniczo, co ma bardzo duże znaczenie.



Jakie atrakcje oferuje polska wieś, kusząc ofertą agroturystyczną?

Artur Ławniczak: - Można powiedzieć, że agroturystyka umożliwia wypoczynek bezpośrednio w zagrodzie, połączony z obserwacją i uczestnictwem w codziennych zajęciach jej stałych mieszkańców, możliwość korzystania z produktów gospodarstwa cieszy się dużą i wciąż rosnącą popularnością. W wielu gospodarstwach można uczestniczyć w pracach polowych, pomagać w przygotowywaniu tradycyjnych polskich potraw. Turyści mają okazję poznać wiele zwyczajów i obyczajów związanych z polską wsią. Znajdują się tutaj gospodarstwa zarówno o wysokim standardzie, jak i o niższym standardzie oraz z różnorodnymi ofertami, co w znacznym stopniu pozwala zróżnicować ceny.


POWIĄZANE

Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu nowego portalu „Enjoy it’s from ...

Jak poinformował resort rolnictwa, upływa 10 lat funkcjonowania unijnej polityki...

Już w najbliższy wtorek NSZZ RI "Solidarność" zamierza podjąć Uchwałę o ogłoszen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę