Czy zakup ziemi to nadal dobry interes ?
Tomasz Dutkiewicz: - Jak pokazuje dotychczasowa historia zakupu ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych , a także obrotu pozaagencyjnego to nadal jest dobry interes i wydaje mi się , że takim pozostanie. Nie wiadomo jak będzie wyglądał rynek ziemi w naszym kraju po 2016 , ale ten rok i rok przyszły to dobry czas aby kupować jeszcze ziemię na powiększanie swoich gospodarstw na preferencyjnych zasadach od ANR. Na tych samych zasadach grunty rolne mogą nabywać jeszcze byli właściciele, spadkobiercy i dzierżawcy.
Oddział ANR w Poznaniu należy do największych w kraju. Czy dużo ziemi przeznaczonej do sprzedaży znajduje się jeszcze w jego zasobach ?
Tomasz Dutkiewicz: - Aktualnie stan gruntów pozostających w zasobie wynosi ogółem 198.391 ha , z czego grunty znajdujące się w dzierżawie stanowią 152.465 ha, w zarządzie 1.224 ha, użytkowaniu wieczystym 8.599 ha, bezumownym korzystaniu 987 ha, użyczeniu 5 ha oraz pozostałym rozdysponowaniu nietrwałym 32ha.. Powierzchnia gruntów zasobu nie posiadających jeszcze kwalifikacji sposobu rozdysponowania wynosi 15.981 ha, a powierzchnia gruntów obcych 19.089 ha. W tym roku planujemy sprzedaż około 16 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Już udało się nam sprzedać 5 tysięcy hektarów . wyceny na pozostałe grunty są już gotowe i myślę , że uda się nam ten plan zrealizować .W przyszłym roku sprzedaż ziemi na być podobnym poziomie . W ciągu dwóch lat chcemy, aby do rolników trafiło około 30 tysięcy hektarów.
Czy łatwo kupić ziemię w Wielkopolsce ?
Tomasz Dutkiewicz: - Obecnie zakup ziemi od Agencji nie jest już tak łatwy ze względu na roszczenia dawnych właścicieli i ich spadkobierców. Teraz mamy około 30 % ziemi znajdujące się w naszym zasobie objęte roszczeniami. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej spadkobierców, których reprezentują specjalizujące się w tego typu sprawach kancelarie oprawne. Osoby te nie chcą ziemi tej użytkować , ale tylko ją przejąć w celu dalszej sprzedaży , już po znacznie wyższej cenie.
Czy dużo rolników w Wielkopolsce dzierżawi jeszcze ziemię znajdującą się w zasobie ANR ?
Tomasz Dutkiewicz: - Aktualnie liczna trwających umów dzierżawy wynosi 4.113. Od początku działalności Oddziału Terenowego ANR w Poznaniu odbyło się 18. 983 przetargi na dzierżawę gruntów oferując na nich 607.335 ha, z czego rozstrzygnięto 16.642 przetargi , na których wydzierżawiono 410.288 ha. Dzierżawcy choć maja taka możliwość nie zawsze chcą kupować użytkowana przez siebie ziemię. Wielu z nich zainteresowanych jest tylko korzystaniem z niej tylko do wygaśnięcia umowy dzierżawy.
Czy na terenie Wielkopolski istnieje problem bezumownego korzystania z gruntów rolnych bodących własnością Skarbu Państwa ?
Tomasz Dutkiewicz: - Niestety istnieje, aczkolwiek nie w takim wymiarze jak w województwie zachodniopomorskim. Po uzyskaniu przez nas szczegółowych danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa okazało się , że wielu rolników korzysta z dopłat bezpośrednich do gruntów, na których użytkowanie nie posiada zezwolenia..To ważny problem, z którym obecnie się borykamy i będziemy chcieli go jak najszybciej uregulować czyli doprowadzić do jak najszybszego podpisania umów na dzierżawę tych gruntów. Jeśli stwierdzimy , że jest to bezumowny użytkownik to większości przypadków grozi takiemu rolnikowi kara finansowa wysokości 5 –krotności czynszu dzierżawnego.
Oddział Terenowy ANR w Poznaniu w swoim zasobie oprócz ziemi rolnej posiada również atrakcyjne tereny inwestycyjne. Jak duże jest nimi zainteresowanie potencjalnych inwestorów ?
Tomasz Dutkiewicz: - Takich gruntów mamy sporo, ale zainteresowanie nimi jest niewielkie. Wydaje mi się , że spadek zainteresowania terenami inwestycyjnymi znajdującymi się w naszym zasobie jest związany większa ilością terenów przeznaczonych w sporządzanych przez gminy studiach zagospodarowania przestrzennego na działalność inną niż rolnicza. Jest ich więcej to i podaż ich jest dużo większa. Największe zainteresowanie gruntami tzw. atrakcyjnymi jest pobliżu większych aglomeracji. Najlepiej sprzedają się te znajdujące się na obrzeżach dużych miast
Pod opieką ANR znajduje się też wiele starych , dworskich parków i znajdujących się w ich pobliżu zabytkowych budowli Czy jest dużo chętnych na przejęcie tego rodzaju obiektów ?
Tomasz Dutkiewicz: - Do znajdującego się na terenie Wielkopolski Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zostały przejęte 273 zespoły dworskie i pałacowo – parkowe, z czego rozdysponowano już trwale 165, w tym sprzedano 126, nieodpłatnie przekazano jednostkom samorządu terytorialnego 11, innym uprawnionym podmiotom przekazano 23 oraz wniesiono aportem do spółek 5.Obecnie pozostaje jeszcze w naszym zasobie 109 zespołów, z czego 80 znajduje się w umowach dzierżawy, 2 są w zarządzie , a 26 oczekuje na zagospodarowanie. Jeśli tylko nie są objęte roszczeniami i znajdą się chętni nabywcy to nie ma żądnych problemów z ich sprzedażą.
Wielkopolski Oddział wyróżnia z pośród innych w kraju jednostek terenowych ANR fakt, że jest największych pośród nich dysponentem mieszkań socjalnych ?
Tomasz Dutkiewicz: - Z ogólnej liczby 49.660 mieszkań przejętych po działających na naszym terenie w okresie PRL Państwowych Gospodarstwach Rolnych sprzedano dotychczas już 44.844 oraz przekazano nieodpłatnie 1.259, w tym samorządom 506 mieszkań, a spółdzielniom mieszkaniowym 650 mieszkań. Obecnie w naszym zasobie 2.873 lokali mieszkalnych. Ich jak najszybsze rozdysponowanie jest naszym priorytetem. Mamy tutaj problem ,bo dotychczasowi użytkownicy nie chcą, nawet na preferencyjnych warunkach ich kupić. Wygodniej im jest , jak administratorem ich domów jest ANR. Część z nich nawet nie chce płacić czynszu. Chętnie przekazujemy takie mieszkania gminom jako lokale socjalne wraz z pieniędzmi przeznaczonymi na remont czy dostosowanie tych lokali do obowiązujących obecnie standardów.
Jakie są tym roku oprócz wyzbycia się mieszkań otrzymanych w spadku po Państwowych Gospodarstwach Rolnych priorytety Oddziału Terenowego ANR w Poznaniu ?
Tomasz Dutkiewicz: - Ze względu na zbliżający się rok 2016 i zmianę przepisów umożliwiających sprzedaż ziemi cudzoziemcom nadal naszym głównym celem jest jak największe rozdysponowanie ziemi wśród rolników planujących powiększenie swych gospodarstw rodzinnych. Ponadto nadal jak największą sprzedaż i to po najkorzystniejszych cenach terenów inwestycyjnych oraz zespołów dworskich i pałacowo – parkowych.
Gdzie potencjalni nabywcy mogą zapoznać się z ofertą sprzedaży gruntów i nieruchomości oferowanych przez ANR ?
Tomasz Dutkiewicz: – Szczegółowe informacje dotyczące przetargów, w tym harmonogramy i ogłoszenia są publikowane na stronie internetowej ANR (www.anr.gov.pl), w siedzibie właściwego oddziału i filii oraz w miejscowości, w której znajduje się przeznaczona do sprzedaży nieruchomość. Ogłoszenia takie dostępne są na tablicy ogłoszeń w siedzibie Oddziału /filii/Sekcji Zamiejscowych Gospodarowania Zasobem, terenowej Izby Rolniczej, Urzędu Gminy oraz u sołtysa wsi, gdzie znajduje się nieruchomość objęta przedmiotem rozdysponowania. Informacje o przetargach zamieszczane są również w mediach zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i regionalnym
Rolnicy do kierowanego przez Pana Oddziału ANR przychodzą nie tylko zamiarem zakupu ziemi, ale też często z wieloma innymi sprawami. Czy dużo rolników zgłasza się do was po porady ?
Tomasz Dutkiewicz: - Każdy to do nas przyjdzie zostanie wysłuchany. My jesteśmy otwarci i po to są nasze jednostki w terenie żeby każdemu rolnikowi takiej informacji udzielić. Czasami nie jesteśmy w stanie udzielić mu pomocy, ale informacji zawsze. Agencja powinna być otwarta dla rolników. Chciałbym, aby jak najszybciej wszystkie procedury były jak najbardziej transparentne. Żeby nasi klienci rozumieli obowiązujące w ANR procedury Mnie osobiści – dopóki będą tutaj dyrektorem będzie zależało, aby jak najmniej było uznaniowości, a jak najwięcej jasnych i czytelnych zasad dotyczących sprzedaży ziemi.
Czy warto przyjeżdżać do Wielkopolski. Tutaj inwestować i prowadzić gospodarstwo rolne ?
Tomasz Dutkiewicz: - Na pewno warto. Myślę, że ceny nieruchomości są wyznacznikiem tego , że w Wielkopolsce warto inwestować. Poziom rolnictwa jest tutaj bardzo wysoki i historycznie patrząc zawsze taki był. Po wykorzystaniu środków unijnych widać , że nasze rolnictwo się rozwija , zainteresowanie programami wsparcia jest bardzo duże i to też przekłada się na zainteresowanie zakupem ziemi. W Wielkopolsce oprócz uprawy roślin udało się też i to na wysokim poziomie utrzymać hodowlę zwierząt.
Jak zachęciłby Pan rolników i przedsiębiorców do korzystania z usług Oddziału Terenowego ANR w Poznaniu ?
Tomasz Dutkiewicz: - Uważam, że potrafimy, na ile nam prawo pozwala przygotować przedmioty do sprzedaży. Najważniejsza jest dobra usługa i życzliwość . Oddział Terenowy ANR w Poznaniu jest otwarty i przyjazny zarówno dla rolników jak i przedsiębiorców.