Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wspólnie dbajmy o czyste powietrze!

27 października 2017
Wspólnie dbajmy o czyste powietrze!

Połowa polskiego społeczeństwa wierzy, że poprawa stanu środowiska zależy od ich aktywności.1 Mimo tego nadal w Polsce wiele osób pali śmieci w domowych piecach choć na mocy obowiązujących przepisów, np. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w gospodarstwach domowych poza opałem można spalać tylko niezabrudzony papier, tekturę i drewno oraz trociny.

 

Analizy prowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska jednoznacznie wskazują, że za nieodpowiedni stan jakości powietrza w Polsce odpowiada zjawisko tzw. niskiej emisji, czyli z lokalnych kotłów i domowych pieców grzewczych.2

 

Skala zjawiska palenia odpadów w kotłach w skali kraju jest dość duża – tylko 24% odpadów trafia do systemu gospodarki odpadami. Co w takim razie dzieje się z resztą? Możemy się tylko domyślać i zastanawiać nad konsekwencjami zdrowotnymi i środowiskowymi takiej sytuacji. Natomiast przy tej okazji warto pochwalić rolników. Blisko 80% z nich deklaruje, że oddaje opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu, wypełniając tym samym swój prawny obowiązek i dbając o środowisko naturalne – powiedział Sławomir Brzózek, Prezes Fundacji Nasza Ziemia.

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, właściciel Systemu Zbiórki Opakowań PSOR przypomina, że opakowań po środkach ochrony roślin nie wolno samodzielnie palić, np. w domowych piecach. Zgodnie z prawem, osoby które wbrew zakazowi termicznie przekształcają odpady poza spalarnią lub współspalarnią, podlegają karze aresztu lub grzywny.

 

Opakowania po środkach ochrony roślin, zebrane w ramach Systemu PSOR są poddawane profesjonalnemu procesowi odzysku i recyklingu, przez uprawnione do tego podmioty. Zwracanie opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane z pełną dbałością o stan polskiego powietrza – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

 

A co z innymi odpadami? Ich również nie można palić! Aby ułatwić segregowanie śmieci, PSOR i FNZ przygotowały infografikę [http://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/10/Infografika-mailing.pdf], która podpowiada, jak segregować odpady wymagające specjalnego traktowania.

 

 

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”.Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.



1 Źródło: Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski – przeprowadzane cyklicznie na zlecenie Ministerstwa Środowiska. W 2014 roku ok. 50% respondentów w wieku 15 lat lub więcej uważało, że poprawa stanu środowiska zależy od ich aktywności, przy ok. 40% w 2013.

2 Źródło: Krajowy Program Ochrony Powietrza do roku 2020 (z perspektywą do 2030), Ministerstwo Środowiska, 2015.



Biuro prasowe PSOR


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę