Deklarację działań na rzecz czystego powietrza podpisali we Wrocławiu wiceminister energii Andrzej Piotrowski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i prezes firmy Tauron Filip Grzegorczyk. To element walki ze smogiem i promocji ekologicznych systemów grzewczych.
Podpisanie deklaracji było częścią dolnośląskiej edycji programu realizowanego przez firmę Tauron na rzecz czystego powietrza, który ruszył w czwartek we Wrocławiu. Polega on na promowaniu tzw. oferty antysmogowej, czyli zmiany systemu grzewczego w domach na bardziej ekologiczny. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie do tego celu energii elektrycznej, ale też gazu i ekogroszku po atrakcyjnie niższych cenach.
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski podkreślił, że sam rząd nie jest w stanie doprowadzić do skutecznego ograniczenia niskiej emisji i potrzeba do tego współpracy z obywatelami, którzy otrzymują atrakcyjne oferty do rozważenia.
„Pracując wspólnie z koncernami energetycznymi wymyśliliśmy jak potanić energię elektryczną do celów grzewczych, znaleźliśmy pewne rezerwy. I to jest spadek o rząd wielkości, oczywiście ograniczony do godzin nocnych, ale udało nam się to zrobić na warunkach rynkowych” - powiedział Piotrowski.
Dodał, że propozycja nowych atrakcyjnych taryf nocnych dla tych, którzy z palenia paliwami stałymi chcą przejść na ogrzewanie elektrycznością, ma wspierać przede wszystkim obywateli i jest ofertą obecnego rządu na skuteczne zwalczanie niskiej emisji.
„Tę nową możliwość musicie państwo jako obywatele przeanalizować i spróbować się w nią wpisać. Sam rząd nie jest w stanie zlikwidować problemu smogu, możemy to zrobić razem. Do czego gorąco zachęcam. Wydaje się, że po raz pierwszy mamy ogromny potencjał do walki ze smogiem” - powiedział Piotrowski.
Prezes zarządu Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk poinformował, że do końca I kwartału br. jego firma przedstawi klientom specjalny pakiet grzewczy, który zakłada w nocnej taryfie spadek cen energii do celów grzewczych o 90 proc. w taryfie dystrybucyjnej i o 40 proc. w taryfie sprzedażowej.
„Ten kompleksowy projekt wpisuje się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i jest ukierunkowany zarówno na edukację, jak i wsparcie technologiczne. Dzisiaj jako pierwsi przedstawiamy naszą ofertę produktową, która pokazuje jak walczyć ze smogiem. To konkretne rozwiązania Taurona dedykowane mieszkańcom i partnerom samorządowym” - powiedział prezes.
Wyjaśnił, że jego firma oferuje nie tylko tanią energię w nocy, ale też tańszy gaz i ekogroszek do pieców, jako ofertę ekologiczną. Fachowcy Taurona bezpłatnie doradzą klientowi, jakie rozwiązanie techniczne jest najlepsze, wybiorą odpowiedniego dostawcę i wykonają montaż. Firma oferuje też nieoprocentowany kredyt na zakup urządzeń i instalacji.
Roman Skiba, Dorota Skrobisz (PAP)