Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Work Service: W 2018 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o 6-7 proc.

4 stycznia 2018
Work Service: W 2018 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o 6-7 proc.

W bieżącym roku można oczekiwać przyspieszenia wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw o 6-7 proc. rok do roku – ocenił w komentarzu Andrzej Kubisiak z Work Service. Dodał, że w niektórych branżach i specjalizacjach wzrost może być dwucyfrowy.

Jak zaznaczył ekspert, od początku stycznia mamy do czynienia ze wzrostem płacy minimalnej o 5 proc. w ujęciu rocznym. "W tym roku to nie zmiany legislacyjne w największym stopniu będą wpływać na poziomy wynagrodzeń. Już w ostatnim kwartale 2017 roku dynamika płac przyspieszyła i należy spodziewać się kontynuacji tego trendu" - wskazał dyrektor ds. analiz Work Service.

Kubisiak dodał, że firmy coraz częściej "muszą walczyć z rotacją pracowniczą", a także chcąc przyciągać nowych kandydatów "są zmuszone do poprawy warunków zatrudnienia". "Dlatego, w nadchodzących 12 miesiącach można oczekiwać przyspieszenia wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w granicach 6-7 proc. r/r., a w niektórych branżach i specjalizacjach nawet na poziomach dwucyfrowych – ocenił.

Według Work Service wiele trendów z ostatnich lat zostanie utrzymanych, ale w 2018 roku zobaczymy również nowe oblicze rynku pracy. "Mniejszy spadek stopy bezrobocia i dojście do poziomów poniżej 6 proc., szybsza dynamika wzrostu średnich płac nawet na poziomie 7 proc., zmodyfikowane zasady imigracji, a także nowy kodeks pracy" – napisano w komentarzu dot. polskiego rynku pracy w najbliższych 12 miesiącach.

"Przed nami rok zapowiadanych wielkich inwestycji, które mają być motorem dla rozwoju gospodarczego. Dla ich powodzenia kluczowa będzie dostępność odpowiednich kadr. Dlatego to czynniki związane z rynkiem pracy mogą odpowiadać w 2018 roku, za podtrzymanie wzrostu PKB przekraczającego 4 proc." - podkreślono.

W ocenie ekspertów poza dużym popytem na pracowników można się spodziewać również dalszych spadków bezrobocia, "które jednak będą wolniejsze niż w ostatnich latach". "Zakładamy, że w 2018 roku ujrzymy wyniki poniżej 6 proc., a przy tym we wszystkich województwach stopa rejestrowanego bezrobocia będzie już jednocyfrowa" – wskazał, cytowany w komentarzu, prezes Work Service Maciej Witucki.

Według analityków rekordowo niskie poziomy bezrobocia, a także kurczące się zasoby kadrowe na rynku będą przekładać się na wzmożoną konkurencję o pracowników i to zarówno tych obecnych, jak i potencjalnych. "W ubiegłym roku już 51 proc. firm odczuło trudności rekrutacyjne, a wiele z nich doświadczyło presji płacowej ze strony swoich załóg. Z badań Work Service wynika, że 53 proc. Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń" - czytamy.

Jak przypomniano, od początku roku pojawiły się zmiany dotyczące krótkoterminowej i sezonowej pracy cudzoziemców. "Poza pojawieniem się możliwości zatrudniania na okres 9 miesięcy, imigracja będzie również lepiej monitorowana" - zaznaczono.

Według Kubisiaka główną zmianą wpływającą na przyszłość całego rynku pracy będzie powstanie nowego kodeksu pracy. "Obecnie nasz rynek działa na podstawie kodeksu pracy, który powstał w połowie lat 70-tych i był wielokrotnie nowelizowany. Wiele elementów na pewno wymaga zmian, a szczególną uwagę zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników będą przykuwać nowe formy umów, naliczania urlopów oraz premii" – podsumował Kubisiak.

 

Magdalena Jarco, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę