MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wizyta w Bawarii

14 grudnia 2016
Wizyta w Bawarii
MRiRW

12 grudnia br. podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przebywał z wizytą w Monachium w związku z otwarciem wystawy „Polacy i Niemcy. Historie Dialogu” w siedzibie Ministerstwa Wyżywienia, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii.

Wystawa przygotowana została z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Po raz pierwszy została zaprezentowana w dniach 31 maja – 17 czerwca br. w niemieckim Bundestagu w Berlinie. Wystawa kładzie nacisk na istotną rolę, jaką w pojednaniu polsko-niemieckim odegrały środowiska niezależne – kościoły i organizacje chrześcijańskie, opozycja w PRL i NRD, środowiska emigracyjne. Oddolne przedsięwzięcia, czasem niewielkich grup ludzi, umożliwiały realne nawiązywanie dialogu, który tworzył przestrzeń do coraz szerszego porozumienia Polaków i Niemców.

Wystawa została uroczyście otwarta wspólnie przez podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego oraz ministra wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Bawarii Helmuta Brunnera.

- Wystawa dokumentuje w symboliczny sposób trudne i skomplikowane aspekty naszej wspólnej historii. Jednocześnie ukazuje ważne i piękne karty naszej historii, dzięki którym możliwe było budowanie przestrzeni dla pojednania naszych narodów”. Bawaria ze swoim silnym rolnictwem jest i będzie dla Polski ważnym partnerem w obliczu licznych wyzwań stojących przed rolnictwem UE. Głęboko wierzę, że istnieje wiele obszarów, w ramach których polsko-bawarska jest możliwa – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Wiceminister Zarudzki przeprowadził rozmowę z ministrem wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Bawarii Helmutem Brunnerem. Obie strony zadeklarowały wolę dalszej współpracy, szczególnie w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich oraz przyszłości WPR. Spotkanie było okazja do wymiany informacji na temat obecnej sytuacji w rolnictwie w Polsce i Bawarii oraz najważniejszych wyzwań.

Podsekretarz stanu spotkał się także z dyrektorem departamentu polityki rolnej i współpracy międzynarodowej Konradem Schmidem oraz dyrektorem departamentu rozwoju obszarów wiejskich Maximilianem Geierhosem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przyszłości WPR, doświadczeń z wdrażania niektórych działań na rzecz obszarów wiejskich, a także transferu wiedzy i innowacji. Towarzyszący wiceministrowi eksperci MRiRW mieli okazję do równoległych rozmów na tematy związane z rolnictwem ekologicznym oraz agroturystyką.

W trakcie wizyty delegacja MRiRW złożyła również wizytę w Bawarskim Centrum Naukowo-Badawczym ds. Rolnictwa, instytucji podległej bawarskiemu ministerstwu rolnictwa. Centrum utworzone zostało w 2003 r. w wyniku połączenia kilku bawarskich instytutów naukowo-badawczych i zakładów doświadczalnych. Centrum prowadzi działalność naukowo-badawczą w następujących dziedzinach: rolnictwo ekologiczne, hodowla i ochrona roślin, chów i hodowla zwierząt, żywienie zwierząt, rybołówstwo, ekonomika rolna, agrotechnika oraz żywność i żywienie. Ponadto centrum zajmuje się kształceniem w zawodach rolniczych.

MRiRW


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę