Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Wizyta w Bawarii

14 grudnia 2016
Wizyta w Bawarii
MRiRW

12 grudnia br. podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przebywał z wizytą w Monachium w związku z otwarciem wystawy „Polacy i Niemcy. Historie Dialogu” w siedzibie Ministerstwa Wyżywienia, Rolnictwa i Leśnictwa Bawarii.

Wystawa przygotowana została z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Po raz pierwszy została zaprezentowana w dniach 31 maja – 17 czerwca br. w niemieckim Bundestagu w Berlinie. Wystawa kładzie nacisk na istotną rolę, jaką w pojednaniu polsko-niemieckim odegrały środowiska niezależne – kościoły i organizacje chrześcijańskie, opozycja w PRL i NRD, środowiska emigracyjne. Oddolne przedsięwzięcia, czasem niewielkich grup ludzi, umożliwiały realne nawiązywanie dialogu, który tworzył przestrzeń do coraz szerszego porozumienia Polaków i Niemców.

Wystawa została uroczyście otwarta wspólnie przez podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego oraz ministra wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Bawarii Helmuta Brunnera.

- Wystawa dokumentuje w symboliczny sposób trudne i skomplikowane aspekty naszej wspólnej historii. Jednocześnie ukazuje ważne i piękne karty naszej historii, dzięki którym możliwe było budowanie przestrzeni dla pojednania naszych narodów”. Bawaria ze swoim silnym rolnictwem jest i będzie dla Polski ważnym partnerem w obliczu licznych wyzwań stojących przed rolnictwem UE. Głęboko wierzę, że istnieje wiele obszarów, w ramach których polsko-bawarska jest możliwa – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Wiceminister Zarudzki przeprowadził rozmowę z ministrem wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Bawarii Helmutem Brunnerem. Obie strony zadeklarowały wolę dalszej współpracy, szczególnie w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich oraz przyszłości WPR. Spotkanie było okazja do wymiany informacji na temat obecnej sytuacji w rolnictwie w Polsce i Bawarii oraz najważniejszych wyzwań.

Podsekretarz stanu spotkał się także z dyrektorem departamentu polityki rolnej i współpracy międzynarodowej Konradem Schmidem oraz dyrektorem departamentu rozwoju obszarów wiejskich Maximilianem Geierhosem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przyszłości WPR, doświadczeń z wdrażania niektórych działań na rzecz obszarów wiejskich, a także transferu wiedzy i innowacji. Towarzyszący wiceministrowi eksperci MRiRW mieli okazję do równoległych rozmów na tematy związane z rolnictwem ekologicznym oraz agroturystyką.

W trakcie wizyty delegacja MRiRW złożyła również wizytę w Bawarskim Centrum Naukowo-Badawczym ds. Rolnictwa, instytucji podległej bawarskiemu ministerstwu rolnictwa. Centrum utworzone zostało w 2003 r. w wyniku połączenia kilku bawarskich instytutów naukowo-badawczych i zakładów doświadczalnych. Centrum prowadzi działalność naukowo-badawczą w następujących dziedzinach: rolnictwo ekologiczne, hodowla i ochrona roślin, chów i hodowla zwierząt, żywienie zwierząt, rybołówstwo, ekonomika rolna, agrotechnika oraz żywność i żywienie. Ponadto centrum zajmuje się kształceniem w zawodach rolniczych.

MRiRW


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę