Na początku maja wirus ponownie zaatakował w Europie. Zarażone zostały dzikie ptaki na terenie Niemiec i drób utrzymywany na fermie w Danii. Testy laboratoryjne wykonane 5 maja zidentyfikowały wysoce patogenny wirus H5N6 w Niemczech, a za zakażenie na duńskiej fermie kaczek odpowiadała nisko zjadliwa odmiana wirusa podtypu H5. Duński Urząd ds. Weterynarii i Żywności ustanowił strefę zamkniętą o długości 1 km wokół gospodarstwa i wdrożył niezbędne środki zgodnie z dyrektywą Rady 2005/94 / WE.
Do tej pory wydawało się, że sytuacja epizootyczna związana z grypą ptaków na terenie Europy znacznie się poprawiła. W kwietniu zdarzały się jedynie pojedyncze zakażenia ptaków dzikich w Szwecji i Finlandii oraz we Francji w gospodarstwie utrzymującym kaczki (LPAI podtypu H5N3).
W ostatnich tygodniach wirus grypy ptaków był dużo mniej aktywny również w pozostałych regionach świata, gdzie wcześniej cyklicznie atakował drób utrzymywany na fermach. Oficjalne raporty pochodziły z : Meksyku, Togo, RPA, Bangladeszu, Hongkongu, Tajwanu, Arabii Saudyjskiej czy Japonii. Przy czym, należy mieć na uwadze, że władze niektórych państw przesyłają do OIE informacje o pojawiających się ogniskach grypy ptaków z dużym opóźnieniem, często informując o ogniskach z lutego czy marca. Generalnie, kwietniowe dane wskazują, że to Tajwan i Arabia Saudyjska zostały najbardziej poszkodowane w ostatnich tygodniach. Wysoce zjadliwy podtyp wirusa H5N2 wyrządził duże straty w tajwańskim sektorze drobiu atakując komercyjne fermy.
Z kolei władze Arabii Saudyjskiej powiadomiły OIE, że w wyniku zakażeń drobiu wirusem podtypu H5N8 w okresie od 20 lutego do 30 marca tego roku zlikwidowano w tym kraju ponad 3 miliony ptaków.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz