Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wielkopolskie/ Poznańscy studenci opracowali projekty na ożywienie zalewu Szałe

26 października 2017
Wielkopolskie/ Poznańscy studenci opracowali projekty na ożywienie zalewu Szałe

Gmina Opatówek (pow. kaliski) wyłoniła zwycięzców konkursu studenckiego na koncepcję przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe koło Kalisza.

„Sześć lat temu na tym zbiorniku zrobiliśmy oczyszczanie i pogłębianie dna. Wydaliśmy na to, jako samorząd województwa, 850 tysięcy złotych, a rezultaty były prawie żadne. Zbiornik dalej był taki, że nie można było się w nim kąpać” – powiedziała członek zarządu województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska.

Podjęto więc decyzję o zaangażowaniu studentów Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ogłoszono konkurs na koncepcję odnowy biologicznej oraz urbanistycznego zagospodarowania terenów nad Zalewem Szałe.

Na konkurs wpłynęło dwanaście prac, w każdej kategorii po sześć.

Zdaniem burmistrza Opatówka Sebastiana Wardęckiego, poziom konkursu był bardzo wysoki.

„Kryteriów, którymi kierowało się jury było bardzo wiele, ponieważ każdy miał inne spojrzenie na pewne tematy. Inaczej patrzeliśmy na kwestie związane z samym oczyszczeniem zbiornika, tutaj bardziej koncentrowaliśmy się na metodach, a inaczej patrzeliśmy na koncepcje zagospodarowania architektonicznego terenu wokół zbiornika. Myślę, że każda z tych prac ma w sobie coś, co będzie można wykorzystać w przyszłości” – powiedział burmistrz.

Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach. W kategorii „Rekultywacja zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe” pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych przyznano Patrykowi Antoszewskiemu i Agnieszce Lewandowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zwycięzcą w kategorii „Stworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzennego zbiornika retencyjnego i okolic” został Łukasz Gąska z Politechniki Poznańskiej. Także otrzymał nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych.

„Według mojego projektu Szałe zmieni się w kluczowych dla niego obszarach zagospodarowania. Przede wszystkim zaplanowałem rozwój i dalszą rozbudowę obszarów w ramach sportów wodnych. Wdrożyłem szereg rozwiązań proekologicznych w architekturze, pozwalających utrzymać dobry stan czystości, który zostanie otrzymany przy realizacji prac z pierwszej kategorii” – powiedział Łukasz Gąska.

Jak podkreślił burmistrz Opatówka, na podstawie przedstawionych przez studentów propozycji powstanie kompleksowa koncepcja.

„Będziemy szukać rozwiązań, żeby przygotowywać konkretny projekt, oraz środków finansowych, bo to jest podstawa, żebyśmy mogli ten zbiornik ożywić” – powiedział Sebastian Wardęcki.

Autorzy koncepcji, które zajęły II miejsce otrzymali 9 tysięcy zł, a za III miejsce - 6 tysięcy zł.

 

Ewa Bąkowska, Marek Michałowski (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę