biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Węgry/ Rekordowo niski poziom wody w Dunaju

23 sierpnia 2018
Węgry/ Rekordowo niski poziom wody w Dunaju

Stan wody w Dunaju spadł w środę z powodu upałów i suszy do rekordowo niskiego poziomu na trzech odcinkach, utrudniając ruch statków pasażerskich i przynosząc straty firmom transportowym.

Rekordowo niski stan wody zanotowano w miejscowościach Ercsi, Dunafoeldvar i Dunaujvaros w środkowych Węgrzech. Według władz poziom wody w Budapeszcie może zacząć rosnąć w sobotę.

Z powodu rekordowo niskiego stanu wody w środę wstrzymano na czas nieokreślony transport promem w Mohaczu pojazdów o wadze przekraczającej 3,5 tony.

Dyrektor ds. transportu towarowego w firmie Fluvius, Ferenc Kruppa powiedział, że przedsiębiorstwo spodziewa się niższych przychodów za 8 pierwszych miesięcy roku, w znacznym stopniu z powodu trudności w dostawach rzecznych. Według niego mogą być o 1-1,5 mln euro niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Fluvius transportuje Dunajem i Renem takie towary jak zboże, stal, węgiel czy nawozy. Kruppa powiedział, że z powodu niskiego poziomu wody 7 należących do firmy barek może być załadowanych najwyżej w 25 proc.

Prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Przewoźników Śródlądowych Attila Bencsik już w zeszłym tygodniu nazwał poziom w wody w Dunaju katastrofalnym. Jak podkreślił, na niektórych odcinkach – np. w Niemczech - statki nie są w stanie pływać nawet bez żadnego obciążenia, a i na Węgrzech są odcinki, gdzie można wykorzystać tylko 1/3 potencjału transportowego, co jest poniżej progu opłacalności.

Jak powiedział, przewoźnicy starają się na najtrudniejszych odcinkach przeładować towar na kilka mniejszych statków albo w ogóle przetransportować go drogą lądową. Wstrzymanie przewozu jest nieopłacalne.

Szef firmy transportowej Mahart PassNave Gabor Spanyik powiedział, że jego spółka była zmuszona ograniczyć ruch statków na niektórych odcinkach, np. jednostki o zanurzeniu powyżej 1,6 m nie są w stanie pływać na południe od Komarom przy granicy ze Słowacją, nie docierają więc do Budapesztu.

Dodał, że jego firma straciła już z powodu trudności z przemieszczaniem się statków blisko 100 mln ft (310 tys. euro).

Szef spółki zarządzającej budapeszteńskimi przystaniami Otto Cseh powiedział, że niski poziom wody odbija się też negatywnie na ich działalności z powodu mniejszego ruchu. Według jego szacunków przewoźnicy o 20-50 proc. rzadziej korzystają obecnie z przystani.

 

Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę