Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Węgry i Słowacja nie chcą sprzedaży gorszej żywności na wschodzie UE

27 lutego 2017
Węgry i Słowacja nie chcą sprzedaży gorszej żywności na wschodzie UE
PAP / Wojciech Pacewicz

Węgry i Słowacja zwrócą się do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych w celu wyeliminowania "podwójnych standardów jakości" stosowanych przy sprzedaży artykułów żywnościowych na wschodzie i zachodzie UE - poinformował węgierski resort rolnictwa.

Oba kraje utrzymują, że ponadnarodowe koncerny na biedniejszym rynku wschodnim sprzedają gorszą żywność niż ma to miejsce na Zachodzie. Chodzi przy tym o produkty oferowane pod tymi samymi markami.

Ministerstwo rolnictwa Węgier poinformowało w poniedziałek, że Budapeszt i Bratysława zgłoszą wniosek w tej sprawie 6 marca, podczas posiedzenia unijnej rady ds. rolnictwa i rybołówstwa. Węgry z zadowoleniem przyjęły też inicjatywę Słowacji, która chce, aby ten temat stał się przedmiotem rozmów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W zeszłym tygodniu premier Słowacji Robert Fico mówił, że do takiego spotkania może dojść w tym tygodniu. O konieczności wprowadzenia zakazu sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości mówił też czeski minister rolnictwa Marian Jureczka.

Czeskie organizacje konsumenckie od dawna narzekają na niższą jakość żywności sprzedawanej przez duże firmy. Ale brakuje im - jak pisała agencja Reutera - siły przebicia, ponieważ sprzedaż tych artykułów jest w UE legalna, jeśli tylko na opakowaniach wyszczególniono wszystkie składniki produktu.

Firmy utrzymują, że stosując różne receptury, zaspokajają lokalne gusty.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę