aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Węgry: grypa ptaków na fermie kaczek

22 listopada 2021
Węgry: grypa ptaków na fermie kaczek

Wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków – wariant H5N1 – dotarł do kolejnego kraju w Europie. Węgierskie władze zgłosiły do OIE zakażenie wirusem na fermach drobiu w regionie Bács-Kiskun. Zabiciu i zutylizowaniu poddane zostało stado kaczek (38,0 tys. sztuk) na jednej fermie oraz 500 gęsi znajdujących się w pobliskim gospodarstwie.

Węgry są siódmym największym producentem drobiu ogółem w europejskim obszarze celnym. Kraj ten słynie przede wszystkim z chowu kaczek. W roku 2020 Węgry były trzecim największym producentem kaczek w Unii Europejskiej wytwarzając 63,37 tys. ton mięsa kaczego. Liderem rynku kaczego w Unii Europejskiej w roku 2020 była Francja, a na drugim miejscu Polska - wynika z analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Sytuacja epizootyczna na terenie państw Unii Europejskiej i poza jej obszarem celnym budzi duże obawy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt. Grypa ptaków, najczęściej przenoszona z jednego kraju do drugiego przez migrujące ptaki, szybko  rozprzestrzenia się na Starym Kontynencie. W sprawie wypowiadają się również eksperci ds. grypy ptaków w regionie Azji, twierdząc, że wysoki stopień zakażeń w szlakach migracyjnych ptaków dzikich każe spodziewać się, że tegoroczny sezon „grypowy” będzie stanowił bardzo wysokie zagrożenie dla drobiu utrzymywanego na fermach komercyjnych.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę