We wtorek rząd rozpatrzy autopoprawkę resortu finansów do tegorocznego budżetu - wynika z porządku obrad rządu. Chodzi o przesunięcie środków na zaliczki dla rolników - wyjaśnił w piątek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Waldemar Grzegorczyk.
"Chodzi o przesunięcie środków na wypłatę zaliczek związanych z dopłatami bezpośrednimi dla rolników" - powiedział Grzegorczyk.
Pod koniec września minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zgodził się na wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników ze względu na trudną sytuację w rolnictwie.
Pytany na konferencji po posiedzeniu rządu o to, czy będą jakieś autopoprawki do obowiązującej ustawy budżetowej odpowiedział, że na posiedzeniu Rady Ministrów dyskutowano o ewentualnej autopoprawce w konkretnej sprawie, "która jest bardzo ważna dla rolników w Polsce".
Wyjaśnił, że wiąże się ona z decyzję Komisji Europejskiej z 9 września br., która dopuszcza wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawił konkretny plan i przygotowuje od strony operacyjnej wszystkie konkretne działania - dodał.
"Zdecydowaliśmy się żeby pomóc polskim rolnikom, to zrobimy taki ruch, który jest ruchem czysto księgowym, przesunięciem pewnych środków w czasie, ponieważ wypłata tych środków wcześniej będzie zrekompensowana na początku stycznia wpłatą z budżetu Unii Europejskiej" - tłumaczył wicepremier.
Jak mówił, gdyby rząd tego nie zrobił, "to w normalnym procesie składania wniosków te dopłaty do rolników trafiłyby do kwietnia, a nawet do maja przyszłego roku". "Biorąc pod uwagę trudną sytuację w rolnictwie, np. afrykański pomór świń, chcemy wyjść naprzeciw rolnikom" - powiedział Morawiecki.
Wypłatą zaliczek, podobnie jak dopłat bezpośrednich, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty zaliczek w wysokości 70 proc. dopłaty bezpośredniej będą trwały od 17 października do 30 listopada 2016 r. Zaliczki będą dotyczyły wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich
Refundacja wydatków poniesionych na wypłatę tych zaliczek nastąpi ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji w pierwszych dniach 2017 r. Chodzi o kwotę ok. 10 mld zł.
Na całe dopłaty bezpośrednie za 2016 r. zaplanowane są wydatki w wysokości ponad 14 mld zł. Ubiega się o nie 1 mln 355 tys. rolników. Środki te będą pochodziły z budżetu UE. Wypłata dopłat bezpośrednich co roku rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca czerwca następnego roku.
(PAP)