europejskie forum rolników 2025

We Włoszech La Veronese upodobało sobie SORGO

16 października 2024
We Włoszech La Veronese upodobało sobie SORGO

Molino e Riseria Martini, firma nosząca markę La Veronese, specjalizuje się w przetwórstwie zbóż. Od 2015 roku interesuje się sorgo. Posiadając dwa zakłady produkcyjne i specjalizując się w produktach bezglutenowych i wolnych od GMO, firma wytwarza szereg produktów (surowa/galaretowata mąka lub płatki), które uwiodły zarówno przedstawicieli branży, jak i konsumentów indywidualnych.

Utworzona w 1930 roku włoska firma Molino e Riseria Martini zaczynała jako producent mąki i płatków ryżowych i kukurydzianych, a kilka dekad później wyspecjalizowała się w produktach bezglutenowych i wolnych od GMO – co do dziś odróżnia ją od wszystkich innych firm agrospożywczych.
Na początku 2000 roku Molino e Riseria Martini zainteresował się sorgo. "Przez cały okres prób naszym celem było wybranie odmian, które byłyby bardziej dostosowane do końcowych profili produktów, których szukali nasi klienci" – wyjaśnia Massimiliano Carraro, szef firmy. Podobnie jak odmiany kukurydzy, odmiany sorgo zawierają mniej lub więcej białka i mniej lub mniej skrobi i mogą być kruche lub mączne. Różnice te wpływają na jakość końcowego produktu spożywczego i są powodem, dla którego towar powinien być dokładnie przemyślany i uporządkowany już w terenie.

Na przestrzeni lat ewoluowały również oczekiwania konsumentów – czy to w zakresie tekstury, wielkości ziarna, czy innych. Sorgo jest obecnie jednym z najbardziej cenionych przez klientów zbóż. Jest to szczególnie ważne dla osób uczulonych na nikiel i/lub nietolerujących saponin – tych naturalnych detergentów i emulgatorów wytwarzanych przez niektóre rośliny. Sorgo uwiodło również klientów zainteresowanych zakupem glutenu, dodatków i spoiwa, darmowych makaronów, mąk czy płatków. Aby osiągnąć ten cel, La Veronese stosuje galaretowate. Pod wpływem ciepła cząsteczki skrobi pęcznieją, a następnie rozpadają się i stają się galaretowate, w wyniku zmiany strukturalnej ich połączeń. Pozwala to na stworzenie struktury podobnej do tej, którą uzyskano by przez dodanie glutenu. I to bez zmiany smaku, konsystencji czy koloru mąki.

Wiele zastosowań

"Nasze sorgo pochodzi zarówno z przemysłu włoskiego, jak i unijnego i jest ekologiczne lub nie, w zależności od specyfikacji naszych klientów i wizerunku, który chcą przedstawić na etykietach swoich produktów" – kontynuuje Massimiliano Carraro. Zajmujemy się również obłuszczaniem ziarna sorgo. Proces ten zapewnia lepszą strawność i brak fermentacji – dwa aspekty, które są bardzo poszukiwane przez osoby cierpiące na SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego), którego liczba rośnie na całym świecie.
Od 2015 roku La Veronese zaopatruje producentów makaronów i ciastek w surowce, a także dostarcza zboża i mąkę do sprzedawców detalicznych. "To zboże ma neutralny smak, dobrą wartość odżywczą i zrównoważony proces produkcji. To wszystko są atuty, które zasługują na to, aby być jeszcze lepiej znanym w branży spożywczej" – kończy Massimiliano Carraro.

Obiekt Molino e Riseria Martini położony jest we Włoszech. Najstarszy zakład znajduje się w Vigasio (Werona), a nowy w Castelbelforte (Mantua). Jej głównymi klientami są producenci makaronu, piekarze oraz inni sprzedawcy detaliczni i przetwórcy. Jego roczna produkcja wynosi około 40 000 ton, z czego około 500 ton mąki z sorgo.

źródło: Strona WWW

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę