Adama_Spyrale_1-31.05.21

Warsztaty „Pszczoły owady pożyteczne”

8 marca 2016
Warsztaty „Pszczoły owady pożyteczne”

W dniu 23 lutego 2016 roku w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica w Kościerzynie odbyło się spotkanie z grupą dzieci poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Ponad dwugodzinne warsztaty „Pszczoły owady pożyteczne” odbyło się na prośbę Oddziału Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie.

Prelekcje dla dzieci prowadzili doświadczeni pszczelarze: Andrzej Okrój z PODR w Gdańsku oraz Eugeniusz Jezierski z Koła Pszczelarskiego w Kościerzynie. Dzieci w wieku szkolnym miały okazję zapoznać się z życiem i zwyczajami pszczół oraz innych owadów pożytecznych. Omówiono ich rolę w przyrodzie wskazując że miód, pyłek kwiatowy, propolis, wosk jako produkty pszczele wykorzystywane przez ludzi nie są najważniejsze. Najważniejszą rolą pszczół i owadów pożytecznych jest zapylanie roślin owadopylnych. Bez tego działania nie byłoby owoców takich jak : jabłka, śliwy, czereśnie oraz innych nasion roślin rolniczych, np. gryki, gorczycy, słonecznika itp.

W czasie spotkania dzieci zapoznały się z podstawowym sprzętem pszczelarskim używanym w pracy. Miały okazję ubrać się w kombinezon ochronny. Zapoznać się z budową i wyposażeniem nowoczesnego ula. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone dla dzieci konkursy zbijania i drutowania ramek.

Podczas warsztatów część dzieci zajęta była wykonywaniem masła, które było wykorzystane do robienia kanapek, oczywiście z dwoma rodzajami miodu.
Na zakończenie pytań ze strony dzieci było dużo. W celu szerszego zapoznania dzieci z życiem pszczół zaprosiłem je do Lubania do Pasieki Pomorskiego Centrum Pszczelarskiego w okresie wiosny, gdy już pszczoły będą w pełni życia, czyli wiosną i latem.

Zainteresowanie było bardzo duże i mam nadzieję, że w przyszłości chociaż kilkoro z nich będzie się zajmowało pszczołami we własnych pasiekach.

PODR w Gdańsku


POWIĄZANE

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację go...

17 czerwca minął podstawowy termin na składanie wniosków o przyznanie płatności ...

15. czerwca USA i Unia Europejska wyraziły zgodę co do zawieszenia na pięć lat w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę