MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Warmińsko-mazurskie: ratownicy ocenili bezpieczeństwo na jeziorach

31 maja 2017
Warmińsko-mazurskie: ratownicy ocenili bezpieczeństwo na jeziorach

Od czasu tragicznego w skutkach białego szkwału z 2007 r. na mazurskich jeziorach znacznie rozwinął się system ratownictwa - wynika z konferencji o stanie bezpieczeństwa na wodach, która odbyła się we wtorek w Giżycku.

Podczas gwałtownej nawałnicy 21 sierpnia 2007 r. utonęło na Mazurach 12 osób. W 10 lat po tej tragedii warmińsko-mazurska straż pożarna zorganizowała konferencję, poświęconą poprawie bezpieczeństwa i prowadzenia akcji ratowniczych na jeziorach.

Według uczestników spotkania, od tragicznych zdarzeń z 2007 r. znacznie poprawił się system ratownictwa wodnego i wyposażenie w sprzęt wszystkich służb, odpowiadających za bezpieczeństwo wodniaków i innych osób przebywających nad jeziorami.

W dniu nawałnicy, w 2007 r. ratownikom udało się wydobyć z wody 87 osób, z wywróconych przez fale łodzi i kajaków. Ówczesne działania ratunkowe i poszukiwawcze obnażyły jednak braki sprzętowe mazurskich służb ratowniczych.

Już przed kolejnym sezonem żeglarskim władze centralne i regionalne zaczęły doposażać straż pożarną, ratowników wodnych i inne służby w nowoczesny sprzęt, w tym sonary, których przedtem brakowało. Wzmocniono też system ostrzegania żeglarzy przed nagłym załamaniem pogody. Nad mazurskimi jeziorami wzniesiono 17 masztów z lampami, które w razie zagrożenia wysyłają sygnały świetlne ze zwiększoną częstotliwością.

Z danych, przedstawionych na konferencji w Giżycku wynika, że np. łodzie motorowe są obecnie już nie tylko we wszystkich jednostkach państwowej straży pożarnej, ale poprawiło się też wyposażenie strażaków ochotników. Jeszcze w 2006 r. na Warmii i Mazurach było 13 jednostek OSP z łodziami, teraz jest 50 takich jednostek.

Jak wyliczyli strażacy, te jednostki w razie potrzeby powinny w czasie krótszym niż 15 min. dotrzeć z łodzią do ponad 600 z ok. 2,5 tys. jezior w regionie. Jednak z analizy statystyk wynika, że w praktyce strażacy docierają w tak krótkim czasie do 94 proc. wszystkich zdarzeń.

W 2006 r. w specjalistycznych grupach ratownictwa straży pożarnej w całym województwie było 63 nurków różnych kategorii, a w 2016 r. - już 91 takich osób. Było to możliwe, dzięki stworzeniu przed kilku laty bazy wodno-nurkowej w Rybakach nad Jeziorem Plusznem i ośrodka szkolenia z "poligonem podwodnym" w Olsztynie. Wcześniej jedynym ośrodkiem w Polsce, szkolącym strażackich nurków, było Borne Sulinowo w woj. zachodniopomorskim.

Jak powiedział PAP zastępca komendanta warmińsko-mazurskiej straży pożarnej bryg. Michał Kamieniecki, dla poprawy bezpieczeństwa szczególnie istotne są działania edukacyjne i prewencyjne, dotyczące zachowań nad wodą. Przypomniał, że to właśnie brak wyszkolenia i doświadczenia żeglarzy był jedną z przyczyn tego, że biały szkwał pochłonął tyle ofiar.

"Do tej tragedii by nie doszło, gdyby żeglarze właściwie zareagowali; zrzucili żagle i wpłynęli do bezpiecznych miejsc. Niestety, tego feralnego dnia wiele jachtów pozostało na pełnych żaglach" - mówił.

We wtorek w Giżycku, na jeziorze Niegocin odbyły się też pokazowe ćwiczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wodniaków. Odtwarzano akcję ratunkową w sytuacji, gdy doszło do kolizji na wodzie i pożaru statku.

Konferencja zakończy się w środę. Uczestnicy zapoznają się m.in. z nowościami technicznymi, które w przyszłości mogą być wykorzystywane w ratownictwie wodnym, w tym robotami podwodnymi i specjalistycznymi dronami, wyposażonymi w kamery termowizyjne.

Biały szkwał to silny wiatr, który pojawia się nagle przy bezchmurnym niebie. Jedyną zapowiedzią tego zjawiska jest mgiełka nad wodą i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina. W 2007 r. na Mazurach wiatr - wiejący z siłą 12 stopni w skali Beauforta - wywołał, wysokie na 3 m fale, które wywracały kajaki i żaglówki.

(PAP)


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę