Jak podaje Krajowa Izba Producentow Drobiu i Pasz , amerykański rynek jaj przeżywa poważny kryzys. Producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy detaliczni zmagają się z niedoborami jaj i wzrostami cen z powodu strat w stadach drobiu spowodowanych wirusem grypy ptaków. Wyjątkowo wysoki popyt na jaja wśród konsumentów powoduje, że niektóre sklepy reglamentują sprzedaż jaj, podczas gdy inni mają trudności z utrzymaniem zapasów na półkach.
Z trudną sytuacją na rynku próbują również poradzić sobie inne podmioty wykorzystujące jaja jako surowiec do produkcji żywności, takie jak restauracje czy firmy piekarniczo – cukiernicze. Próby optymalizacji kosztów prowadzą między innymi do ograniczania wykorzystania jaj w recepturach. Amerykańscy analitycy nie przewidują, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie. Oczekuje się, że ceny jaj w USA mogą osiągać kolejne rekordowe poziomy.
Według analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz od października 2024 roku do końca stycznia 2025 roku pogłowie kur niosek w Stanach Zjednoczonych zredukowano z powodu HPAI o 40,5 mln sztuk. Od początku 2025 roku wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadach drobiu. W samym tylko styczniu uśmiercono w ogniskach choroby około 19,5 mln kur nieśnych. Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku wirus grypy ptaków doprowadził do redukcji zaplecza produkcyjnego jaj konsumpcyjnych w USA o blisko 14 milionów kur niosek, w listopadzie o 4,5 mln kur, a w październiku straty oszacowano na 2,8 mln kur.
Japońska branża drobiarska po raz kolejny musi zmierzyć się z konsekwencjami epizoocji grypy ptaków. Od początku stycznia 2025 roku wirus bardzo szybko rozprzestrzestrzenia się w całym kraju. W samym tylko styczniu tego roku uśmiercono z powodu zakażeń HPAI 5,4 miliona sztuk drobiu. Od początku sezonu 2024/2025 w Japonii potwierdzono 43 ogniska choroby a straty ogółem w pogłowiu drobiu szacuje się na 8,1 miliona ptaków. Styczniowe nasilenie epizoocji poważnie zaniepokoiło japoński przemysł drobiarski. Miesięczne straty w stadach drobiu liczące ponad 5 milionów są historycznie rekordowe. Istotną część likwidowanych stad stanowią towarowe kury nioski. Ograniczenie podaży jaj już zaczyna skutkować wzrostami cen jaj na rynku hurtowym i detalicznym.
oprac, e-red, ppr.pl