europejskie forum rolników 2025

W USA i Azji brakuje jaj

10 lutego 2025
W USA i Azji brakuje jaj

Jak podaje Krajowa Izba Producentow Drobiu i Pasz , amerykański rynek jaj przeżywa poważny kryzys. Producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy detaliczni zmagają się z niedoborami jaj i wzrostami cen z powodu strat w stadach drobiu spowodowanych wirusem grypy ptaków. Wyjątkowo wysoki popyt na jaja wśród konsumentów powoduje, że niektóre sklepy reglamentują sprzedaż jaj, podczas gdy inni mają trudności z utrzymaniem zapasów na półkach.

Z trudną sytuacją na rynku próbują również poradzić sobie inne podmioty wykorzystujące jaja jako surowiec do produkcji żywności, takie jak restauracje czy firmy piekarniczo – cukiernicze. Próby optymalizacji kosztów prowadzą między innymi do ograniczania wykorzystania jaj w recepturach. Amerykańscy analitycy nie przewidują, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie. Oczekuje się, że ceny jaj w USA mogą osiągać kolejne rekordowe poziomy.

Według analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz od października 2024 roku do końca stycznia 2025 roku pogłowie kur niosek w Stanach Zjednoczonych zredukowano z powodu HPAI o 40,5 mln sztuk. Od początku 2025 roku wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadach drobiu. W samym tylko styczniu uśmiercono w ogniskach choroby około 19,5 mln kur nieśnych. Przypomnijmy, że w grudniu 2024 roku wirus grypy ptaków doprowadził do redukcji zaplecza produkcyjnego jaj konsumpcyjnych w USA o blisko 14 milionów kur niosek, w listopadzie o 4,5 mln kur, a w październiku straty oszacowano na 2,8 mln kur.

Azja liczy straty z powodu HPAI - ceny jaj rosną

Japońska branża drobiarska po raz kolejny musi zmierzyć się z konsekwencjami epizoocji grypy ptaków. Od początku stycznia 2025 roku wirus bardzo szybko rozprzestrzestrzenia się w całym kraju. W samym tylko styczniu tego roku uśmiercono z powodu zakażeń HPAI 5,4 miliona sztuk drobiu. Od początku sezonu 2024/2025 w Japonii potwierdzono 43 ogniska choroby a straty ogółem w pogłowiu drobiu szacuje się na 8,1 miliona ptaków. Styczniowe nasilenie epizoocji poważnie zaniepokoiło japoński przemysł drobiarski. Miesięczne straty w stadach drobiu liczące ponad 5 milionów są historycznie rekordowe. Istotną część likwidowanych stad stanowią towarowe kury nioski. Ograniczenie podaży jaj już zaczyna skutkować wzrostami cen jaj na rynku hurtowym i detalicznym.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę