aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W sprawie poszkodowanych przez nawałnice w lipcu br.

18 września 2017
W sprawie poszkodowanych przez nawałnice w lipcu br.

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną sytuacją rolników z terenu północnej Polski, którzy borykają się ze skutkami nawałnic i intensywnych opadów deszczu.

Przekazano, że do samorządu rolniczego docierają informacje, głównie od rolników z okolic Szczecinka i Okonka o niekwalifikowaniu do wypłacenia pomocy przez ARiMR protokołów Komisji szacujących straty w rolnictwie, które wystąpiły pod koniec lipca br., z uwagi na wskazany w przepisach termin sierpniowy.

Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku pierwszego gradobicia występującego podczas burz pod koniec lipca br. nie mogą skorzystać z pomocy przewidzianej przez resort rolnictwa dla poszkodowanych przez nawałnice, ponieważ Komisje szacujące straty przeprowadziły oględziny bezpośrednio po zdarzeniu lipcowym i wystawiły protokoły w ostatnich dniach lipca, a pomoc wypłacana jest przez ARiMR w przypadku szkód spowodowanych wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w uprawach rolnych.

Zdaniem izb rolniczych, należałoby przeanalizować możliwości rozszerzenia pomocy również dla rolników poszkodowanych w lipcu, zwłaszcza, że w większości dotyczy to gospodarstw znajdujących się na terenach, które kolejny raz  zostały zniszczone za kilka dni – w sierpniu br. Rolnicy, nie spodziewając się kolejnych nawałnic, oszacowali szkody już po pierwszych burzach z gradem, w związku z czym stracili możliwość pomocy.

Przedstawiając powyższe, zwrócono się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pozytywne rozpatrzenie wniosku samorządu rolniczego i rozważenie możliwości rozszerzenia pomocy dla poszkodowanych.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” Copa – Cogeca wsz...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę