biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

W programie STEP na pierwszy ogień – biotechnologie

30 czerwca 2025
W programie STEP na pierwszy ogień – biotechnologie

Komisja Europejska uruchomiła nową inicjatywę STEP, mającą na celu uniezależnienie Unii Europejskiej od rynków zewnętrznych, ochronę łańcuchów wartości w kluczowych sektorach oraz wzmocnienie pozycji Europy na arenie międzynarodowej. W jej ramach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs. 300 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przeznaczono na projekty B+R w obszarze biotechnologii.

Ostatnie lata – naznaczone globalną pandemią oraz międzynarodowymi konfliktami – obnażyły słabości dotychczasowego systemu gospodarczego, w tym m.in. zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz nadmierne uzależnienie od produkcji zlokalizowanej w Azji. W odpowiedzi na te zagrożenia Komisja Europejska rozpoczęła działania, które mają na celu budowę silniejszego, bardziej odpornego i innowacyjnego przemysłu europejskiego.

Głównym narzędziem jest program STEP, czyli Platforma na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy (ang. Strategic Technologies for Europe Platform). To nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, opracowana z myślą o zmniejszeniu strategicznych zależności UE od rynków zewnętrznych (w szczególności Stanów Zjednoczonych i Chin). Ma też na celu ochronę i wzmacnianie łańcuchów wartości w obszarach technologicznych uznanych za strategiczne dla Unii. Te obszary to technologie cyfrowe i innowacje deep-tech, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologie. STEP dąży także do wzmocnienia pozycji Europy na arenie międzynarodowej oraz zwiększenia jej konkurencyjności i odporności na wyzwania globalne, takie jak kryzysy klimatyczne czy geopolityczne.

W Polsce działania w ramach inicjatywy STEP są finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Z entuzjazmem podchodzimy do możliwości, jakie daje instrument STEP. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada w nim za wspieranie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych, które przyczynią się do rozwoju technologii krytycznych lub rozwiązań mających na celu ochronę i wzmacnianie łańcuchów wartości technologii krytycznych. Sprawdzą się tu zatem wizjonerzy, najlepsi z najlepszych w wybranych branżach, którzy potrafią wykazać wpływ swojego projektu na wzmocnienie konkurencyjności polskiej i unijnej gospodarki – tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - W pierwszym naborze kierujemy wsparcie do sektora biotechnologicznego. Szukamy projektów, które rozwijają przełomowe rozwiązania w zakresie bioinżynierii, biofarmacji, bioprodukcji, bioinformatyki i innych zastosowań nauki do organizmów żywych, a także wzmacniają łańcuchy wartości w obszarze biotechnologii, zmniejszają zależność UE od dostawców spoza Europy.

STEP w obszarze biotechnologii

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach STEP dla projektów z obszaru biotechnologii. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia tej inicjatywy, biotechnologie należy rozumieć jako „zastosowanie nauki i technologii do organizmów żywych, a także ich części, produktów i modeli w celu zmiany żywych lub nieżywych materiałów do tworzenia wiedzy, towarów i usług”. Szczegółowy, zamknięty katalog technologii istotnych dla STEP wskazano w Wytycznych Komisji Europejskiej. Umieszczono tu takie obszary, jak: DNA/RNA; białka i inne cząstki; kultury komórkowe i tkankowe oraz inżynieria tkankowa i komórkowa; techniki procesów biotechnologicznych; geny i wektory RNA; bioinformatyka oraz nanobiotechnologia. Listę uzupełniają leki zawarte w unijnym wykazie produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu oraz ich składniki.

Technologie krytyczne w dwóch ścieżkach

Technologie krytyczne oraz technologie ich łańcuchów wartości rozwijane będą w ramach projektów badawczo-rozwojowych, obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe albo tylko prace rozwojowe, dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w dwóch ścieżkach:

 

  • Ścieżka A – dla projektów badawczo-rozwojowych, które wnoszą na rynek wewnętrzny UE innowacyjny lub najnowocześniejszy lub przełomowy element o znaczącym potencjale gospodarczym (wymagana jest kombinacja co najmniej dwóch z tych elementów),
  • Ścieżka B – dla projektów badawczo-rozwojowych, które przyczyniają się do ograniczania lub zwalczania strategicznej zależności Unii.

 

W naborze NCBR o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja z innymi przedsiębiorstwami, organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi, które prowadzą działalność w obszarze biotechnologii.

Budżet naboru to łącznie 300 mln zł (150 mln zostanie przeznaczonych na Ścieżkę A oraz drugie tyle – na Ścieżkę B).

Nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów w Ścieżce B (Strategiczna niezależność) rozpocznie się 15 lipca i potrwa do 29 sierpnia 2025 r., natomiast nabór wniosków w Ścieżce A (Innowacyjność) rozpocznie się 22 lipca i potrwa do 5 września 2025 r. Złożone wnioski zostaną poddane dwuetapowej ocenie merytorycznej oraz ocenie finansowej.

Poza projektami badawczo-rozwojowymi, znajdującymi się w gestii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach inicjatywy STEP możliwe jest również finansowanie projektów o charakterze inwestycyjnym, obejmujących m.in. budowę linii produkcyjnych, rozbudowę zakładów czy wdrażanie kontroli jakości – w tym przypadku wnioski będą przyjmowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nabór programu STEP w obszarze biotechnologii jest realizowany w ramach Priorytetu 5. „Wsparcie projektów realizujących cele inicjatywy STEP” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Więcej informacji:

 

***

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. NCBR pełni także rolę Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: NCBiR


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę