OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

W Polsce nie ma pryszczycy ani nowych ognisk grypy ptaków

14 maja 2025
W Polsce nie ma pryszczycy ani nowych ognisk grypy ptaków

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce – najważniejsze informacje:

  1. W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, mimo to

Polskie służby nadal utrzymują kontrole na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone).

  1. Od 2 maja nie ma w Polsce również nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
     
  2. Przypomnijmy, od dzisiaj (tj.13 maja 2025 r.) na mocy Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o którym szczegółowo informowaliśmy w komunikacie w dn. 26 kwietnia (link do komunikatu: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca---aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-26-kwietnia-2025-rprowadzone muszą być obowiązkowe szczepienia kur i indyków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu.
     
  3. Zespół Zarządzania Kryzysowego poddał analizie sytuację wywołaną ostatnim dekretem Premiera Węgier w sprawie „wzajemnych środków zewnętrznych” dotyczących transportu produktów rolnych, zgodnie z którą od 9 maja obowiązuje zakaz przywozu z Polski (oraz Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii) zwierząt parzystokopytnych, produktów pochodzących od tych zwierząt i pasz. Jak wskazano, zakaz wprowadzony przez stronę węgierską jest bezpodstawny, ponieważ w Polsce nie stwierdzono dotychczas pryszczycy, a ograniczenia handlowe podejmowane przez Polskę w stosunku do ognisk występujących na Węgrzech zakończyły się już w kwietniu (dokładnie 25 kwietnia 2025 r.), tj. w dniu, w którym Komisja Europejska wydała decyzję ustanawiającą obszary objęte ograniczeniami na wskazanym terytorium Węgier.

Problem węgierskiego embarga i jego konsekwencje omawiane były również w trakcie dzisiejszych konsultacji prowadzonych w gronie przedstawicieli 5 państw dotkniętych w/w zakazem oraz Głównego Lekarza Weterynarii Węgier. Jak wskazał uczestniczący w spotkaniu szef węgierskich służb weterynaryjnych - strona węgierska posiada pełną znajomość technicznych procedur w zakresie czasowych ograniczeń handlu, które obowiązywały w Polsce tj. wyłącznie do czasu wydania stosownej decyzji Komisji Europejskiej. Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii oraz członek Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, reprezentujący na spotkaniu stronę polską, przekazał węgierskiemu odpowiednikowi stanowisko dotyczące całkowitej bezzasadności wprowadzonych zakazów dla towarów z terytorium Polski i konieczności ich jak najszybszego zniesienia

Ze względu na charakter zaistniałych okoliczności oraz realne ryzyko znacznych strat ponoszonych przez hodowców i przedsiębiorców z Polski, sprawa będzie dalej procedowana przez stronę polską na wszystkich poziomach kontaktów w ramach współpracy w UE.

Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę