W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska (Lubelskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To 19. ognisko tej choroby u świń domowych wykryte od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego ubiegłego roku.
19. ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Chorobę wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim, w którym utrzymywanych było 9 świń.
Gospodarstwo to leży w obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku z wcześniejszym stwierdzeniem ognisk ASF w pobliżu. W gospodarstwie tym wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby – głosi komunikat.
To czwarte ognisko ASF wykryte w Lubelskiem. Jedno ognisko choroby ujawniono w Mazowieckiem, a pozostałe – w Podlaskiem. W tym roku wykryto takich ognisk 16. Początkowo ognisk było kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych przypadkach ASF u świń.
Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania ASF, wszystkie świnie w takich gospodarstwach muszą być uśpione i zutylizowane. Wokół gospodarstw wyznaczane są strefy z ograniczeniami: strefa zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF oraz strefa zagrożenia – o promieniu 7 km. W gospodarstwach na terenie tych stref przeprowadzane są kontrole i pobierane próbki do badań; zwierzęta nie mogą być, przez około miesiąc, wypuszczane z gospodarstw.
Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przypomniała w poniedziałek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że w gospodarstwach, w których wykryto ASF zutylizowano ponad 1200 świń i w prawie wszystkich przypadkach wypłacono już za to odszkodowania. Wykryto też w Polsce 108 ognisk ASF u dzików.
Projekt ustawy, która ma ułatwić zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, a w tej chwili przede wszystkim walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), w poniedziałek przyjął rząd.
(PAP)