W okresie styczeń-listopad 2023 r. w porównaniu z 2022 r. Ukrainie udało się zwiększyć produkcję nawozów mineralnych o 81% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (2,05 mln ton wobec 1,13 mln ton). Ten poziom produkcji jest jednak ponad dwukrotnie niższy niż w 2021 r. (5,2 mln ton) - wynika z danych IA Infoindustry.
Według Dmytro Gordiejczuka, eksperta ds. rynku nawozowego agencji, zwiększenie własnej produkcji było możliwe dzięki stabilnym dostawom energii, niskim cenom gazu i stosunkowo stabilnemu zużyciu nawozów.
"Choć zużycie nawozów spadło na koniec 2023 r., to łączny wolumen zakupów wzrósł. W pierwszym kwartale aktywnie rozwijał się wolumen importu nawozów, a w drugim kwartale zaczął spadać. I choć generalnie wolumen importu samych mineralnych nawozów azotowych od początku roku (stan na 18 grudnia) przekroczył już 1,08 mln ton, to rynek jest gotowy na zakup znacznie więcej" - powiedział.
D. Gordijczuk dodał również, że na dzień 1 grudnia zapasy handlowe nawozów azotowych od ukraińskich producentów były nieznaczne. Oczekuje się, że wiosną 2024 r. rolnicy wprowadzą co najmniej 800 tys. ton saletry amonowej i do 600 tys. ton mocznika.
"Część nawozów została już zakupiona. Jednocześnie do początku 2024 roku na rynku zgromadzona zostanie już ponad połowa niezbędnych nawozów azotowych do siewu. Niemniej jednak istnieje odroczony popyt, a to pozwoli producentom podnieść ceny – przewiduje ekspert.
oprac, e-red ppr.pl