Eurostat udostępnił pierwsze dane szacunkowe dotyczące dochodów rolników w roku 2018. Tak jak się tego spodziewała Copa-Cogeca, po rekordowym wzroście w 2017 roku, rzeczywiste dochody z działalności rolniczej spadły o 3% w porównaniu z rokiem zeszłym. Dochody przedsiębiorstw spadły o 7%.
Już pierwsze spojrzenie na te dane pozwala zauważyć różnice między poszczególnymi częściami kontynentu. W Danii dochody spadły najbardziej w stosunku do zeszłego roku, a tymczasem w Słowenii znacząco wzrosły - rok temu spadły o 15%. W wielu państwach (m.in. Szwecja, Litwa i Belgia) dochody spadły, a w innych (np. Francja, Finlandia i Włochy) udało się utrzymać status quo.
Te złe wyniki mają prawdopodobnie związek z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, z którymi musieli się borykać rolnicy w wielu państwach członkowskich; od niespotykanej dotychczas suszy w północnej części Europy po październikowe powodzie, które dotknęły jej południe. Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, odnosząc się do liczb, powiedział: „Te dane statystyczne są odzwiercieleniem trudnych warunków klimatycznych, które mocno dotknęły europejskie gospodarstwa. Jest to tym bardziej niepokojące, że już dziś wiemy, że spadną także dochody w roku 2019. Wysiewy w wielu regionach także mocno ucierpiały z powodu tych trudnych warunków pogodowych. My oraz nasze rządy powinniśmy razem wyciągnąć wnioski z tej lekcji. Państwa członkowskie powinny wdrożyć wszystkie dostępne narzędzia zarządzania ryzykiem. Komisja Europejska, ze swojej strony, powinna lepiej antycypować i podejmować odpowiednie działania”.
Uwzględniając wskaźniki o charakterze strukturalnym, możemy zakładać, że ostrzejszy spadek dochodów został zahamowany stopniowym zmniejszaniem zatrudnienia, które zmniejszyło się w 2018 roku o 1,5%. W tym samym czasie koszty produkcji (koszty zakupu nasion, lubrykantów, nawozów, produktów ochrony roślin) stale rosną, co w 2019 roku będzie jeszcze zwiększać presję, której poddawani są rolnicy w całej Europie.
Copa - Cogeca