Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

VII Spotkanie Zespołu Tematycznego związanego z zagadnieniami chowu i hodowli bydła mięsnego - relacja

14 grudnia 2021
VII Spotkanie Zespołu Tematycznego związanego z zagadnieniami chowu i hodowli bydła mięsnego - relacja

Olejki eteryczne zmniejszające stres bydła na pastwisku, czy stosowanie wosku pszczelego do zapobiegania chorobom cieląt, to metody wpływające na dobrostan zwierząt, zaprezentowane podczas VII spotkania Zespołu Tematycznego związanego z zagadnieniami chowu i hodowli bydła mięsnego. Ostatnie w tym roku spotkanie Zespołu, pod hasłem „Zielone rolnictwo”, zostało zorganizowanie przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we wtorek, 30 listopada.

Jego uczestnicy rozmawiali o innowacjach i dobrych praktykach stosowanych w produkcji żywca wołowego. Prof. dr hab. Marcin Gołębiewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przedstawił innowacyjne rozwiązania, mające wpływ na dobrostan zwierząt. Metody mechaniczne i użycie olejków eterycznych do obniżenia stresu wywoływanego przez owady na pastwisku, systemy zaopatrzenia pastwisk w wodę, biosensory dla bydła, technika ściskania cieląt o obniżonej aktywności czy stosowanie wosku pszczelego w celu zapobiegania chorobom cieląt, to zaledwie kilka przykładów omówionych podczas spotkania.

Prezes Grupy Producentów Rolnych Agro Integracja Wojciech Styburski przybliżył uczestnikom spotkania zasady funkcjonowania grup producentów rolnych oraz korzyści wynikające ze współpracy. Integracja i podejmowanie wspólnych działań przez hodowców bydła wzmacnia ich pozycję w łańcuchu dostaw. Dzięki temu stają się bardziej konkurencyjni na rynku, zyskują też lepszą pozycję w negocjacjach.

Uczestnikami spotkania Zespołu Tematycznego związanego z zagadnieniami chowu i hodowli bydła mięsnego byli rolnicy, producenci, przedstawiciele instytucji, świata nauki, doradcy i mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani tą tematyką z Dolnego Śląska i innych województw.


Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja opracowana przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu, organizowana w ramach operacji do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021. Dotyczy Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego (SIR).

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę