aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

V Europejskie Forum Rolnicze zakończone

24 marca 2023
V Europejskie Forum Rolnicze zakończone

Dobiegło końca V Europejskie Forum Rolnicze. Przez dwa dni intensywnych rozmów w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, starano się wypracować rozwiązania sprzyjające rozwojowi obszarów wiejskich. Forum zgromadziło ponad 3000 uczestników.

Pierwszy dzień rozmów obfitował w spotkania samorządców oraz polityków na najwyższym szczeblu. W debacie „Przyszłość rolnictwa europejskiego. Czy obecny kształt WPR i KPS odpowiada oczekiwaniom rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?” udział wzięli: Henryk Kowalczyk - Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski - Komisarz UE ds. rolnictwa, Miroslav Skřivánek - Wiceminister Rolnictwa Czech oraz Egidijus Giedraitis - Wiceminister Rolnictwa Litwy.

Rozmowy także o historii

Drugiego dnia rozmów podejmowano także tematy historyczne podczas panelu - Rola „Solidarności Rolniczej” w drodze do wolności. Debata historyczna o roli i znaczeniu NSZZ RI „Solidarność” w drodze do odzyskania wolności oraz na początku lat 90. Debacie towarzyszyła promocja książki Andrzeja W. Kaczorowskiego opisująca historię związku zawodowego rolników.

Bez tego wkładu, jaki wnieśli rolnicy z „Solidarności” – wkładu niedocenianego, a nawet często pomijanego i nieobecnego w podręcznikach – nie byłoby polskiej wolności III Rzeczypospolitej. Trzeba o tym dziedzictwie przypominać i je dokumentować – i taki też jest cel niniejszej publikacji – napisał we wstępie do książki pt. „Zielona Solidarność 1980–1989 (szkice do dziejów)” jej autor.

Książka zawiera kilkanaście różnego rodzaju tekstów z ostatnich dwudziestu lat, zebranych w jednym miejscu z rozmaitych, rozproszonych edycji. Pierwszy szkic w swobodniejszej formie daje ogólny zarys dziejów „Solidarności” RI w latach 1980–1989, podobnie jak zamieszczone na końcu kalendarium. Publikacja wydana została staraniem Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Głos opozycji na temat przyszłości polskiej wsi

O przyszłości polskiej wsi rozmawiali: Jan Krzysztof Ardanowski - Poseł na Sejm, Artur Balazs - były minister rolnictwa, Prezes Kapituły Fundacji EFRWP, Michał Kołodziejczak - Prezes AgroUnii, Władysław Kosiniak-Kamysz - Prezes PSL oraz Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wspólnie rozważali, jak odpowiedzieć na oczekiwania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

– Sytuacja jest ogromnie trudna. Ta frustracja, która prezentowana jest w wielu miejscach, na wielu protestach, wynika z rozpaczy, w której znaleźli się rolnicy. Te produkty, które trafiają niekontrolowanie, nie spełniają norm, które nakłada na nas Unia Europejska. Wzywamy rządzących do wprowadzenia ustawy o ochronie polskiego rolnictwa, zablokowania niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy, wprowadzenia systemu kaucyjnego, ale też organizacji interwencyjnego skupu zboża – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wtórował mu Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii: Do bieżących spraw należy podchodzić mniej emocjonalnie, bo to nie są jedyne problemy. Oczywistym jest w kwestii pszenicy, że trzeba wprowadzić ograniczenia przewozowe do kraju. Po co w Polsce jest rolnictwo? Po to, żeby brać dopłaty, czy dla bezpieczeństwa żywnościowego Polaków? Tylko nasze rolnictwo będzie gwarancją normalnych i uczciwych cen!

Innowacyjny Rolnik

Na koniec V Europejskiego Forum Rolniczego wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Wyróżnienie to wspólna inicjatywa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz „Tygodnika Poradnik Rolniczy”, którzy nagradzają rolników prowadzących nowatorskie gospodarstwa.

Laureatem w kategorii gospodarstwo rodzinne zostali Cezary Grzegórski z żoną Moniką, z Brzeźna w gminie Koneck w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda w kategorii przedsiębiorstwo rolne trafiła do Krzysztofa Kowalskiego wraz z żoną Hanną i córką Iwoną, którzy mieszkają w Winnikach, nieopodal Nasielska w województwie mazowieckim. Natomiast zwycięzcami w kategorii rolniczy handel detaliczny zostali Monika Szymańczak-Siemiątkowska wraz z mężem Danielem z Michrowa pod Tarczynem w województwie mazowieckim.

***

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę