31 lipca to bardzo ważny termin na złożenie wnioskow o wsparcie finansowe.
O środki finansowe na zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych można się ubiegać jeszcze do 31 lipca 2024 r . Wszystkie cztery interwencje są finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dotychczas wpłynęło blisko 400 wniosków.
Do 31 lipca czas na złożenie dokumentów i uzupełnienie informacji mają rolnicy ubiegający się o płatności dobrostanową, ekologiczną lub rolno-środowiskowo-klimatyczną. Natomiast do 2 września można się starać płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji.
Dofinansowanie w ramach inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych z PS WPR 2023-2027 może być przyznane do maksymalnie 40 ha gruntów stanowiących własność lub współwłasność wnioskodawcy albo własność jego małżonka, a w przypadku wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych także do gruntów wchodzących w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i właściwego zagospodarowania wchodzących w jej skład gruntów. O pomoc na zalesianie lub zadrzewianie nie mogą się natomiast starać nieposiadające osobowości prawnej jednostki organizacyjne reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.
Jeden formularz wniosku umożliwia ubieganie się o przyznanie wsparcia na:
Nabór jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus do 31 lipca 2024 roku. Dotychczas złożono blisko 400 wniosków. Największym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w lasach prywatnych, służące zwiększeniu bioróżnorodności.
Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca. Nabór trwał jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. To kolejny rok, gdy wnioski były przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Złożono ich ponad 1,216 mln (w kampanii 2023 ok. 1,24 mln).
Płatności dobrostanowa, ekologiczna lub rolno-środowiskowo-klimatyczna
Rolnicy ubiegający się o płatność dobrostanową, płatność ekologiczną lub o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zobowiązani są do złożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niezbędnych dokumentów i informacji. Termin na ich dostarczenie mija 31 lipca 2024 r.
Płatność dla małych gospodarstw
Wsparcie dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ono wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota pomocy wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania. Aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca – a następnie, do 2 września 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw.
Grunty wyłączone z produkcji
Dofinansowanie jest przyznawane:
Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 2 września 2024 r. Wprowadzenie tego ekoschematu spowodowało, że zniesiony został obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych (tzw. norma GAEC 8).
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: ARiMR