MERCOSUR1
TSW_XV_2025

USA wyeksportuje prawie 60 milionów ton kukurydzy

13 września 2024
USA wyeksportuje prawie 60 milionów ton kukurydzy

USDA Foreign Agricultural Service i Economics, Statistics and Market Information System, opublikował miesięczny raport który zawiera dane na temat handlu, produkcji, konsumpcji i zapasów w USA i na świecie, a także analizę zmian wpływających na światowy handel zbożami. Obejmuje pszenicę, ryż i zboża gruboziarniste (kukurydzę, jęczmień, sorgo, owies i żyto).

KUKURYDZA

W roku gospodarczym 2024/25 (wrzesień-sierpień) prognozuje się, że eksport kukurydzy z USA wyniesie 58,4 mln ton metrycznych (ton), co stanowi najwyższy wolumen od sezonu 2021/22. Duże dostawy kukurydzy zwiększają konkurencyjność USA, podczas gdy oczekuje się, że zmniejszone dostawy eksportowe u innych głównych producentów pogorszą ich perspektywy. Gdyby to się udało, amerykański eksport byłby czwartym co do wielkości w historii. NASS przewiduje, że zbiory kukurydzy w USA w 2024 r. wyniosą 385,7 mln ton, co będzie drugim co do wielkości wynikiem w historii. Rekordowy plon na poziomie 11,5 tony z hektara częściowo rekompensuje spadek powierzchni zbiorów. Rekordowe zbiory w 2024 r. depczą po piętach kolejnym rekordowym zbiorom w 2023 r., które pozostawiły nadmiar kukurydzy dostępnej na rynku. Zapasy końcowe na sezon 2023/24 szacowane są na 46,0 mln ton. Ze względu na ten znaczny transport, pomimo spadku produkcji o 4 mln ton w latach 2024/25, prognozuje się, że całkowite dostawy1 wyniosą 432,0 mln ton w latach 2024/25, co będzie największą wielkością w historii i najwyższą wielkością od sezonu 2017/18.

Duże dostawy odbijają się na cenach kukurydzy w USA od 30 czerwca. Oczekiwania dotyczące dużych zbiorów w USA wywarły ogromną presję na ceny. Ponadto raport o zapasach zbóż odzwierciedlał oczekiwania dotyczące największego od kilku lat przewozu, co zwiększyło presję. NASS podaje, że ceny otrzymane przez rolników wyniosły zaledwie 4,24 USD za buszel w lipcu 2024 r., co jest najniższą wartością od stycznia 2021 r. Przy cenach na wieloletnich minimach, okazyjne zakupy zachęciły do niewielkiego wzrostu zużycia krajowego. Raport NASS Grain Crushings wykazał 3-procentowy wzrost mielenia kukurydzy, a dane EIA w sierpniu sugerują wzrost zużycia kukurydzy na etanol w porównaniu z zeszłym rokiem. Największy wzrost nastąpił jednak w eksporcie. Dane ze spisu powszechnego USA za czerwiec i lipiec oraz dane z inspekcji eksportowych za sierpień wskazują na największy eksport kukurydzy w czwartym kwartale od 6 lat. Raportowanie sprzedaży eksportowej (ESR) i oferty na amerykańską kukurydzę na pozycjach eksportowych w Zatoce Perskiej odzwierciedlają, że ten wzrost popytu utrzymuje się na początku zbiorów 2024/25.

Oferty eksportowe w Zatoce Perskiej wynosiły 207 USD za tonę na dzień 6 września, o 10 USD więcej niż tydzień wcześniej, stając się najdroższym miejscem pochodzenia w ciągu niecałego tygodnia. ESR wykazał 1,8 miliona ton sprzedaży kukurydzy z nowych zbiorów tylko w tygodniu 29 sierpnia, znacznie powyżej oczekiwań branży. Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż nowych zbiorów wyniosła 11,2 mln ton na dzień 29 sierpnia, czyli o 8 procent więcej niż w tym samym momencie w 2023 roku. Meksyk, Japonia i Kolumbia były do tej pory największymi nabywcami – przy czym Meksyk odpowiadał za prawie dwie trzecie zakupów. Popyt w Meksyku znacznie wzrósł w sezonie 2023/24 (październik-wrzesień) częściowo ze względu na słabe zbiory krajowe, które spowodowały, że import osiągnął rekordowy poziom 23,5 mln ton. Japońskie zakupy amerykańskiej kukurydzy również rosną, wspierane przez lepsze perspektywy dla amerykańskiego frachtu morskiego. Zarząd Kanału Panamskiego spodziewa się, że we wrześniu 2024 r. powróci do 36 dziennych tranzytów statków masowych, w porównaniu ze średnią 22 przez większą część 2024 r.2. Szczególnie nieobecne w zakupach są Chiny, z zerową dotychczasową sprzedażą w porównaniu z prawie 400 000 ton w sezonie 2023/24 i ponad 3,0 mln ton w latach 2022/23. Popyt na kukurydzę w Chinach spowolnił w ostatnich miesiącach z powodu braku zakupów ze Stanów Zjednoczonych i stosunkowo ograniczonych ilości wysyłanych z Brazylii.

Wreszcie, niedobory w dostawach eksportowych konkurentów dodatkowo wspierają perspektywy USA. 2023/24 (marzec-luty) Prognozuje się, że eksport Brazylii wyniesie 48,0 mln ton, co oznacza spadek o 6,0 mln w porównaniu z sezonem 2022/23. Eksport z drugiego zbioru plonów w Brazylii w sezonie 2023/24 jest niższy w porównaniu z ubiegłym rokiem, ze względu na wyższe krajowe wykorzystanie kukurydzy w produkcji etanolu i potencjalne zakłócenia w logistyce wewnętrznej spowodowane niskim poziomem rzek. Ponadto oczekiwania dotyczące produkcji kukurydzy na Ukrainie są niższe niż w sezonie 2023/24 ze względu na wpływ pogody na uprawy. Ceny eksportowe zbiorów w sezonie 2024/25 wzrosły od lipca o prawie 20 USD do 200 USD/tonę – prawie na równi ze Stanami Zjednoczonymi, po tym, jak w ciągu ostatnich 2 sezonów wykazały znaczną zniżkę. W Argentynie wpływ chorób upraw spiroplazmy na zbiory w sezonie 2023/24 obniżył oczekiwania eksportowe i wpłynął na oceny jakości upraw. Eksport USA jest gotowy na mocny start w latach 2024/25 – podczas gdy wiele będzie zależało od zbiorów na półkuli południowej w 2025 r., Stany Zjednoczone prawdopodobnie pozostaną największym na świecie eksporterem kukurydzy w latach 2024/25.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę