MERCOSUR1
TSW_XV_2025

USA: kolejne milionowe straty w pogłowiu kur

23 stycznia 2025
USA: kolejne milionowe straty w pogłowiu kur

Jak donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, 

Amerykański rynek jaj konsumpcyjnych w dalszych ciągu pozostaje pod silną presją szkód powodowanych przez grypę ptaków. Od początku stycznia 2025 roku rośnie liczba ognisk w stadach towarowych kur niosek oraz w gospodarstwach zajmujących się odchowem ptaków. Z analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wynika, że od początku tego roku pogłowie kur utrzymywanych w celu produkcji jaj konsumpcyjnych zredukowane zostało o ponad 7 milionów sztuk.

Przypominamy, że w grudniu 2024 roku wirus grypy ptaków doprowadził do redukcji zaplecza produkcyjnego jaj konsumpcyjnych w USA o blisko 14 milionów kur niosek. Łącznie, biorąc pod uwagę ogniska występujące od października minionego roku do stycznia 2025 roku, amerykański rynek jaj poniósł straty w pogłowiu kur niosek w wysokości blisko 28 milionów sztuk.

USA łagodzą zakaz importu francuskiego drobiu

Amerykanie i Kanadyjczycy złagodzili zakaz eksportu francuskiego drobiu i tym samym zniesione zostały ograniczenia wobec niektórych francuskich towarów. Restrykcje w handlu wprowadzono z powodu rozpoczęcia przez Francuzów w 2023 roku kampanii szczepień w stadach kaczek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że po ponad rocznych negocjacjach udało się przekonać władze Stanów Zjednoczonych i Kanady o bezpieczeństwie szczepień przeciwko HPAI i w związku z tym ogłoszono zniesienie ograniczeń dotyczących niezaszczepionego drobiu i produktów drobiowych/produktów ubocznych pochodzących ze stad niezaszczepionych, przy jednoczesnym „zachowaniu bezpieczeństwa handlu produktami rolnymi”. Francuzom szczególnie zależało na uruchomieniu sprawnego handlu w sektorze genetyki drobiu, czyli jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych.

Francja wprowadziła szczepienia przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków w październiku 2023 roku koncentrując się na szczepieniu kaczek utrzymywanych w kierunku produkcji foie gras. Niektóre kraje, w tym USA i Kanada zareagowały wprowadzaniem zakazu importu drobiu i produktów drobiarskich obawiając się ryzyka, że zaszczepione ptaki mogą nie wykazywać objawów zakażenia, co oznacza, że nie można ustalić, czy wirus znajduje się w stadzie.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Troska o jakość oraz bezpieczeństwo wielu produktów z rozmaitych branż wymaga st...

Jak poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w trakcie LV Pride of Polan...

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy zmieniło listę krajowych maszyn i urządzeń dla k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę