aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

URSUS definitywnie, po cichu zjechał z polskiej wsi

26 października 2022
URSUS definitywnie, po cichu zjechał z polskiej wsi

W październiku 2022 roku po cichutku zjechał ze sceny polskiego rolnictwa jeden z najbardziej rozpoznawalnych i produkowanych w Polsce od prawie 130 lat traktor "URSUS". Symbol mechanizacji polskiego rolnictwa definitywnie zakończył swoją działalność i został usunięty z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na którym notowane były akcje Spółki URSUS.

W swoim komunikacie, Zarząd Giełdy stwierdził, że w związku z upływem 6 miesięcy od dnia
uprawomocnienia się postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości spółki URSUS S.A. W UPADŁOŚCI, wycofanie z obrotu na Głównym Rynku GPW akcji tej spółki, nastąpi z dniem 15 października 2022 r.

Równocześnie, Zarząd Giełdy postanawił, że zlecenia maklerskie na akcje spółki URSUS S.A. W UPADŁOŚCI, o których mowa w § 1, przekazane na giełdę, a niezrealizowane do dnia 14 października 2022 r.(włącznie), tracą ważność.

Akcje Spółki URSUS S.A. były notowane na GPW od 2007 roku a w ich szczytowej popularności i zainteresowaniu inwestorów kosztowały ponad 6 złotych. W dniu 14 października 2022 ich cen wynosiła 0,0115 zł.

 

URSUS

 

URSUS ogłosił w lipcu 2021 r. upadłość spółki wraz z oddalaniem przez sąd wniosku Ursusa o otwarcie postępowania sanacyjnego właściwie skończyły marzenia o sukcesie reaktywacji słynnej marki.

Aby prześledzić historię upadku marki URSUS wystarczyło sięgnąć po nasze publikacje od 2001 roku, których łącznie jest ponad 200 i one obrazują całą drogę jaką przebyła fabryka w XXI wieku doprowadziły do upadku tej kultowej marki, której początki powstania były jeszcze w XIX wieku.

Redakcja ppr.pl przygotowała kalendarium najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń które chcieliśmy Państwu zaprezentować. Kto chce głębiej prześledzić losy URSUSA po 2000 roku, może w yszukiwarkę naszego portalu wpisać URSUS i uzyska dostęp do wszystkich artykułów.
Dodatkowo zapraszamy do odwiedzenia naszego starego leyout https://archiwum.ppr.pl/index.html

Już w poprzednich latach URSUS wpadał w roblemy finansowe. W naszym portalu informowaliśmy o tym już w 2001 roku w artykule pt. "URSUS NA GARNUSZKU PAŃSTWA" https://www.ppr.pl/technika/maszyny/ursus-na-garnuszku-panstwa-16828
kiedy to URSUS był reanimowany i otrzymał pomoc publiczną ponieważ utracił płynność finansową i fabryce już wtedy groziła upadłość:" Minister skarbu państwa dokapitalizował na łączną kwotę 12 mln zł cztery spółki zależne grupy ZPC Ursus. Udzielił wsparcia Zakładowi Zespołów Napędowych, Odlewni-Ursus, Karoserii oraz Eko-Dieslowi. Pozwoli to być może odzyskać płynność finansową oraz uruchomić wstrzymaną produkcję ciągników marki Ursus.
Powinno to też wystarczyć na wywiązanie się ze zobowiązań i zrealizowanie zamówień krajowych i zagranicznych."-informował nasz portal.

W 2004 roku pisaliśmy w artykule pt. "URSUS wstał z kolan" tak:"Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że agonia Zakładów Mechanicznych Ursus i jego następców dobiega końca. Sztandarowa firma realnego socjalizmu przygotowywana do produkcji stu tysięcy ciągników, w ostatnich latach przypominała bardziej widmo niż to czego byliśmy przyzwyczajeni w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to na akademiach i wiecach wygłaszano deklaracje i meldunki o dalszym wzroście produkcji a na wsi ustawiały się kolejki po asygnaty i promesy bo w normalnej sprzedaży na zapisy zakup ciągnika graniczył z cudem..."Wówczas wydawało się, że ta niezwykle popularna wśród rolników fabryka najgorsze czasy ma za sobą.
https://www.ppr.pl/technika/maszyny/ursus-wstal-z-kolan-98345

Z kolei w 2006 roku URSUS pochwalił się 1,5 milionowym ciąagnikiem wyprodukowanym w zakładach-"W piątek w Zakładach mechanicznych Ursus sp. z o.o. wyprodukowano półtoramilionowy ciągnik marki URSUS. Z tej okazji Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa wręczył zarządowi Ursus sp. z o.o. pamiątkowy dyplom.

Piątkowe święto było też okazją do wręczenia Zakładom Mechanicznym Ursus sp. z o.o. Grupa Bumar, certyfikatu zarządzania jakością ISO 9001."-W piątek w Zakładach mechanicznych Ursus sp. z o.o. wyprodukowano półtoramilionowy ciągnik marki URSUS. Z tej okazji Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa wręczył zarządowi Ursus sp. z o.o. pamiątkowy dyplom."-https://www.ppr.pl/wiadomosci/aktualnosci/poltora-miliona-ursusow-130567.

Należy w tym miejscu podkreślić, że w tamtym czasie znacznie poprawiło się otoczenie rynkowe po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Rolniczy boom na modernizację gospodarstw rolnych przy pomocy pieniędzy pochodzących ze Współnej Polityki Rolnej spowodował że rolnicy ruszyli masowo na zakupy nawych ciągników i maszyn rolniczych.
ARiMR otwierał coraz to nowe programy pomocowe na mechanizację rolnictwa i modernizację gospodastw rolnych, a to powodowało znaczący i ciągły wzrost zamówień i wróżyły dla URSUSA tylko lepsze czasy pomimo, że Polski rynek został otwarty dla silnej mięedzynarodowej konkurencji. I tak do Polski "wiechał" John DERE, CLASS, NEW HOLAND, ZETOR, a nawet hinduski FARMTRAK czy białoruski MTZ BELARUS TRAKTOR.
https://www.ppr.pl/technika/maszyny/traktory-ursusa-ida-jak-woda-86675
https://www.ppr.pl/wiadomosci/aktualnosci/drugi-oddech-ursusa-130575

ale też nadal fabryka miała różnego rodzaju kłopoty-https://www.ppr.pl/technika/maszyny/bitwa-o-maszyny-w-ursusie-125561

Cały czas jednak pojawiały się informacje o poszukiwaniu dla URSUSA strategicznego inwestora. Przewijał się najczęściej wątek turecki
https://www.ppr.pl/wiadomosci/aktualnosci/inwestor-z-turcji-w-ursusie-139368
https://www.ppr.pl/wiadomosci/aktualnosci/ciagniki-ursusa-odrodza-sie-we-wspolpracy-z-turkami-169143

Pomimo wielu zawirowań, cały czas była nadzieja na odtworzenie potencjału fabryki poprzez wprowadzanie na rynek nowych modeli traktorów
.."Zmiany w zarządzie, nowości na linii produkcyjnej, a także odnowiona sieć dealerska - w ten sposób polski potentat ciągników rolniczych chce znów zaistnieć na rynku.
Niestety lata świetności Ursus ma już za sobą i 70-tysięczna produkcja z PRL-u już dawno odeszła w zapomnienie. Jednak to właśnie nowa strategia rozwoju firmy ma znów przywrócić tej polskiej marce dobre imię."pisaliśmy w artykule pt."wielki powrót Wielkiego URSUSA" https://www.ppr.pl/technika/maszyny/wielki-powrot-wielkiego-ursusa-158950

Nawet wydarzyło się tak, że w 2015 roku URSUS postanowił inwestować w branżę pojazdów o napędzie elektrycznycm, choć nie były to traktory lecz autobusy elektryczne.
..."13 kwietnia br. URSUS otrzymał homologację na autobus elektryczny. Nowy produkt opracowano w odpowiedzi na rosnące krajowe zapotrzebowanie na pojazdy ekologiczne w związku z unijnymi wymogami zielonego transportu. Pojazd jest efektem prac polskich inżynierów i konstruktorów z ośrodka badawczo-rozwojowego URSUS R&D w Lublinie przy wsparciu firmy AMZ Kutno. Pierwszym użytkownikiem autobusów URSUS będzie miasto Lublin."
https://www.ppr.pl/technika/maszyny/elektryczny-ursus-juz-wkrotce-na-naszych-drogach-189446

A w 2016 same sukcesy i Wielka ekspansja do Afryki... "Spółka podkreśla, że jest największym polskim producentem ciągników i maszyn rolniczych. Do tej pory Ursus zawarł kontrakty z kontrahentami z Etiopii na łączną kwotę 120,7 mln dolarów, dotyczyły one m.in. dostawy ponad 3 tys. ciągników, kilkuset przyczep do transportu trzciny cukrowej oraz uruchomienia w tym kraju montowni. Z kolei firma The National Service Corporation Sole z Tanzanii kupiła od Ursusa 2,4 tys. ciągników za kwotę 55 mln dolarów." https://www.ppr.pl/wiadomosci/ciagniki-z-ursusa-podbijaja-afryke
https://www.ppr.pl/wiadomosci/prezes-ursusa-spotkal-sie-z-prezydentem-senegalu

i jeszcze w 2016 roku informowaliśmy w naszym artykule pt. "URSUS LIDEREM INNOWACJI" a lead miał taką treść:" 20 grudnia 2016 r. spółka Ursus SA i przedstawiciele dwóch uczelni wyższych z Lublina podpisali list intencyjny stanowiący podstawę do zawarcia konsorcjum, którego zadaniem będzie opracowanie konstrukcji ciągnika elektrycznego wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą zasilającą i wykorzystaniem energii odnawialnych. Ponadto, Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, podpisał list poparcia dla realizacji projektu „Innowacyjny system elektromobilnego napędu ciągnika rolniczego skojarzonego z OZE i siecią energetyczną”.
https://www.ppr.pl/wiadomosci/ursus-liderem-innowacji

W 2017 roku, fabryka informowała że: "Ursus, największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych, w styczniu br. odnotował 31,3% wzrost sprzedaży swoich ciągników w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wyniki sprzedaży lubelskiego producenta potwierdzają zaufanie rolników do marki. W styczniu br. spółka sprzedała 42 nowe ciągniki, co dało jej blisko 8,2% udział w polskim rynku.
– Dane dotyczące rejestracji nowych ciągników potwierdzają, że Ursus to marka o ogromnym potencjale. Nasze maszyny cieszą się ogromnym zaufaniem wśród polskich rolników, z miesiąca na miesiąc decyduje się na nie coraz więcej osób. Chcemy dalej rozwijać segment ciągników i maszyn rolniczych, ponieważ gwarantują one spółce dynamiczny rozwój. Mam nadzieję, że wzrostowy trend sprzedaży naszych maszyn utrzyma się przez cały rok – mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus" o czym ppr informował tutaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/wzrost-sprzedazy-ciagnikow-ursusa

W 2018 roku na horyzoncie pojawiły się kolejne problemy finansowe URSUSA a sytuację próbował ratować Jan Krzysztof Ardanowski, ówczesny minister rolnictwa stwierdzając podczas wizyty w fabryce tak:" "Musimy zastanowić się nad tym, jak zmienić zasady wydatkowania środków dostępnych w ramach PROW 2014 – 2020, tak aby wspierały one polskich producentów maszyn i urządzeń rolniczych" – podkreślił po spotkaniu minister Ardanowski. 

https://www.ppr.pl/wiadomosci/mrirw-ardanowski-odwiedzil-zaklady-ursus

W tym samym roku URSUS próbował obarczyć odpowiedzialnością za stratę finansową Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która to miała odwoływać programy finansowania zakupu ciągników przez rolników. ARiMR w zdementowała te oskarżenia o czym informowaliśmy w artykule pt. "ARiMR: nie jesteśmy odpowiedzialni za straty spółki URSUS" https://www.ppr.pl/wiadomosci/arimr-nie-jestesmy-odpowiedzialni-za-straty-spolki-ursus

Rolnicy mając zastrzeżenia co do jakości poszczególnych modeli, odwrócili się od marki URSUS i jej produktów bo za 2017 rok traktory URSUS nie były nawet w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się ciągników rolniczych. Fabryka praktycznie przeobraziła się w montownię traktorów, bo różne źródła podawały, że w zakładach w Ursusie nie są produkowane silniki ani już żadne inne podzespoły. "...Według raportu AgriTrac (Martin & Jacob) sprzedaż ciągników rolniczych w 2017 roku liczyła 27 376 sztuk, udział nowych maszyn wyniósł nieco ponad 39 proc. (10 712 szt.). Zdaniem Mariusza Chrobota z Martin & Jacob rok 2017 dla sprzedaży ciągników był dość stabilny. Decyzje zakupowe podejmowane przez rolników były znacznie bardziej racjonalne niż "w złotych czasach masowego dofinansowania z PROW". Rolnicy najwięcej kupili nowych ciągników włoskiej marki New Holland (1581)- ok. 15 proc.; na drugim miejscu znalazł się amerykański John Deere (1291 rejestracji), a na trzecim - czeski Zetor (1201 szt.)."


W 2019 roku powstał projekt nowego modelu URSUS C-375 który był kontynuacją popularnej "75-tki", a zarządzający firmą mieli nadzieję, że finanse uratuje program przedpłat na ten model. Zarząd chciał finansować produkcję z pieniędzy pochodzących od rolników a w swojej notce prsowej informował tak :"Nowy model ciągnika rolniczego URSUS C-375 będzie w ofercie w czwartym kwartale 2019 r. Jednak już w czerwcu można składać na niego zamówienia. Nowa maszyna wyróżnia się dużą zwrotnością i wygodą pracy operatora.
URSUS S.A. oferuje swoim klientom wiele nowych modeli maszyn, które są dobrym połączeniem wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny. Przykładem, który potwierdza tą strategię firmy jest nowy model 75-tki.
- Sercem Ursusa C-375 jest czterocylindrowy silnik D3400TCI1, który spełnia normę emisji spalin Stage IIIB. Turbodoładowaną jednostkę z chłodnicą powietrza uzupełnia skrzynia 16 x 16 z rewersem elektrohydraulicznym i biegami pełzającymi. Możliwość zamontowania różnego rodzaju ogumienia, a także szeroki wachlarz rozmiarów kół ciągnika sprawia, że znajdzie on wszechstronne zastosowanie nie tylko w pracach polowych, ale również w sadownictwie czy pracach komunalnych – mówi Marek Włodarczyk, Doradca Zarządu ds. Technicznych w URSUS S.A."
https://www.ppr.pl/wiadomosci/od-czerwca-mozna-skladac-zamowienia-na-ursus-c375

2019 rok to już czas restrukturyzacji URSUSA który wstąpł na "wojenną ścieżkę" nawet z amerykanami a ppr pisał tak: "Zarząd Ursusa składa do prokuratury doniesienie o mośliwości popełnienia przestępstwa próby wyłudzenia mienia znacznej wartości przez Enerkon Solar International Inc.
Szczegóły nieudanego mariażu podano w oficjalnym stanowisku Zarządu URSUS S.A...." które można przeczytać tutaj https://www.ppr.pl/wiadomosci/ursus-na-wojennej-sciezce-z-amerykanami

I przyszedł bardzo szybko dzień 12 lipica 2021 w którym to sąd w Warszawie ogłosił upadłość legendarnej marki ciągników „Ursus” o czym informowaliśmy tutaj: https://www.ppr.pl/wiadomosci/upadlosc-ursusa-gdzie-jest-pomoc-panstwa-dla-polskich-przedsiebiorcow

Trudno więc uwierzyć, że przy tak olbrzymim potencjale URSUS definitywnie zjechał ze sceny polskiego rolnictwa, a jak i dlaczego do tego doszło, każdy z nas może na to sobie odpowiedzieć wg własnego uznania. Na pewno zostały popełnione błędy, nawet cały ciąg błędów inwestycyjnych, w zarządzaniu czy innych, ale wszystkie działania zarządzjących firmą URSUS  doprowadziły do tak bardzo smutnego finału:(((

 

 

e-mk; materiały własne ppr.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę