Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijny eksport mięsa drobiu w okresie COVID – 19

15 lipca 2020
Unijny eksport mięsa drobiu w okresie COVID – 19

Wysyłki mięsa drobiowego z UE na rynki państw trzecich w okresie styczeń – kwiecień 2020 roku, czyli z uwzględnieniem dwóch najbardziej krytycznych miesięcy pandemii, odnotowały spadek na poziomie minus 15,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019.

Wolumen unijnego wywozu osiągnął poziom 751,3 tys. ton. W rankingu największych odbiorców mamy kolejno: Wielką Brytanię (210,6 tys. ton), Filipiny (71,6 tys. ton), Ghanę (62,9  tys. ton), Hong Kong (34,8 tys. ton), Ukrainę (33,9 tys. ton), RPA (29,5 tys. ton), Kongo (27,5 tys. ton), Arabię  Saudyjską (20,7 tys. ton), Benin (19,7 tys. ton), Kubę (14,3 tys. ton) i Wietnam (14,3 tys. ton).
Do kwietnia tego  roku na plusie utrzymały się zamówienia importowe z kierunku Filipin (+19,5 proc.) i Ghany (+3,3 proc.). O ponad połowę wyższe były wysyłki eksportowe do Kongo oraz wzrosło zapotrzebowanie na Kubie.

Natomiast  u pozostałych ważnych odbiorców sprzedaż istotnie sie pogorszyła. Wywóz na rynek brytyjski spadł aż o 30 proc.  co w największym stopniu zredukowało  unijny eksport w ujęciu wolumenowym. O ponad 30 proc. mniej mięsa  drobiowego wysłano na Ukrainę i do RPA. W tym drugim przypadku istotny wpływ na osłabienie handlu miały także restrykcje związane z grypą ptaków nałożone na Polskę.

Na pozostałych kierunkach spadki eksportu wyniosły: Wietnam (-61 proc.), Benin (-42 proc.), Arabia Saudyjska (-12 proc.), Hong Kong (-6 proc.).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę