Ponad 1400 osób zostało poszkodowanych na skutek trzęsienia ziemi i tsunami, które dotknęły indonezyjski region Donggala i miasto Palu w środkowej części wyspy Celebes (Sulawesi) w piątek, 28 września. 832 osoby zginęły, a 580 zostało rannych.
Trzęsienie ziemi miało siłę 7,4 stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 27 km na wschód od wybrzeży Celebes i 10 km poniżej poziomu morza. Na skutek trzęsienia ziemi doszło do potężnego tsunami, które uderzyło w wybrzeże miasta Palu i plażę w Donggala niszcząc wszystko, co stanęło na jego drodze.
Szacuje się, że ofiar może być znacznie więcej, ponieważ część osób nadal przebywa pod gruzami zniszczonych budynków. Pełną skalę zniszczeń na dotkniętych kataklizmem terenach Palu i Donggala pokażą dopiero najbliższe dni. Po trzęsieniu ziemi i tsunami doszło do przerw w dostawach prądu, które utrudniły funkcjonowanie szpitali i przyjmowanie rannych. Część dróg również nie funkcjonuje i komunikacja jest utrudniona.
Obecnie trwa akcja ratunkowa i poszukiwanie osób zaginionych, do których dołącza UNICEF. Niezbędna jest pierwsza pomoc medyczna i żywnościowa oraz ewakuacja rannych. Niemal 17 000 osób, które zostały bez dachu nad głową – potrzebuje schronienia.
UNICEF niósł pomoc w czasie tsunami w 2004 r., na skutek którego w regionie Oceanu Indyjskiego zginęło niemal 226 000 osób, z czego 120 000 w samej Indonezji. Nasze doświadczenie podpowiada nam, że pierwsze dni po trzęsieniu ziemi i tsunami są kluczowe dla ratowania życia i zdrowia ludzi. Dlatego jesteśmy na miejscu i w pełnej gotowości, aby nieść niezbędną pomoc medyczną, żywnościową, wodno-sanitarną, edukacyjną, ochronną. Bardzo istotne jest również zorganizowanie schronienia dla poszkodowanych, połączenie dzieci rozdzielonych z rodzinami oraz dostarczenie czystej wody pitnej.
UNICEF Polska apeluje o wsparcie dzieci i ich rodzin poszkodowanych na skutek trzęsienia ziemi i tsunami w Indonezji oraz uruchamia zbiórkę funduszy na ten cel. Pomóc można za pośrednictwem strony unicef.pl/indonezja.
Newseria Lifestyle