Podczas trwających od 23 do 26 września targów Agro Show 2016 UNIA GROUP zaprezentowała rozrzutnik z numerem seryjnym 10.000! Pierwsza maszyna tego typu powstała w fabryce AGROMET-PILMET w Brzegu w 2004 r. Produkcja rozrzutników trwa tam więc już od 12 lat.
Jubileuszowym egzemplarzem był przedstawiciel serii APOLLO – model 16 premium. Został on pomalowany w narodowe barwy biało-czerwone, co miało podkreślić, że jest to produkt w 100% polskiej firmy. Jego ekspozycja w centralnym miejscu wystawy nie uszła uwagi chyba żadnej ze 140 000 osób, które ją odwiedziły.
Rozrzutnik uniwersalny APOLLO 16 premium ma ładowność transportową 13 t, ale na poruszając się na polu z prędkością do 15 km/h może ona wynieść 16 t. Skrzynia ładunkowa ma objętość 16,5 m3.
W APOLLO 16 premium można zamontować dwa rodzaje adapterów o szerokości wynoszącej 2 m: 2-walcowy pionowy sprawdzi się np. przy rozrzucaniu obornika, a 2-walcowy poziomy z tarczami o średnicy 765 mm każda, idealnie rozrzuca np. pomiot kurzy, wapno, kompost i torf. Każdy rozrzutnik ma standardowo montowaną zasuwę skrzyni ładunkowej. Dla najbardziej wymagających użytkowników oferowana jest waga skrzyni ładunkowej, która pozwala na bieżąco kontrolować ubytek materiału, co umożliwia utrzymywanie stałej dawki rozrzucanego materiału na hektar niezależnie od prędkości jazdy.
Łańcuchowy przenośnik podłogowy napędzany jest silnikiem hydraulicznym, co pozwala bezstopniowo regulować jego prędkość posuwu z kabiny ciągnika. Do budowy łańcucha używana jest stal z domieszką manganu, dzięki czemu może on pracować bezawaryjnie przez długie lata. Z materiałów z najwyższej półki wykonywane są również łopatki adaptera – do ich produkcji wykorzystywana jest stal borowa.
W czasie pracy polowej bardzo dobrze sprawdzają się duże i szerokie koła, które chronią strukturę gleby oraz ułatwią poruszanie się maszyny w ciężkich warunkach glebowych. W transporcie pomaga resorowany wzdłużnie dyszel, który doskonale tłumi wszelkie drgania.
Zaprezentowany na targach Agro Show 2016 rozrzutnik APOLLO 16 premium wyposażony był w deflektor dwustronny sterowany hydraulicznie. Dostępne są również deflektory mechaniczne. Ich zamontowanie na rozrzutniku pozwala zwiększyć szansę na otrzymanie dotacji unijnych w ramach nowego PROW, bo jest to wyposażenie chroniące środowisko, za co przyznawane są dodatkowe punkty.
APOLLO 16 premium można również doposażyć w adapter objętościowy, który pozwala wykorzystać rozrzutnik jako przyczepę do zbioru pasz objętościowych np. kukurydzy.
Obecnie z linii montażowych fabryki w Brzegu zjeżdżają rozrzutniki serii:
- TYTAN premium o ładownościach na polu od 8 do 16 ton
- TYTAN o ładownościach na polu od 16 do 24 t
- APOLLO premium o ładownościach na polu od 9 do 16 t
- APOLLO o ładownościach na polu od 7,5 do 20 t
O firmie UNIA – ponad 130 lat tradycji
Początki dzisiejszej UNII związane są nieodłącznie z osobą inżyniera Augusta Ventzki’ego. Ten niezwykle utalentowany inżynier i konstruktor założył w Grudziądzu w 1882 roku Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Trudno wyliczać wszystkie zmiany jakie zaszły na przełomie tych lat, w chwili obecnej Grupa Kapitałowa UNIA składa się z 5 fabryk:
Wszystkie informacje dotyczące firmy UNIA są dostępne na: www.uniagroup.com
Biuro prasowe UNIA GROUP