Grupa AGROTRADE zakończyła zbiory rzepaku ozimego
Jak poinformowało 31 lipca biuro prasowe firmy, gospodarstwa Grupy Agrotrade w obwodach charkowskim, sumskim i czernihowskim zakończyły zbiory rzepaku ozimego.
Jak wskazano w raporcie, w tym roku na tych terenach obsiano nasionami oleistymi ponad 11 tys. hektarów. Ogólny plan omłotu plonów został zrealizowany w ponad 105%.
Najlepszy plon – ponad 110% przewidywanych wskaźników – osiągnęły pola drugiego klastra firmy w rejonie Sum, gdzie największe powierzchnie obsiano rzepakiem ozimym (3,8 tys. ha). Drugi pod względem efektywności był piąty klaster działający w obwodzie czernihowskim – 108,7%.
„Rzepak ozimy zebrano bez opóźnień. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki zbiorów są lepsze niż przewidywano. Na polach, gdzie panowały sprzyjające warunki atmosferyczne, plony były wyższe. W szczególności w klastrze piątym na niektórych obszarach osiągnęliśmy absolutny rekord plonów dla firmy - 5,2 tony z hektara. Efektywność tę osiągnięto dzięki ustalonym technologiom uprawy, które z roku na rok tylko nieznacznie udoskonalamy. Ze względu na atrakcyjność ekonomiczną rzepaku ozimego jesteśmy zadowoleni z wyników omłotu” – podsumował Alexander Ovsyanik, dyrektor działu rolno-przemysłowego Grupy AGROTRADE.
Szacuje się, że 93 agroholdingi pracują na 6,25 mln ha
Wg informacji Ośrodka Studiów Wschodnich, największe agroholdingi Ukrainy
W latach 2007-2021 holdingi zwiększały swoje areały. W 2007 r. posiadały 1,7 mln ha, to trzy lata później w 2010 r. – już 4 mln ha, a w 2015 r. – powierzchnia agroholdingów na Ukrainie zwiększyłaa się do 5,6 mln ha. Największe firmy to:
Kernel Holding – 600 tys. ha;
UkrLandFarming – ok. 500 tys. ha;
Agroprosperis – ok. 470 tys. ha;
Mironowski Chleboprodukt – ok. 370 tys. ha;
Astarta – ok. 250 tys. ha.
Kernel Holding
Właściciel: Andrij Werewski (należy do niego 39% udziałów spółki), areał: ok. 600 tys. ha w 14 obwodach. Specjalizuje się w uprawie słonecznika i zbóż. Wytwarza 8% światowej produkcji oleju słonecznikowego oraz odpowiada za 15% jego globalnego eksportu. Posiada dwa terminale eksportowe oleju o łącznej przepustowości 8,8 mln ton rocznie. Jest też największym (13%) eksporterem zbóż z Ukrainy.
Werewski w Radzie Najwyższej kontroluje liczącą 20 deputowanych frakcję Zaufanie, de facto koalicjanta Sługi Narodu.
Ukrlandfarming
Właściciel: Ołeh Bachmatiuk, areał: ok. 500 tys. ha w 22 obwodach. Holding zajmuje się uprawą zbóż oraz hodowlą zwierząt. W jego skład wchodzi spółka Awangard – największy w kraju producent kurzych jaj (według różnych szacunków ma od 29 do 56% udziałów w rynku).
Agroprosperis
Właściciel: fundusz inwestycyjny NCH Capital (USA), areał: 470 tys. ha w 15 obwodach. Specjalizuje się w uprawie pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i soi. Jego własna produkcja na Ukrainie wynosi ponad 2 mln ton, ponadto skupuje płody rolne od małych i średnich przedsiębiorstw. Aż 80% przeznacza na eksport.
Mironowski Chleboprodukt
Właściciel: Jurij Kosiuk, areał: 370 tys. ha w 9 obwodach. Największy na Ukrainie producent mięsa drobiowego. Pokrywa 35% konsumpcji wewnętrznej oraz 55% zapotrzebowania rynku przemysłowego przetwórstwa drobiu, a około jedna trzecia produkcji przeznaczona jest na eksport.
Kosiuk w latach 2014–2019 był początkowo zastępcą szefa Administracji Prezydenta, a później doradcą Poroszenki, co czyniło go jednym z najbardziej wpływowych agrooligarchów i głównym beneficjentem państwowych dotacji na rozwój rolnictwa.
oprac, e-red, ppr.pl
19522004
1