aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ukraiński resort rolnictwa reaguje na wysypane zboże na granicy

13 lutego 2024
Ukraiński resort rolnictwa reaguje na  wysypane zboże na granicy

Trwa napięcie w stosunkach polsko-ukraińskich. Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy potępiło polskich rolników blokujących granicę. W niedzielę protestujący w Dorohusku rolnicy zatrzymali trzy ukraińskie ciężarówki i wysypali zboże na jezdnię. Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy potępiło polskich rolników potępiło ten incydent. Według departamentu jego przedstawiciele uważnie monitorują postęp śledztwa w sprawie tego incydentu, oczekując szybkiej identyfikacji i ukarania osób odpowiedzialnych.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy zdecydowanie potępia celowe niszczenie ukraińskiego zboża przez polskich protestujących na granicy ukraińsko-polskiej.

Uważnie monitorujemy śledztwo w sprawie tego incydentu, czekając na szybkie ustanowienie i ukaranie sprawców.

Rozumiemy, kiedy polscy rolnicy bronią swoich interesów w cywilizowany sposób. Ale ten przypadek zniszczenia ukraińskiej pszenicy nie ma nic wspólnego z pokojowymi protestami ani z prawnego, ani moralnego punktu widzenia” – stwierdza komunikat.

“Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności zaprasza polskich rolników na Ukrainę, aby mogli zobaczyć, w jakich warunkach obecnie pracują ukraińscy rolnicy. 4 miliony drobnych rolników na Ukrainie jest gotowych podzielić się swoim doświadczeniem z polskimi kolegami” – podano w oświadczeniu.

Do granicznego incydentu zecydowanie odniósł się Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce i powiedział m.innymi  że ukraińskie ciężarówki, które zatrzymali rolnicy i z których rozsypano część zboża, zostały po odprawie celnej zaplombowane i miały jechać tranzytem na Litwę.

W bardzo ostrej opinii ukraińskiego ambasadora stwierdza się że “takie metody protestujących nie powinny być tolerowane w cywilizowanym kraju europejskim, nie mówiąc już o moralnym aspekcie tej prowokacji”.

“Ambasada i Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie natychmiast zwróciły się do polskiej policji z prośbą o wszczęcie śledztwa w sprawie tej haniebnej zbrodni” – oświadczył Zwarycz. “ ...żądamy znalezienia winnych i pociągnięcia ich do odpowiedzialności” – dodał.

Z kolei mer Lwowa, Andrij Sadowy nazwał polskich rolników protestujących na granicy z Ukrainą “prorosyjskimi prowokatorami”. Przypomnijmy, że Sadowy ma gigantyczną firmę transportową w której posiada ponad 2 tysiące ciężarówek. Blokady na polskiej granicy godz bezpośredniow jego interesy.

W niedzielę do sprawy odniosła się także rzecznik komendanta miejskiego policji w Chełmie, komisarz Ewa Czyż. “Z naszych ustaleń wynika, że na teren Polski wjechały trzy samochody ciężarowe kierowane przez obywateli Ukrainy. Protestujący nie przepuścili tych transportów dalej i w pewnej chwili otworzyli naczepy, co spowodowało wysypanie się części zboża na jezdnię. Policjanci byli na miejscu. Prowadzili czynności” – mówiła rzecznik jednocześnie przekazujc, że wykonane zostały m.in. oględziny, przesłuchani świadkowie, przyjęte zostały zawiadomienia.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę