Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu sprzedaży na rynku UE.
Grupa Ovostar Union N.V. – wiodący producent jaj i przetworów na Ukrainie – w marcu 2018 roku nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA "OE Product" i SIA "Gallusman", zlokalizowanych na Łotwie i zainwestuje w budowę nowych ferm drobiu w kraju bałtyckim. Z informacji, które uzyskała Krajowa Izba PDiP wynika, że firma planowała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale obecnie rozważa inwestycję w regionie Tukums. W realizacje projektu zaangażowana jest spółka „Gallusman”, najprawdopodobniej obecnie trwają rozmowy na etapie uzyskiwania pozwoleń z lokalnymi władzami. Pojawiły się informacje, że inwestycja mogłaby powstać na łącznej powierzchni 94 hektarów.
- Pierwsza z zależnych jednostek „OE Product” to przedsiębiorstwo handlowe, profil drugiej spółki to produkcja jaj kurzych w skorupkach. Nabycie udziałów, uczyniło OE Product oficjalnym przedstawicielem Ovostaru na europejskim rynku. Nowe inwestycje mają za zadanie zwiększyć możliwości marketingowe na rynku UE – rozszerzyć asortyment dla konsumentów detalicznych i innych gałęzi przemysłu spożywczego. Uwagę przykuwa fakt, że firma OE Product została założona pod koniec 2014 roku jako wyłączny przedstawiciel OVOSTAR UNION GC. Podmiot ten już w 2016 roku korzystał z kwot importowych na przywóz produktów z Ukrainy, pomagając rozszerzyć sprzedaż Ovostaru na rynku UE. Od jesieni 2017 roku spółka ta mogła się również zająć importem jaj w skorupkach klasy A, z uwagi na przyzwolenie Komisji Europejskiej uzyskane w ubiegłym roku – twierdzi Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Podmiot OE Product będzie reprezentował interesy dwóch ukraińskich zakładów należących do grupy spółek Ovostar Union N.V.: producenta jaj w skorupach - Yasensvit Ltd oraz producenta produktów jajecznych - OVOSTAR Ltd. Katarzyna Gawrońska z KIPDIP przypomina, że oba zakłady posiadają zezwolenie instytucji unijnych na eksport swoich produktów do Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A. Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na lukratywnym rynku europejskim.
- Warto zauważyć, że Grupa koncentruje produkcję na Ukrainie, ale swoją działalność biznesową poprzez spółki zależne rozszerza w innych regionach świata. Dla przykładu, ukraińska firma po analizie potencjału i perspektyw dalszej ekspansji na rynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w tej chwili kluczowym odbiorcą jaj w skorupkach i produktów jajecznych z Ukrainy, podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju - Grupa posiada 100% udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych – twierdzi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Plany budowy na Łotwie są niepojące dla lokalnych producentów, ale zdaniem KIPDiP zaostrzy to jeszcze bardziej konkurencję w handlu wewnątrzwspólnotowym. Obawy branży budzi przywóz towarów z Ukrainy na rynek Unii Europejskiej, który po chwili przestoju w 2017 roku, wrócił na ścieżkę wzrostu. Według statystyk, przez cztery miesiące tego roku, europejskie firmy sprowadziły ze Wschodu więcej towarów niż w całym roku 2017. Co ważniejsze, dzieje się tak nie tylko za sprawą zakupów produktów jajecznych, ale dynamicznie rosnących przesyłek jaj w skorupkach. Potwierdzają się też wcześniejsze przypuszczenia KIPDIP, że jaja kurze świeże będą trafiać na rynek unijny nie tylko w ramach bezcłowych kontyngentów. Krajowa Izba PDiP podejrzewa, że ukraińskie przesyłki mogą „wygrywać” nawet z konkurencyjnością Amerykanów.
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz