Jak podaje agencja informacyjna APK-Inform, w ciągu tygodnia na rynku eksportowym Ukrainy zaobserwowano utrzymanie wzrostu cen skupu jęczmienia paszowego.
Kluczowym wsparciem dla cen zbóż były trudności w formowaniu partii o wymaganych ilościach ze względu na ograniczenie sprzedaży przez rolników. Ponadto do wzrostu cen przyczyniła się podobna dynamika cen na sąsiednich rynkach zbóż.
I tak w portach Wielkiej Odessy i Dunaju ceny popytu na jęczmień paszowy wzrosły o 2-3 USD/t i na dzień 16 stycznia 2025 r. notowane są w przedziale 196-204 i 197-205 USD/t CPT-port, odpowiednio w Odessie i Dunaju w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia.
Od początku bieżącego tygodnia na ukraińskim rynku eksportowym pszenicy spożywczej obserwuje się wzrost dynamiki cen.
Do wzrostu cen pszenicy przyczynia się aktywne zainteresowanie importerów zakupem tego zboża przy ograniczonej podaży ze strony producentów rolnych, wcześniejsza dynamika wzrostu cen na zewnętrznym rynku zbóż, a także ograniczenie konkurencji na kluczowych rynkach w kontekście ograniczenia eksportu rosyjskiej pszenicy. Dodatkowo ceny są wspierane przez konkurencję między młynarzami a eksporterami.
Tym samym w portach Wielkiej Odessy w okresie sprawozdawczym ceny skupu pszenicy klasy spożywczej 3 wzrosły o 2-4 USD/t i na dzień 16 stycznia 2025 r. mieszczą się w przedziale 212-221 USD/t CPT-port. W tym samym czasie w portach naddunajskich wzrost cen popytu wynosił średnio 2 USD/t i jest ustalony w przedziale 214-220 USD/t CPT-port w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia.
Z kolei w ukraińskich portach (na bazie CPT) rynek otrębów granulowanych z pszenicy utrzymał trend rosnących cen popytu. Tendencja ta jest nadal uwarunkowana aktywnym popytem ze strony importerów, ograniczoną ilością ofert otrębów granulowanych pszennych, a także podobną sytuacją cenową na krajowym rynku surowców.
Ponadto na Ukrainie nadal dominuje dynamika cen w sektorze kukurydzy paszowej.
Wsparciem dla cen był w dalszym ciągu brak podaży zboża na rynku spowodowany ograniczoną sprzedażą przez rolników, aktywny popyt ze strony krajowych konsumentów i handlowców, a także analogiczna sytuacja na kierunku eksportu zboża.
Tak więc od 17 stycznia większość kupujących ustala ceny popytu w przedziale 8600-9800 UAH/t CPT, czyli o 100-300 UAH/t, a w niektórych przypadkach o 400 UAH/t.
oprac, e-red, ppr.pl