Na wczorajszej sesji plenarnej posłowie do Parlamentu postanowili wreszcie okazać zrozumienie dotkniętym unijnym producentom i wytwórcom, przyjmując ograniczone, ale bardzo potrzebne poprawki do wniosku Komisji w sprawie ukraińskich ATM.
Nasze organizacje nigdy nie kwestionowały potrzeby wspierania Ukrainy i w ciągu ostatnich dwóch lat przyjęły na siebie znaczny ciężar. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy wsparcie dla społeczności rolniczej UE okazane dzisiaj przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Poprawki zaproponowane przez większość grup politycznych wprowadzają poprawę okresu referencyjnego (2021/2022/2023), choć preferowany byłby okres 2021/2022. Ponadto z ogromnym zadowoleniem przyjęto włączenie innych towarów, których to dotyczy, takich jak na przykład zboża lub miód, do systemu automatycznego uruchamiania środków ochronnych, ponieważ stanowi to odpowiedź na szersze obawy różnych państw członkowskich, które w coraz większym stopniu odczuwają skutki tego handlu liberalizacja. Niemniej jednak konieczne będzie zapewnienie skuteczności tych środków.
Ta decyzja Parlamentu Europejskiego stanowi mocny sygnał, lecz hasłem przewodnim pozostaje ostrożność, ponieważ stanowisko to nadal wymaga potwierdzenia w rozmowach trójstronnych. Obecnie Parlament Europejski musi bronić swojego mandatu negocjacyjnego w rozmowach trójstronnych!
Ponieważ te nowe środki wejdą w życie dopiero od czerwca 2024 r., nasze organizacje zachowują szczególną czujność co do faktycznego wpływu trwającej liberalizacji handlu we wszystkich sektorach produkcji rolnej.
Wreszcie ważne jest, aby kontynuować proaktywną dyskusję na temat ewolucji naszych stosunków handlowych z Ukrainą w przyszłości w czerwcu 2025 r., ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości wyżej wymienionych wrażliwych sektorów.
W imieniu następujących stowarzyszeń:
AVEC – Stowarzyszenie Przetwórców Drobiu i Handlu Drobiem w krajach UE
CEFS – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru
CEPM – Europejska Konfederacja Producentów Kukurydzy
CIBE – Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków
COPA-COGECA – Zjednoczony głos rolników i ich spółdzielni w Unii Europejskiej
EUWEP – Europejska Unia Sprzedaży Hurtowej Jaj, Przetworów Jajczych, Drobiu i Dziczyzny