Jak podało w zeszłym tygodniu Stowarzyszenie Hodowców Świń Ukrainy [АСУ], FAO i EBOR pomagają Ukrainie rozpocząć eksport wieprzowiny do krajów Unii Europejskiej.
"Krajowi producenci od dawna wyrażają chęć wejścia na rynki UE. Nie tylko w celu zaopatrzenia, ale jako czynnik reputacji, który automatycznie da dostęp do wielu innych krajów. Jednak afrykański pomór świń długo uniemożliwiał realizację zamierzeń"- czytamy w komunikacie stowarzyszenia
Według Stowarzyszenia, uzyskanie pozwolenia na eksport wieprzowiny do krajów Unii Europejskiej nie jest łatwe i może potrwać nawet kilka lat. Branża powinna wykorzystać ten czas na przygotowanie się do spełnienia wymagań UE, które są obowiązkowe dla dostawców, a poszczególni producenci będą poddawani audytowi.
Wsparcie techniczne zapewniają Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w ramach projektu „Programy ochrony zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zapewniania jakości na Ukrainie i w Mołdawii”.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Hodowców Świń Ukrainy eksperci FAO uczestniczyli w opracowaniu kwestionariuszy do samooceny przedsiębiorstw specjalizujących się w hodowli, uboju i przetwórstwie trzody chlewnej, w celu sprawdzenia zgodności z przepisami UE dotyczącymi eksportu produktów wieprzowych.
Organizacje udzielają także indywidualnych porad firmom podczas audytów zgodności. Otrzymało je już kilka przedsiębiorstw zlokalizowanych w centralnej części Ukrainy. Czterech kolejnych wnioskodawców z regionu zachodniego czeka w kolejce do kontroli.
Program wsparcia technicznego obejmuje również szereg działań mających na celu poprawę zdolności instytucjonalnych Państwowej Obsługi Produkcji i Konsumentów, w szczególności szkolenie jej specjalistów.
***
W latach 2021-2023 FAO i EBOR realizowany jest projekt „Programy w zakresie zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zapewniania jakości na Ukrainie iw Mołdawii”. Główne elementy programu to (I) poprawa kontroli sytuacji epizootycznej, ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznych chorób zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń, (III) zmniejszenie ryzyka rozwoju oporności na antybiotyki; (III) tworzenie łańcuchów produkcji i dostaw produktów rolnych w warunkach wojny na Ukrainie.
oprac. e-mk, ppr.pl