Rząd Ukrainy pracuje nad stworzeniem wspólnej przestrzeni logistycznej z Unią Europejską. O tym oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas obrad Gabinetu ministrów Ukrainy 11 lutego, podała rządowa służba prasowa.
Jak zaznaczył Szmyhal, w celu stworzenia warunków do szybkiego i niezakłóconego przekraczania granic przez ludzi oraz przepływu towarów i usług po obu stronach granicy, trwają prace w kilku kluczowych obszarach.
"Pierwszym kierunkiem jest "ruch bezwizowy" z UE, dzięki któremu ukraińscy przewoźnicy nie potrzebują już osobnych zezwoleń. Rząd pracuje nad tym, aby instrument ten stał się instrumentem długoterminowym w naszych stosunkach z UE. To jest ważne dla ukraińskiej gospodarki" – podkreślił.
Ponadto kolejnym ważnym obszarem prac jest modernizacja infrastruktury granicznej i punktów kontrolnych.
"Mamy jasne cele - do 2030 roku zmodernizować 29 punktów kontrolnych i zbudować 17 nowych. Prace będą prowadzone w ścisłej współpracy z naszymi zachodnimi sąsiadami" – powiedział szef rządu.
Prowadzone są również intensywne prace nad uruchomieniem wspólnych kontroli celnych i granicznych na granicach z UE. Według premiera, w tym roku ma zostać uruchomiony pilotażowy projekt na granicy ukraińsko-polskiej, a obecnie negocjowana jest umowa z Komisją Europejską.
Kolejnym obszarem, nad którym pracuje państwo, jest Ukraiński Korytarz Morski. Dmytro Szmyhal powiedział, że przez półtora roku jego pracy przewieziono już ponad 100 milionów ton ładunków do 53 krajów świata.
Ważnym aspektem w rozwoju logistyki jest również wsparcie dla ukraińskiego eksportu. Według słów premiera, państwo za pośrednictwem Agencji Kredytów Eksportowych wsparło eksporterów kwotą 20 mld hrywien w ciągu trzech lat, a w tym roku takie wsparcie wyniosło już 1,5 mld hrywien.
oprac e-red, ppr.pl na podst: "АПК-Информ"